
Справа № 420/1714/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Юхтенко Л.Р., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Пенсійного фонду України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) про визнання неправомірними дій відповідачів щодо відмови в перерахунку пенсії до розміру 85% грошового забезпечення, встановленого на час призначення пенсії у 1998 році; зобов`язання в п`ятиденний термін віддати розпорядження на включення позивача згідно з п. 2 Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 до Списку на перерахунок пенсії до розміру 85 % проведення відповідних доплат на одночасну їх виплату; зобов`язання здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у порядку та розмірах визначених Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року, виходячи з 85 % сум грошового забезпечення; зобов`язання Пенсійний фонд України та його Головне управління в Одеській області одночасно провести виплату недоплачену суму перерахунку,-
ВСТАНОВИВ:
До суду 17 грудня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 21 грудня 2019 року цю позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням викликом сторін у справі № 420/7667/19.
Ухвалою суду від 27 лютого 2020 року роз`єднано позовні вимоги у справі № 420/7667/19 та позовні вимоги ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Пенсійного фонду України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) про визнання неправомірними дій відповідачів щодо відмови в перерахунку пенсії до розміру 85% грошового забезпечення, встановленого на час призначення пенсії у 1998 році; зобов`язання в п`ятиденний термін віддати розпорядження на включення позивача згідно з п. 2 Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 до Списку на перерахунок пенсії до розміру 85 % проведення відповідних доплат на одночасну їх виплату; зобов`язання здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у порядку та розмірах визначених Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року, виходячи з 85 % сум грошового забезпечення; зобов`язання Пенсійний фонд України та його Головне управління в Одеській області одночасно провести виплату недоплачену суму перерахунку виділено у самостійне провадження, якому присвоєно номер справи № 420/1714/20.
Ухвалою суду від 11 березня 2020 року ці позовні вимоги прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом (повідомленням) сторін, та призначено перше судове засідання на 02 квітня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років (32 роки) у розмірі 85 % від грошового забезпечення у 1998 році.
На виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та змін до пункту 5 та додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в січні 2018 року позивачу здійснений перерахунок пенсії, проте, відповідачем було протиправно обмежено позивачу основний розмір пенсії до 70% сум грошового забезпечення.
До суду від відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУ ПФУ в Одеській області) надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що позивачу згідно з розрахунку 32 років вислуги призначено пенсію, виходячи з основного розміру 86 % грошового забезпечення. Перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, виходячи із основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення, який є чинним на час здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також відповідач зазначив, що вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача.
Також надійшов відзив від Пенсійного фонду України, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади та здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Відповідно до положення про головні управління Пенсійного фонду саме на головні управління покладені завдання щодо здійснення призначення (перерахунку) та виплату пенсій військовослужбовцям. Спеціальних підрозділів, які призначають пенсію та її виплачують в Пенсійному фонді України не створено. Таким чином, функції з призначення (перерахунку) виплати пенсії є дискреційними повноваженнями головних управлінь Фонду. Також відповідач зазначив, що є безпідставними вимоги позивача про видачу Пенсійним фондом України розпорядження, оскільки відповідно до п.1,2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсії повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На виконання зазначених норм та після повідомлення Міністерства соціальної політики України (лист від 26.02.2018 року № 3590/0/2-18/21) Пенсійним фондом України 26.02.2018 року було направлено повідомлення № 6194/02-23 до головних управлінь в областях про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262.
Позивач надав, у свою чергу, заперечення на відзив ГУ ПФУ в Одеській області, в якому наполягав на задоволенні своїх позовних вимог, зазначивши, що дійсно йому виплачувалась пенсія у розмірі 86 % грошового забезпечення та з проханням до суду визнати правомірність даної норми.
Також позивач надав заперечення на відзив Пенсійного фонду України, в якому теж наполягав на задоволенні своїх позовних вимог, посилаючись на те, що його вимоги чітко обґрунтовані нормами Закону № 2262.
Відповідачі не надали заперечень.
На виконання ухвали суду, ГУ ПФУ в Одеській області надано суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.
