Рішення № 88718144, 09.04.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2020
Номер справи
280/520/20
Номер документу
88718144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09 квітня 2020 року Справа № 280/520/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 2 пункту 45 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ від 20 лютого 2019 року № 124.

- зобов`язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% (яка буде застосовуватись до розрахунку довічно) та відповідно до частини 2 пункту 45 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і Постанови КМУ від 20 лютого 2019 року № 124 застосувавши коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,17 року та виплатити суму заборгованості з урахуванням не виплачених сум з 01 березня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та постановою КМУ від 20 лютого 2019 року №124 передбачено перерахунок пенсії усім пенсіонерам, яким призначено пенсію до 01 січня 2019 року, шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення для пенсії в розмірі, у зв`язку із чим 25 вересня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак листом №396/Ш-1/ВЕБ від 09 жовтня 2019 року повідомлено, що у разі здійснення перерахунку пенсії з 01 березня 2019 року буде застосовано середню заробітну плату у розмірі 4 404,35 грн. та величина оцінки одного року страхового стажу 1%, у зв`язку із чим розмір пенсії зменшиться. Вважає посилання відповідача на те, що буде застосовано величина оцінки одного року страхового стажу 1% недоцільним, оскільки рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року по справі №808/1683/18 визнано протиправними дії відповідача щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, замість 1,35 % та зобов`язано здійснити перерахунок пенсії без врахування одного року страхового стажу у розмірі 1%. Вказує, що рішення суду є обов`язковим до виконання, отже, рішенням суду по справі №808/1683/18 визнано його законне право на застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% та не може бути у подальшому при перерахунку пенсії зменшуватись.

Ухвалою судді від 27 січня 2020 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, а справу призначено до розгляду на 24 лютого 2020 року.

Відповідач позов не визнав, 13 лютого 2020 року на адресу суду надіслав відзив на адміністративний позов (№6915), у якому вказує, що згідно з заявою позивача та керуючись Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу було проведено перерахунок пенсії, який з 01 березня 2019 року склав 13 211,73 грн., з яких 12 895,33 грн. розмір пенсії за віком (обраховано наступним чином: 12 895,33=4404,35*4,64740*0,63000), 316,40 грн. доплата за понаднормовий стаж, обрахована згідно з ч. 3 ст. 42 Закону. Таким чином, вважає, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено у відповідності до норм чинного законодавства. Щодо посилання позивача на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року по справі №808/1683/18 зазначає, що оскільки законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватись, судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

На підставі приписів частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та перебував на обліку в Енергодарському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Запорізької області з 04 червня 2016 року.

З 04 червня 2016 року позивачу була призначена пенсія з обмеженням в отриманні максимального розміру, а саме до 10 740,00 грн. (розмір пенсії становить 12 069,42 грн.)

13 квітня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації стосовно нарахування йому пенсії із обмеженням.

Відповідно до листа від 27 квітня 2018 року № 119/Ш-1 позивачу надано відповідь про те, що у зв`язку із проведеною пенсійною реформою 01 жовтня 2017 року, пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 року, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%. У зв`язку із набуттям чинності 11 жовтня 2017 року Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розмір пенсії позивача було перераховано з 01 жовтня 2017 року, у зв`язку із чим розмір пенсії зменшився та склав - 10 278,12 грн. Проте, позивачу встановлено доплату за 23 роки понаднормативного стажу, після чого пенсія становить 10 538,02 грн. Враховуючи, що пенсійна виплата до 01 жовтня 2017 року становила 10 740,00 грн., на підставі пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено доплату до старого розміру виплати у сумі 201,98 грн.

Зазначені обставини встановлені рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року по справі №808/1683/18 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Цим судовим рішенням, зокрема, зобов`язано Енергодарське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії в раніше встановленому розмірі, без застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, починаючи з 01 січня 2018 року та доплатити різницю.

Рішення суду набрало законної сили 25 вересня 2019 року відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду, якою повернуто апеляційну скаргу заявнику.

Суд зазначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).

25 вересня 2019 року позивач звернувся до Енергодарського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, правонаступником якого є відповідач, із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 збільшивши середній показник заробітної плати, який застосовується з 01 жовтня 2017 року на 1,17% та з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року по справі №808/1683/18 без величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.

Листом від 09 жовтня 2019 року № 396/Ш-1ВС5 відповідач повідомив, що з 01 січня 2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до вищевказаного судового рішення, після чого розмір пенсії склав 12 288,91 грн., таким чином, новий розмір пенсії та різницю між отриманою пенсією та призначеною відповідно до рішення суду нараховано в листопаді 2018 року. Відповідно до заяви позивача від 11 грудня 2018 року останньому проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії з 01 грудня 2018 року склав 13 207,93 грн. Вказано, що станом на 01 березня 2019 року розмір показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії при перерахунку пенсії у 2019 році становить - 4 404,35 грн. (3 764,40*1,17), при цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону №1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1%. Враховуючи зазначену норму Закону, пенсію позивача було перераховано з 01 березня 2019 року в зв`язку зі зміною законодавства, після перерахунку розмір пенсії склав - 13 211,73 грн., де 12 895,33 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 20 468,78 грн. грн. Ч 0,63000 - коефіцієнт стажу), 316,40 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 28 років, 1 130,00 грн. Ч 28%).

Не погоджуючись із такою позицією відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Закон №1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно із частиною 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

У свою чергу, відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях (з 01 жовтня 2017 року 3764,40 грн., з 01 березня 2019 року - 4404,35 грн.); Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону (0,45917).

Так, загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону №1058-ІV.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

В силу приписів пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу 1 цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Таким чином, величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% було передбачено застосовувати в період з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії. У свою чергу, застосовувати такий показник величини оцінки одного року страхового стажу при проведенні перерахунку пенсій даним Законом не передбачено.

З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року (пункт 4-4 Закону №1058-ІV).

Відповідно до пункту 4-5 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-ІV збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.

У 2019 - 2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

26 лютого 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, в пункті 2 якої установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Відповідно до Закону України №2148-VІІІ з 01 жовтня 2017 року пенсії перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

В своє чергу, пунктом 6 Порядку №124 чітко передбачено, що під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Відтак, остання підлягає перерахунку з врахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Отже, доводи позивача про те, що величина оцінки одного року страхового стажу 1,35% повинна буде застосовуватись до розрахунку довічно, є безпідставними та не беруться судом до уваги.

Отже, з урахуванням зазначеного показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з урахуванням якого проводиться перерахунок пенсії з 01 березня 2019 року, становить 4404,35 грн.: 3764,40 грн. (показник середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року) х 1,17 (коефіцієнт визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124).

Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, перерахунок пенсії позивача обраховано наступним чином: 12 895,33 грн.=4404,35*4,64740*0,63000 (4404,35 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески (1,17*3764,40) х 4,64740 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача Ч 0,63000 - коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до статті 25 Закону).

Відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до зазначеного Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, розмір пенсії позивача з 01 березня 2019 року склав 13 211,73 грн., з яких 12 895,33 грн. розмір пенсії за віком, 316,40 грн. доплата за понаднормовий стаж, обрахована згідно з частиною 3 статті 42 Закону.

Суд вважає необґрунтованим твердження позивача про неналежне виконання відповідачем рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року по справі №808/1683/18, оскільки якщо позивач вважав, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси то він повинен був звернутись до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправним рішення дій чи бездіяльності відповідача, а не пред`являти новий адміністративний позов.

Крім того, суд не приймає посилання позивача, що вказаним судовим рішенням визнане його законне право на застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, та не може бути у подальшому при перерахунку його пенсії зменшуватись, оскільки вказаним рішенням лише констатована протиправність дій відповідача щодо застосування до розміру пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Так, на законодавчому рівні було урегульовано зміну оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, проте, унормовано поступове підвищення середньої заробітної плати з якої обраховується пенсійні виплати, що призводить до підвищення розміру пенсійних виплат, а відтак не відбувається звуженню існуючих прав пенсіонерів.

Суд зазначає, що порядок обрахування підвищення пенсії застосовується у його сукупності станом на дату перерахунку пенсії, зокрема до розрахунку пенсії включається коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Станом на 01 березня 2019 року Закон №1058 не містив випадків перерахунку пенсії із застосуванням показника 1,35%, а статтею 25 Закону №1058 чітко визначено, що величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%, що свідчить про необґрунтованість заявлених вимог про проведення перерахунку із застосування оцінки страхового стражу 1,35%.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятого рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 паспорт: НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ; адреса листування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-6 ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 09 квітня 2020 року.

Суддя Д.В. Татаринов