Рішення № 88718131, 13.04.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2020
Номер справи
260/703/20
Номер документу
88718131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 квітня 2020 року м. Ужгород№ 260/703/20 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить:

1.Поновити строк звернення до суду.

2.За результатами розгляду ухвалити рішення, яким:

- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо зменшення ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 з 01.01.2018 року відсоткового значення розміру його пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку раніше призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії.

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область. 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 , без обмеження граничним розміром, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення та виплату (одним платежем суми заборгованості), з урахуванням раніше проведених виплат з дати набрання рішення суду законної сили.

- Допустити рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.;

- Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

3. Справу розглянути у порядку спрощеного позовного провадження.

4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань (код ЄДРПОУ (20453063) 840 грн.80 коп..

1.Позиції сторін

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24 квітня 2014 року позивач був звільнений з органів внутрішніх справ України. Відповідно до чинного законодавства йому було призначено пенсію в розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення за 31 рік вислуги. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Пенсію позивача станом на 23.04.2014 року розраховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням ,надбавка за вислугу років 40%,середньомісячна суму додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч.,основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 31).

Зазначає, що з 01.01.2016 р. позивачу здійснено перерахунок пенсії. Проте, при здійсненні чергового перерахунку пенсії її розмір було зменшено з 80% до 70% сум грошового забезпечення на підставі частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час перерахунку пенсії. На думку позивача, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини другої статті 13 указаного Закону не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.

07 квітня 2020 року представником відповідача було надано суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що з моменту прийняття Закону №2262-ХІІ, в який неодноразово вносились зміни, зокрема, щодо визначення максимального розміру обчисленого відповідно до цієї статті. Так, на момент первинного призначення пенсії позивача - 23.04.2014 року останньому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області пенсію обчислено (вислуга років 31) у розмірі 80% грошового забезпечення. З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з 01.01.2016 р. за нормами законодавства, чинного на момент перерахунку. Відповідно, головним управлінням правомірно проведено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача із 70% грошового забезпечення.

07 квітня 2020 року позивачем надано суду відповідь на відзив, відповідно до якої зазначає, що з доводами Відповідача у вказаному вище відзиві не погоджується. Зазначає, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач безпідставно зменшив відсоткове значення розміру основної пенсії з 80% до 70%, що суперечить вимогам чинного законодавства. Розмір пенсійних виплат позивача обчислений з 80% від нового грошового забезпечення, станом на 01.01.2016 не перевищує максимального розміру пенсії визначеного ч.7 ст.43 Закону №2262-Х1І - десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність - 10740 грн. Відтак, Зазначає, що сума недоплати пенсії позивачу повинна була виплачена ГУ ПФУ в З/о на виконання Постанов Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, № 1088 від 24.12.2019 у строк до 01.03.2020.Таким чином Відповідач безпідставно обмежив пенсійні права позивача, що є порушенням прав та соціальних гарантій і є прямим та грубим порушенням Конституції України. Враховуючи наведені обставини грубого ігнорування Відповідачем норм чинного законодавства, а також обов`язковість до виконання судового рішення у встановлений законом строк, позивач вважає наявність правових підстав для встановлення судового контролю за його виконанням та уникнення подальшого звернення до суду з цього приводу у порядку ст. ст. 382, 383 КАС України.

2. Обставини, встановлені судом.

24 квітня 2014 року позивач був звільнений з органів внутрішніх справ України відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України у запас (з поставленням на військовий облік), за п.65"ж" (за власним бажанням) з посади заступника начальника штабу (на правах управління) УМВС України в Закарпатській області у званні полковника міліції згідно Наказу УМВС № 74 о/с від 22.04.2014 року.

Згідно витягу з Наказу УМВС України в Закарпатській області №74 о/с від 22 квітня 2014 року, безперервна служба в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні (враховуючи службу в армії та навчання у ВУЗІ) - 27 років 00 місяців 14 днів, у пільговому обчисленні для призначення пенсії складає - 31 рік 08 місяць 19 днів.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області, та йому було призначено пенсію в розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Пенсія позивачу призначена на підставі грошового атестату та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262- XII від 09.04.1992 року..

