Рішення № 88718989, 13.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
520/1566/2020
Номер документу
88718989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2020 р. № 520/1566/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/1566/2020 за позовом ОСОБА_1 до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати Харківську обласну державну адміністрацію надати дозвіл на розробку проекту землеустрою за клопотанням ОСОБА_1 № 13691/20 від 08.11.2019.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно не надано йому дозвіл на розробку проекту землеустрою за клопотанням № 13691/20 від 08.11.2019. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 відкрито спрощене провадження по справі № 520/1566/2020 та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

29.03.2020 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах Харківська обласна державна адміністрація діяла з дотриманням норм чинного законодавства України.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

14.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до Харківської обласної державної адміністрації із заявою, в якій просив надати в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років земельну ділянку площею 1,8477 гектарів, яка розташована на території Зміївського району Харківської області, Зідьківської селищної ради за межами населеного пункту с. Черемушне і буде використовуватись для ведення рекреційної діяльності; після закінчення терміну користування, позивач зобов`язався повернути у стан. Придатному для використання за попереднім призначенням.

В листі № 31-20-10-4217/0/19-19 від 22.05.2019 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило позивача про те, що за дорученням обласної державної адміністрації розглянуто вказане вище клопотання та результатами його розгляду рекомендовано ОСОБА_1 звернутись з відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до обласної державної адміністрації та надати відповідні документи.

Не погоджуючись з тим, що його заява від 14.05.2019 розглянута саме Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області, а не Харківською обласною державною адміністрацією, 02.08.2019 позивач звернувся до відповідача із клопотанням, в якому просив розглянути його заяву від 14.05.2019 та письмово повідомити про рішення, прийняте за результатами її розгляду у строк, передбачений чинним законодавством України.

Листом № 31-20-10-6554/0/19-19 від 19.08.2019 роз`яснено ОСОБА_1 порядок надання земельних ділянок державної власності у користування відповідно до ст. 122 ЗК України та повідомлено про необхідність звернутися до з відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до обласної державної адміністрації та надати відповідні документи.

24.09.2019 позивач звернувся до Харківської обласної державної адміністрації із клопотанням, в якому просив надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для тимчасового, довгострокового користування на умовах оренди та ведення рекреаційної діяльності, що розташована на території Зміївського району Харківської області, Зідьківської селишної ради за межами населеного пункту с. Черемушне, площею 1,8477 га.

В листі № 32-20-10-7962/0/19-19 від 04.10.2019 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області зазначило, що у наданих до клопотання позивача міститься довідка із звітності з кількістю обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана Відділом у Зміївському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (№ 451/171-19 від 08.04.2019). Відповідно до вказаної довідки, земельна ділянка, яка представлена землями водного фонду державної власності - не сформована, кадастровий номер відсутній. У зв`язку з чим, повідомлено ОСОБА_1 про необхідність надання до обласної державної адміністрації документів, що підтверджують його право на отримання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

08.11.2019 позивач повторно звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для тимчасового, довгострокового користування на умовах оренди та ведення рекреаційної діяльності, що розташована на території Зміївського району Харківської області, Зідьківської селищної ради за межами населеного пункту с. Черемушне, площею 1,8477 га.

Листом № 32-20-10-9928/0/19-19 від 10.12.2019 повторно повідомлено ОСОБА_1 про необхідність надання до обласної державної адміністрації документів, що підтверджують його право на оформлення права користування земельною ділянкою без проведення аукціону, а саме, зареєстроване право власності на об`єкт нерухомості.

Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.

Закон України "Про місцеві державні адміністрації" визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно з положеннями статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Організаційні та процедурні питання діяльності обласної державної адміністрації регулюються Регламентом Харківської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 13.09.2018 №519 (зі змінами) (далі - Регламент).

Відповідно до п. 6.1. Регламенту організація роботи з документами в обласній державній адміністрації здійснюється в порядку, передбаченому Інструкцією з діловодства в Харківській обласній державній адміністрації, що розробляється відповідно до Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну та Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності".

Згідно з п. 10.2 Регламенту проекти розпоряджень голови обласної державної адміністрації готують структурні підрозділи обласної державної адміністрації, її апарату, а також територіальні органи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та районні державні адміністрації.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.11.2019 № 285, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Голова місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління та сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань.

Відповідно до пп. 5 п. 10 Положення начальник Головного управління забезпечує в установленому порядку взаємодію з місцевою державною адміністрацією.

Начальник Головного управління підзвітний та підконтрольний відповідно голові місцевої адміністрації з питань здійснення повноважень місцевих держадміністрацій.

Згідно з пп. 14 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань вносить у встановленому порядку пропозиції щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, встановлення меж області, району в місті, села і селища, регулювання земельних відносин.

Згідно з пп. 30 п. 4 Положення Головне управління здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації прав на землю.

Таким чином, за дорученням Харківської обласної державної адміністрації Головне управління Держгеокадастру у Харківській області мало право на розгляд вказаних вище клопотань позивача.

Суд критично ставиться до посилань ОСОБА_1 на те, що при розгляді його клопотань, відповідач порушив норми Закону України "Про звернення" в частині їх передачі до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, виходячи з наступного. Позивач звертався Харківської обласної державної адміністрації із клопотаннями щодо надання в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди земельної ділянки та щодо про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для тимчасового, довгострокового користування на умовах оренди та ведення рекреаційної діяльності, тобто, в порядку Земельного кодексу України. У зв`язку з чим, такі клопотання і розглянуті відповідачем з дотриманням положень Земельного кодексу України.

Щодо зобов`язання Харківської обласної державної адміністрації надати дозвіл на розробку проекту землеустрою за клопотанням № 13691/20 від 08.11.2019, суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу на те, що в клопотанні № 13691/20 від 08.11.2019 ОСОБА_1 просив надати йому саме дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для тимчасового, довгострокового користування на умовах оренди та ведення рекреаційної діяльності, що розташована на території Зміївського району Харківської області, Зідьківської селищної ради за межами населеного пункту с. Черемушне, площею 1,8477 га.

Листом № 32-20-10-9928/0/19-19 від 10.12.2019 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило позивача про необхідність надання до обласної державної адміністрації документів, що підтверджують його право на оформлення права користування земельною ділянкою без проведення аукціону, а саме, зареєстроване право власності на об`єкт нерухомості.

Крім того, в листі № 32-20-10-7962/0/19-19 від 04.10.2019 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області зазначило, що відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); копію правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об`єкти зареєстровані). У наданих до клопотання позивача міститься довідка із звітності з кількістю обліку земель про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, видана Відділом у Зміївському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (№ 451/171-19 від 08.04.2019). Відповідно до вказаної довідки, земельна ділянка, яка представлена землями водного фонду державної власності - не сформована, кадастровий номер відсутній. Відповідно до частин 1-5 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок. Також, повідомлено, що відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Порядок продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах визначений статтями 134-139 Земельного кодексу України. У зв`язку з чим, повідомлено ОСОБА_1 про необхідність надання до обласної державної адміністрації документів, що підтверджують його право на отримання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

При цьому, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до відповідача із заявою саме про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою.

Суд зазначає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Харківська обласна державна адміністрація у спірних правовідносинах діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому, підстави для зобов`язання надати ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою за клопотанням № 13691/20 від 08.11.2019 відсутні.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Харківської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Сумська, буд. 64, м. Харків, 61200, ідентифікаційний код - 23912956), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (місцезнаходження: вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов., м. Харків, 61145, ідентифікаційний код - 39792822) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Мороко