На перше судове засідання позивач не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце призначення судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки. До суду 26 березня 2020 року від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій він зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач - ГУ ПФУ в Одеській області на відкрите судове засідання також не з`явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить розписка, до суду 01 квітня 2020 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Відповідач - Пенсійний фонд України також не з`явився на судове засідання, належним чином повідомлений про дату, час та місце призначення судового засідання, про що свідчить поштове повідомлення про вручення судової повістки, про причини нез`явлення, суд не повідомив.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 02 квітня 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 (а.с.8-9).
Відповідно до Витягу із наказу (по особовому складу) Заступника МО України командуючого Сухопутними військами №006 від 06 серпня 1998 року, п/п-ка ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом 65 підпункт «в» - за станом здоров`я (а.с.11).
Згідно з витягу наказу командира військової частини А-3680 № 182 від 08.10.1998 року, п/п-ка ОСОБА_1 з 08.10.1998 року виключено із списків особового складу частини, всіх видів забезпечення та направлено на облік в Біляївський РВК Одеської області (а.с. 10, 54).
Відповідно до розрахунку вислуги років військового на пенсію, вислуга років позивача складає 32 роки, 05 місяців 07 днів (а.с. 55).
Відповідно до розрахунку пенсії за пенсійною справою №ЮО-094503, на підставі заяви позивача про призначення пенсії (а.с. 51), ОСОБА_1 з 09.10.1998 року призначено пенсію, виходячи з 85 % грошового забезпечення, вислуга років- 32 роки (а.с.47).
Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що позивачу був здійснений перерахунок пенсії та згодом виплачувалась пенсія у розмірі 86 % грошового забезпечення, що підтверджено розрахунком пенсії станом на 01 січня 2008 року.
Суд встановив, що Одеським обласним військовим комісаріатом була видана ОСОБА_1 довідка № ЮО94503 від 02.04.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (а.с. 60).
Також суд встановив, що на підставі вказаної довідки ГУ ПФУ в Одеській області було здійснено позивачу перерахунок пенсії за пенсійною справою №ЮО094503 з 01 січня 2018 року, проте, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення (а.с.50).
Матеріалами справи підтверджено, що 23 жовтня 2019 року позивач звернувся із заявою до ГУПФУ в Одеській області, в якій просив, серед іншого, провести перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту 85 % грошового забезпечення за вислугу років (а.с.13).
ГУПФУ в Одеській області листом від 06.11.2019 року вих. №2777/х-11 повідомило ОСОБА_1 про те, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склалися на день набрання законної сили судовим рішенням. Також позивача повідомлено про те, що до законодавчого врегулювання вказаного питання, підстави для перерахунку пенсій відсутні (а.с.14).
Також матеріалами справи підтверджено, що з аналогічною заявою позивач звернувся до Пенсійного фонду України (а.с. 16).
Пенсійний фонд України листом № 549-28246/Х-03/8-2800/19 від 05.12.2019 року повідомило про безпідставність вимог позивача та те, що обчислення пенсії в розмірі 70 % сум оновленого грошового забезпечення відповідає нормам чинного законодавства (а.с. 18-20).
Також матеріалами справи підтверджено, що 05.12.2019 року позивач звернувся до начальника Пенсійного фонду України із заявою про видачу розпорядження про перерахунок його пенсії, з урахуванням її розміру 85 % (а.с. 22).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Так, матеріалами справи підтверджено, що позивачу була призначена пенсія у 1998 році в розмірі 85 % грошового забезпечення.
Також матеріалами пенсійної справи підтверджено, що позивачу був здійснений перерахунок пенсії та згодом виплачувалась у розмірі 86 % грошового забезпечення, що підтверджено розрахунком пенсії станом на 01 січня 2008 року.
Так, відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу станом на 01 січня 2008 року), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в
органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік
стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, суд встановив, що позивачу до виникнення спірних правовідносин була розрахована пенсія, виходячи із 86 % грошового забезпечення.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Суд встановив, що на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО94503 від 02.04.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (а.с. 60), ГУ ПФУ в Одеській області було здійснено позивачу перерахунок пенсії за пенсійною справою №ЮО094503 з 01 січня 2018 року, проте, виходячи із розміру 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) (а.с.50).
Суд вважає такі дії відповідача ГУ ПФУ в Одеській області протиправними, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не передбачено зміну відсоткового розміру грошового забезпечення основного розміру пенсії.