Так, згідно грошового атестату № 55 від 30 квітня 2014 року, виданого УМВС України в Закарпатській області під час звільнення за посадою, яку я обіймай на день звільнення, який знаходиться у матеріалах пенсійної справи і на підставі якого нараховувалася пенсія (Протокол за пенсійною справою - 0703003753 від 23.04.2014) визначено основні і додаткові види грошового забезпечення у таких розмірах:

посадовий оклад - 1310,00 грн.,

оклад за військове звання - 135,00 грн.,

надбавка за вислугу років 40% - 578,00 грн.,

всього 8382,72 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 6706,18 грн.Підсумок пенсії (з надбавками) -7180,58 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років ( за пенсійною справою - 0703003753) станом на 01.01.2016 року , пенсія складала - 7327,68 грн., з наступних складових: посадовий оклад - 1310,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 578,00 грн., всього 8382,72 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 6706,18 грн. Підвищення :непрацездатна дитина віком до 18 років - 623,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 7329,68 грн.

На виконання пункту 5 Постанови № 103 Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подано довідку від 20.03.2018 р. № 703003753 про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Згідно довідки №703003753 від 20 березня 2018 року, яка була виготовлена та направлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області до ГУ ПФУ в Закарпатській області, з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначеними складовими грошового забезпечення за відповідною посадою, розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01 січня 2016 року становить -10300.46 грн., розмір пенсії з доплатами, з 70% від грошового забезпечення становить - 7936.00 грн., розрахований з наступних складових: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за військове звання -2400,00 грн., надбавка за вислугу років 50% -2900,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн, премія 1,84% - 1090,46 грн., всього 10300,46 грн., основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 7210,32 грн.Підвищення :непрацездатна дитина віком до 18 років - 726,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 7936,00 грн.

На звернення позивача про надання відомостей щодо перерахунку пенсії позивачу відповідач листом від 04.03.2020 року з штих кодом за № 395-503/Д-02/8-0700/20 , надано відомості, згідно яких перерахунок пенсії позивачу здійснено з урахуванням чинної на дату проведення перерахунку редакції Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у відповідності до Постанови № 103 та ст.13 Закону, в якій зазначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) у зв`язку з чим, у перерахунку пенсії з 80%, від нового грошового забезпечення позивачу відмовлено.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач зменшив відсоткове значення розміру основної пенсії з 80% до 70%.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

У рішенні від 05 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленій в постанові ВС від 03 травня 2018 року за результатами розгляду справи № 308/11498/16 (адміністративне провадження №К/9901/30132/18) Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до відповідного Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім цього, суд враховує правову позицію та правовий висновок, наведені в постанові Верховного Суду від 19.03.2019 року у справі № 806/1952/18, адміністративне провадження № К/9901/66396/18. За результатами розгляду цієї справи ВС дійшов висновків щодо необмеженості строку звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії та виплату проіндексованої пенсії.

Згідно з ч.3 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз цієї статті дає підстави дійти висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відтак, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена з 23.04.2014 року : її розмір складав 80% грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно наявного в пенсійній справі перерахунку саме з 01 .01.2016 року пенсія позивача стала розраховуватися із 70 % грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак, при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% потім 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18), відповідно до п. 30 якого, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно п. 33 зазначеної постанови, це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом № 2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови КМУ № 704 відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача протиправно застосував до зміненого (збільшеного) розміру грошового забезпечення коефіцієнт 70% .

Згідно ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

У відповідності до статті 382 КАСУ суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

2. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд, код ЄДРПОУ 20453063. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії -задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо зменшення ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 з 01.01.2018 року відсоткового значення розміру його пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при перерахунку раніше призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії.

3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область. 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 , без обмеження граничним розміром, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення та виплату , з урахуванням раніше проведених виплат з дати набрання рішення суду законної сили.

4. Допустити рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду. України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )судові витрати в розмірі сплаченого судового збору у розмірі 840.80 ( вісімсот сорок грн. 80 коп.) грн. згідно IBN з карткового рахунку від 05.03.2020 року, номер посилання: 0065848772020. Ощадбанк.

6. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова