
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2020 року м. Житомир справа № 240/12571/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
27 грудня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому була призначена пенсія;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 1 січня 2019 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки від 23 вересня 2019 року №81 наданої Головним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі отрианої позивачем довідки, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №С-4599 від 9 жовтня 2019 року відмовило в реалізації довідки, не знаходячи підстав для проведення відповідного перерахунку пенсії. В обґрунтування своєї відмови відповідач зазначив, що постановою КМУ №1298 у редакції від 16 серпня 2019 року №697/2019-п, не визначено умови перерахунку пенсій, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. Вказана відмова і слугувала підставою для звернення позивача з даним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 8 січня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надіслання відзиву на адміністративний позов.
27 січня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.27-30). В якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що на даний час Кабінетом Міністрів України будь-яких законодавчих актів щодо зміни грошового забезпечення не було прийнято, тому підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2019 року відсутні.
10 лютого 2020 року ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні з викликом сторін на 4 березня 2020 року на 14:00.
3 березня 2020 року на адресу суду від представника позивача електронною поштою надійшов лист вх. №5779/20 про розгляд справи без участі позивача та його представника через зайнятість останнього в іншому судовому засіданні. Крім того, у листі зазначено, що позивач позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити у повному обсязі (а.с.46).
У судовому засіданні суд ухвалою від 4 березня 2020 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України відклав розгляд справи на 8 квітня 2020 року на 11:00 у зв`язку з неприбуттям у судове засідання позивача та його представника та необхідністю витребувати пенсійну справу позивача, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 4 березня 2020 року (а.с.51).
12 березня 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшли копії з матеріалів пенсійної справи позивача для приєднання до матеріалів справи (а.с.54-56).
У судове засідання 8 квітня 2020 року позивач та представник позивача не прибули, раніше 7 квітня 2020 року представником позивача подано клопотання про розгляд справи без його участі та участі позивача. Позовні вимоги підтримав повністю та просив задовольнити.
У судове засідання 8 квітня 2020 року представник відповідача не прибув, 7 квітня 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про перенесення судового засідання у зв`язку із запровадженням постановою КМУ від 2 квітня 2020 року №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" заходів карантину (а.с.62).
У судовому засіданні суд ухвалою від 8 квітня 2020 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 8 квітня 2020 року (а.с.65).
Зважаючи на викладене та керуючись приписами частини 3 статті 194, частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до травня 2012 року проходив військову службу у Збройних Силах.
Наказом Міністра оборони України позивача відряджено для подальшого походження служби до Державного космічного агентства України із залишенням на військовій службі, де ОСОБА_1 походив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 23 травня 2012 року №402, наказом Державного космічного агентства України від 5 червня 2012 року №23-ко та наказом Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України №43-ос від 14 червня 2012 року ОСОБА_1 був звільнений з військової служби з посади начальника групи програмно-математичного забезпечення відділу інформаційно-обчислювального центру експлуатації Головного центру спеціального контролю Національного космічного агентства України у запас (а.с.7-9).
Зазначеними наказами визначена ОСОБА_1 вислуга років у Збройних Силах України склала 20 років 09 місяців.
Після звільнення з ЗСУ, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років.
Як стало відомо позивачу, з 1 січня 2019 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою техніка відділу Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів, що підтверджується довідкою Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 23 вересня 2019 року №81 (а.с.10).
Відповідна довідка від 23 вересня 2019 року №81 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою начальника групи Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів, була надана позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 2 жовтня 2019 року (а.с.10).
Вказана довідка була додана позивачем до заяви 2 жовтня 2019 року, з якою ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з проханням здійснити перерахунок та виплату йому пенсії на підставі зазначеної довідки (а.с.11).
На заяву позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №С-4599 від 9 жовтня 2019 року відмовило у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі поданої довідки. В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивачу здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45) на підставі довідок, що подаються до пенсійних органів уповноваженими органами. Постановою КМУ №1298 у редакції від 16 серпня 2019 року №697/2019-п, не визначено умови перерахунку пенсій, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення (а.с.12).
Не погоджуючись з такою відмовою, та вважаючи, що відповідач порушує його право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернутися з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, ОСОБА_1 з 2 серпня 2012 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262 -ХІІ (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України у пункті 1 Порядку №45 визначив, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Особам, що відряджались для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджались для виконання службових обов`язків (абзац 9 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №784 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
З наведеного Порядку №45 вбачається, що існує встановлена Кабінетом Міністрів України процедура перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до яких відноситься і позивач.
Для перерахунку пенсії Кабінет Міністрів України приймає відповідне рішення, а довідки про перерахунок пенсії надсилаються до управлінь пенсійного фонду уповноваженими на те органами.
У такому порядку здійснювався перерахунок пенсії позивачу у 2018 році на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", підтвердженням чого є довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, видана Житомирським обласним військовим комісаріатом 16.04.2018 за № хз70141 (а.с. 55, 56).
У 2019 році Кабінетом Міністрів України не приймалися нові постанови про здійснення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Абзацом шостим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 31.12.2014 № 937, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 р. за №73/26518 (далі - Інструкція №937) визначено, що на обласні військові комісаріати (ТЦКСП) покладаються: складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).
В нашому випадку на Житомирський обласний військовий комісаріат покладений обов`язок складати та подавати до органів, що призначають пенсії довідки про розмір грошового забезпечення, а не Головний центр контролю Національного центру управління випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.
Отже, довідка отримана позивачем самостійно не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до Порядку №45, оскільки вона видана не у відповідності до Інструкції №937 та за відсутності постанови Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій.
Одночасно, відповідне силове міністерство (відомство), у даному випадку Міністерство оборони України, повинно було повідомити Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій, а останній, у свою чергу - свої територіальні управління. Оскільки таке повідомлення до Пенсійного фонду України у 2019 році не надходило, підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі виданої позивачу довідки у відповідача не було.
Відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі наданої ним довідки, відповідач не вийшов за межі повноважень та не допустив протиправних дій чи бездіяльності.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем доведено що права позивача на належне пенсійне забезпечення в межах заявлених позовних вимог не порушені, тому позовні вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки від 23 вересня 2019 року №81 задоволенню не підлягають.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін