Рішення № 88719097, 13.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
520/932/2020
Номер документу
88719097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2020 р. Справа № 520/932/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому, урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставній відмові перерахувати пенсію по інвалідності з більш високого заробітку (600 000 грн. за два останніх роки); зобов`язати відповідача перерахувати пенсію по інвалідності з більш високого заробітку за два останніх роки у відповідності до ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" згідно його письмової заяви від 17 лютого 2020 року за період часу 01 березня 2018 року по 29 лютого 2020 року; зобов`язати відповідача призначити по інвалідності у розмірі 5221, 30 грн., починаючи з 01 березня 2020 року; стягнути з відповідача на його користь 5000 грн. моральної шкоди.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 21 січня 2020 року на підставі ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" він звернувся до відповідача з приводу перерахунку його пенсії по інвалідності, оскільки за два останніх роки з 01 лютого 2018 року по 31 січня 2020 року розмір його зарплати, з яких сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду, становив майже 20 000 грн. на місяць. Вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і на те, що перерахунок пенсії по інвалідності був здійснений автоматично 01 квітня 2019 року. Стверджує, що відповідно до роз`яснень, що містяться у ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпеченні", розрахунок розміру його пенсії має складати: 5221, 30 грн. ( 50% від пенсії за віком) = 25000 грн. х 0,41083 + 171, 84 грн. = 10442, 59 грн. х 50 %, де 25000 грн. - середньомісячна зарплата, з якої сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду з 01 березня 2018 року по 29 лютого 2020 року, 0,41083 - коефіцієнт страхового стажу, 171,84 грн. - доплата за понаднормативний стаж. Вказує на те, що призначена відповідачем пенсія по інвалідності у розмірі 2000 грн. не співмірна з розміром його заробітної плати 25000 грн. на місяць, з якої сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду. Відповідачем порушені правила соціальної справедливості, оскільки пенсія у розмірі 2000 грн. призначається також особам без страхового стажу та заробітку. Також зазначає, що діями відповідача йому завдано моральну шкоду, яку виходячи з вимог розумності, виваженості та справедливості, оцінює у розмірі 5000 грн.

Представником головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, вказавши на те, що питання перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ. Отже, саме цим Законом встановлений порядок та умови призначення, перерахунку і виплати пенсій починаючи з дня набрання ним законної сили, а тому посилання позивача на ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не може братися судом до уваги при винесенні рішення, оскільки починаючи з 01.01.2004 діють норми Закону № 1058-ІУ. Головне управління зазначає, що при здійсненні автоматичного перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 Закону № 1058-ІУ з 01.04.2019 було розраховано 2 варіанти перерахунку: з додаванням лише страхового стажу та з додаванням заробітної плати і стажу. При цьому перерахунок пенсії з 01.04.2019 з врахуванням заробітку для позивача є невигідним, оскільки в результаті зменшується середньомісячний заробіток, з якого буде розрахована пенсія. В разі здійснення перерахунку з 01.04.2019 з додаванням лише страхового стажу, пенсія розраховується від заробітної плати 8697,27 грн., а при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 з додаванням стажу і заробітку, розмір середньої заробітної плати, з якої розраховується пенсія зменшується і становить лише 5894,52 грн. Стверджує, що оскільки при здійсненні перерахунку відповідач діяв на підставі положень чинного законодавства та в межах наданих повноважень, відсутні протиправні діяння, пенсія виплачується відповідно до законодавства, вимога позивача щодо стягнення на користь ОСОБА_1 моральної шкоди в сумі 5000,00 грн. не підлягає задоволенню.

Сторони в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце якого повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.

Позивач просив суд розглядати справу без його участі в порядку письмового провадження, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

В листі Ради суддів України від 16 березня 2020 року № 9рс-186/20 зазначено, що враховуючи постанову № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" судам рекомендовано на період з 16 березня до 3 квітня 2020 року встановити особливий режим роботи, а саме по можливості здійснювати судовий розгляд справ без участі сторін, в порядку письмового провадження.

Постановою КМУ від 02 квітня 2020 року № 255 внесено зміни до постанови КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", зокрема, установлено з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначені вище положення, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши доводи заяв по суті сторін, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності третьої групи з дитинства з 20.08.2003.

При первинному призначенні пенсії заробітна плата для обчислення пенсії враховувалась за останні 2 роки роботи перед призначенням пенсії за період з 01.10.2001 по 30.09.2003 згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Після набуття чинності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ з 01.01.2004 позивачу перераховано пенсію за нормами вище зазначеного закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату ( дохід) та інших документів, що знаходились на час перерахунку в пенсійній справі ОСОБА_1 .

Як вбачається з наданих копій розпоряджень про перерахунок пенсії з пенсійної справи, позивачу як працюючому пенсіонеру здійснений автоматично перерахунок пенсії з 01.04.2019.

За матеріалами пенсійної справи пенсія позивача з 01.04.2019 становить: загальний стаж 09 р. 05м. 1 д.; стаж додатковий 31 р. 06 м. 05 д.; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((493/100*12)*1) - 0,41083; розмір пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону № 1058 (8697,27*0.41083) - 3573,10; доплата за понаднормовий стаж відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону 1058 за 16 років - 171,84 грн. Загальний розмір пенсії (за віком) 3573,10+171,84= 3744,94.

Розмір пенсії позивача по інвалідності третьої групи згідно ст. 33 Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" складає 50 % від пенсії за віком (3744,94*50%) = 1872,47 грн.

Згідно пункту 3-1 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, встановлено, що з 1 липня 2019 р. в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2000 гривень, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

На виконання вказаного Порядку відповідачем пенсія позивачу з 01.07.2019 підвищена до розміру 2000,00 грн.

Відповідачем не заперечується, що 21.01.2020 ОСОБА_1 звернувся на прийом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з приводу перерахунку його пенсії. Позивачу надано усне роз`яснення, що його пенсія була перерахована з 01.04.2019 автоматично та при перерахунку враховані спірні періоди роботи з 01.01.2018.

17 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, в якій просив на підставі ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перерахувати його пенсію по інвалідності за два останніх два роки з 01 березня 2018 року по 29 лютого 2020 року, вказавши, що розмір його зарплати за цей період, з якого сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду, склав майже 500 тис. гривень або майже 20 000 грн. на місяць.

Учасниками справи не оспорюється, що під час автоматичного перерахунку пенсії з 01.04.2019 було враховано тільки страховий стаж позивача.

Відповідач стверджує, що перерахунок пенсії з 01.04.2019 з врахуванням заробітку для позивача є невигідним, оскільки в результаті зменшується середньомісячний заробіток, з якого буде розрахована пенсія.

В свою чергу, позивач уважає, що при перерахунку його пенсії необхідно застосовувати норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" та безпосередньо розраховувати розмір його пенсії виходячи тільки з тієї заробітної плати, які він отримував за останні два роки.

Отже, спір між сторонами виник з приводу правомірності дій органу Пенсійного фонду під час здійснення автоматичного перерахунку пенсії з додаванням тільки страхового стажу та правомірності відмови в перерахунку пенсії на підставі заяви позивача згідно ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд ураховує таке нормативно-правове обґрунтування спірних правовідносин.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) регулював питання пенсійного забезпечення та гарантував всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Відповідно до ст. 69 Закону 1788-XII пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком або інвалідністю не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії відповідно до статей 64 - 67 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-ІV), який, згідно преамбули, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Отже, з 1 січня 2004 року Закон № 1058-ІV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Пунктом 16 наведеного розділу Закону № 1058-ІV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Аналогічне ж роз`яснення зазначено і у преамбулі Закону № 1788-ХІІ, де зазначено, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років згідно із Законом № 3108-IV від 17.11.2005.

Згідно положень статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

З системного аналізу вказаних вище норм права вбачається, що положення Закону № 1788-ХІІ застосовуються лише в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років, а не перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 43 Закону № 1058-ІV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію згідно норм Закону № 1788-ХІІ, але в подальшому після набуття чинності Закону № 1058-ІУ з 01.01.2004 позивачу перераховано пенсію за нормами вище зазначеного закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату ( дохід) та інших документів, що знаходились на час перерахунку в пенсійній справі ОСОБА_1 .

В свою чергу алгоритм перерахунку пенсії визначений частиною 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV, відповідно до якого позивачу був здійснений перерахунок.

Тому з врахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.69 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії на підставі цієї норми Закону.

За таких обставин, суд відхиляє посилання позивача на необхідність застосування до спірних правовідносин приписів Закону № 1788-ХІІ в питаннях перерахунку його пенсії та вважає, що при перерахунку пенсії позивачу необхідно враховувати норми Закону № 1058-ІV, зокрема статті 42 вказаного Закону, якою безпосередньо врегульовано порядок та умови, за яких може бути перерахована пенсія.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Проаналізувавши вказані вище положення Закону № 1058-ІV, суд виходить з того, що перерахунок пенсії може бути зроблений через кожні два роки. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії провадиться: в першому випадку - з додаванням страхового стажу та з урахуванням заробітку, з якого попередньо призначено (перераховано) пенсію, в тому числі за новий період; в другому випадку - з додаванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії (тобто не враховуються суми заробітної плати, отримані за додатково набутий стаж, а показник заробітної плати залишається на рівні попереднього перерахунку (призначення) пенсії).

Крім того, органи Пенсійного фонду зобов`язані автоматично проводити перерахунки пенсії щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи у випадках, коли такі особи набули право на перерахунок пенсії.

При цьому, доцільність перерахунку пенсії з урахуванням і стажу, і зарплати, отриманої після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, необхідно визначати в кожному конкретному випадку. Це обумовлено тим, що у разі перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, будуть застосовуватися чинні норми статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімальної пенсії за віком та відповідного підвищення пенсії за страховий стаж для жінок понад 30 років, а для чоловіків - понад 35 років.

Надаючи правову оцінку правомірності проведеного з квітня 2019 року перерахунку пенсії позивача з додаванням тільки страхового стажу, суд ураховує таке.

Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою:П = Зп?Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

В контексті розгляду цієї справи суд установив, що показник Зс (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії) дорівнює 4404,35 грн за попередні 2014-2016 роки. Вказаний показник законодавчо встановлений для всіх осіб для оновлення пенсійних виплат в бік збільшення згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 11.10.2017 № 2148.

При цьому показник Зп (заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) буде тим більше, чим буде більше додаток, отриманий від поділу складових (Ск : К).

З наданих відповідачем розрахунків проведеного перерахунку пенсії, в тому числі такого, що визначений ним як невигідний для позивача, вбачається, що у першому випадку з додаванням тільки страхового стажу розмір Зп становив 8697,27 грн, такий показник залишився незмінним від попереднього перерахунку , та для його визначення використано період 24 місяці перед зверненням за пенсією. Тобто показник К (страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи) становить 24 місяці.

Для визначення показника Ск (сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць) враховані сума додатків від суми заробітної плати позивача, з якої сплачено страхові внески та суми середньої заробітної плати в цілому по Україні за період з 01.10.2001 по 30.09.2003. У зв`язку з тим, що за цей період заробітна плата позивача була вищою від середньої заробітної плати в цілому по Україні, показник Ск становив 47,39277.

Отже, заробітна плата позивача для обчислення пенсії розрахована таким чином: 8697,27 грн = 4404,35 х (47,39277:24).

В другому випадку при перерахунку з додаванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії (4404,35 грн), при визначенні показника Зп (заробітної плати позивача для обчислення пенсії), враховуються всі періоди роботи позивача починаючи з 01.07.2000, оскільки відповідно до ст. 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

В свою чергу збільшення періодів заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії, впливає на розмір показника Ск та К, що у випадку застосування такого алгоритму обчислення (з урахуванням оптимізації) буде становити Ск - 215,47293 (врахована заробітна плата за період з 01.07.2000 по 31.03.2019) та К - 161 страховий місяць.

Отже, заробітна плата позивача для обчислення пенсії в другому випадку може бути розрахована таким чином: 5894,52 грн = 4404,35 х (215,47293:161).

За таких обставин, в разі здійснення перерахунку з 01.04.2019 з додаванням лише страхового стажу, пенсія розраховується від заробітної плати 8697,27 грн, а при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 з додаванням стажу і заробітку, розмір середньої заробітної плати, з якої розраховується пенсія зменшується і становить лише 5894,52 грн.

З огляду на викладене, суд ураховує посилання відповідача про те, що перерахунок пенсії з 01.04.2019 з врахуванням заробітку для позивача є невигідним, оскільки в результаті зменшується середньомісячний заробіток, з якого буде розрахована пенсія.

Це пояснюється тим, що при первинному призначенні пенсії заробітна плата для обчислення пенсії враховувалась за останні 2 роки роботи перед призначенням пенсії за період з 01.10.2001 по 30.09.2003, що призвело до високого показника Ск та невеликого показника К.

В другому випадку при визначенні заробітку та стажу має враховуватися весь період роботи позивача починаючи з 01.07.2000 з додаванням до цього періоду частки додатково відпрацьованого періоду, а не, як помилково зазначає позивач, тільки періоду з 01 березня 2018 року по 29 лютого 2020 року, в якому середньомісячна зарплата, з якої сплачувались страхові внески до Пенсійного Фонду, становила 25000 грн.

Отже, суд змушений констатувати, що незважаючи на збільшення розміру заробітної плати позивача за останні 24 місяці, при використанні законодавчо встановленої формули для обчислення пенсії, перерахунок пенсії із застосуванням як страхового стажу, так і заробітної плати, є невигідним для позивача.

За таких обставин, суд не вбачає в діях відповідача порушень прав позивача, які б потребували судового захисту, адже при проведенні перерахунку пенсії орган Пенсійного фонду дотримався алгоритму проведення перерахунку пенсії, передбаченого статтею 42 Закону № 1058-ІV, та здійснив перерахунок пенсії позивача на умовах, які є більш вигідними для позивача й призвели до збільшення його пенсії з врахуванням до страхового стажу періоду роботи позивача включно по березень 2019 року.

Відповідно вимога позивача, викладена заяві від 17.02.2020 про проведення перерахунку пенсії по інвалідності на підставі ст. 69 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за два останніх два роки з 01 березня 2018 року по 29 лютого 2020 року, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Оскільки при здійсненні перерахунку відповідач діяв на підставі положень чинного законодавства та в межах наданих повноважень, вимога позивача щодо стягнення його на користь моральної шкоди в сумі 5000,00 грн. не підлягає задоволенню.

З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат суд не вирішує з огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.3 Прикінцевих положень, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення суми - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя О.В.Шевченко