Разом з тим, відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинної на час здійснення позивачу перерахунку станом на 01.01.2018 року, не може бути застосовано до позивача, оскільки це погіршує майновий стан позивача та не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі та на виконання якої позивачу був здійснений перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
Таким чином, застосування відповідачем 70 % грошового забезпечення до перерахунку пенсії позивача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Зазначений висновок викладено у постанові Великої палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18.
У рішенні зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, враховуючи правові висновки, викладені у постанові Великої палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання неправомірними дії щодо відмови у проведенні перерахунку та зобов`язання здійснити такий перерахунок пенсії є обґрунтованими.
Однак, керуючись приписами ст. 9 КАС України, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, про що у своїх запереченнях на відзив ГУ ПФУ в Одеській області просив також позивач та задовольнити позовні вимоги про визнання неправомірними дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії до розміру 85% грошового забезпечення, встановленого на час призначення пенсії у 1998 році; зобов`язання здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у порядку та розмірах визначених Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року, виходячи з 85 % сум грошового забезпечення та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області одночасно провести виплату недоплачену суму перерахунку шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням основного розміру пенсії за вислугу років з 86 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 86 відсотків від грошового забезпечення нарахованого для обчислення пенсії та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням здійснених виплат.
Такий висновок суду обґрунтований тим, що матеріалами справи достовірно встановлено, що на момент виникнення спірних правовідносин, позивачу була перерахована пенсія, виходячи із розміру 86 % грошового забезпечення.
У свою чергу, суд доходить висновку, що слід відмовити у задоволенні позовних вимог, пред`явлених до Пенсійного фонду України про визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку пенсії позивача до розміру 85 % грошового забезпечення та зобов`язання провести виплату недоплаченої суми перерахунку, оскільки суд погоджується з позицією Пенсійного фонду України, що повноваження щодо призначення, нарахування та виплати пенсії належать головним управлінням Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, міста Києва та Севастополі.
Так, відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, міста Києва та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», призначення і виплата пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України. Між тим, як зазначив відповідач, спеціальних підрозділів, які призначають пенсію та її виплачують в Пенсійному фонді України не створено. Таким чином, функції з призначення (перерахунку) виплати пенсії є дискреційними повноваженнями головних управлінь Фонду.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Пенсійний фонд України видати розпорядження на включення позивача згідно з п. 2 Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 до Списку на перерахунок пенсії до розміру 85 % проведення відповідних доплат на одночасну їх виплату, суд вважає, що ці позовні вимоги також не належать задоволенню, з огляду на таке.
Так, суд встановив, що на виконання вимог законів про пенсійне забезпечення та повідомлення Міністерства соціальної політики України (лист від 26.2.2018 року вих. № 3590/0/2-18-21) Пенсійним фондом України від 26.02.2018 року направлено повідомлення №6194/02-23 до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач виконав свої повноваження та відсутні правові підстави для видачі нового розпорядження.
У свою чергу, суд вважає, що задоволені судом вимоги є ефективним способом захисту та відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову частково довели, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі роз`єднання судом позовних вимог судовий збір, сплачений за подання позову, не повертається і перерахунок не здійснюється. Після роз`єднання судом позовних вимог судовий збір повторно не сплачується.
Враховуючи вищевикладені приписи зазначеного Закону, керуючись вимогами ст. 139 КАС України, а також з огляду на відсутність доказів понесення позивачем інших судових витрат, жодні витрати не належать стягненню з відповідача, а також з огляду на відсутність витрат відповідача Пенсійного фонду України, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не належать стягненню з позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Пенсійного фонду України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) про визнання неправомірними дій відповідачів щодо відмови в перерахунку пенсії до розміру 85% грошового забезпечення, встановленого на час призначення пенсії у 1998 році; зобов`язання в п`ятиденний термін віддати розпорядження на включення позивача згідно з п. 2 Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 до Списку на перерахунок пенсії до розміру 85 % проведення відповідних доплат на одночасну їх виплату; зобов`язання здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у порядку та розмірах визначених Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року, виходячи з 85 % сум грошового забезпечення; зобов`язання Пенсійний фонд України та його Головне управління в Одеській області одночасно провести виплату недоплачену суму перерахунку, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) зі зменшенням основного розміру пенсії за вислугу років з 86 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 86 відсотків від грошового забезпечення нарахованого для обчислення пенсії та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.