
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
06 квітня 2020 р. Справа № 120/1464/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали
за позовом: Військової частини 2287,
до: ОСОБА_1 ,
про: відшкодування завданої шкоди,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Військової частини 2287 до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди.
Зазначена позовна заява також містить прохання про звільнення від сплати судового збору.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Обґрунтовуючи прохання про звільнення від сплати судового збору, позивач зазначає, що військовою частиною направлено заявку на додаткове фінансування для сплати судового збору за подання адміністративного позову, проте, станом на 26.03.2020 року кошти на рахунок військової частини А2287, з якого здійснюється сплата судового збору, не надійшли, що підтверджується довідкою військової частини А2287.
Розглянувши зазначене клопотання, дослідивши матеріали позовної заяви, суд вважає, що клопотання про звільнення від сплати судового збору не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведена норма кореспондується зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
З наведених положень Закону вбачається, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, з метою усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя. Інших, ніж незадовільний майновий стан особи, підстав законодавством не визначено.
Таким чином, фактично єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан скаржника.
Обмежене фінансування бюджетної установи, суб`єкта владних повноважень, не може бути підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
З урахуванням наведеного, а також того, що відповідно до чинної на час подання позову редакції Закону України "Про судовий збір" Військова частина А2287 не наділена пільгами щодо сплати судового збору, позивач зобов`язаний сплачувати судовий збір.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання Військової частини А2287 про звільнення від сплати судового збору.
Крім того суд наголошує, що позивач зазначає, що військовою частиною направлено заявку на додаткове фінансування для сплати судового збору за подання адміністративного позову, однак, до позовної заяви не подано відповідних доказів на підтвердження даного факту.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
В силу вимог частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до п.п. 1 п. 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюється ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб - 2102 гривня.
Відповідно до матеріалів позовної заяви позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру, а саме:
стягнути з ОСОБА_1 на користь Військової частини А2287 завдану шкоду у сумі 51887,31 грн.
Таким чином, позивачем за подання даного адміністративного позову мало бути сплачено 2102 грн. судового збору (51887,31*1,5% = 778,31, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 2102 грн.).
Частиною 2 статті 169 КАС України передбачено, якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відтак, беручи до увагу відмову у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, з метою підтвердження оплати судового збору в належному розмірі позивачу необхідно доплатити кошти в сумі 2102 грн.
Частиною 4 ст. 161 КАС України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч. 10 ст. 44 КАС України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 94 КАС України, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Однак, в порушення вказаної норми, позивачем не засвідчено копії письмових доказів, які додані до позовної заяви.
Також, позивачем у адміністративному позові вказано, що військова частина А2287 зверталась у порядку цивільного судочинства до Вінницького міського суду Вінницької області з аналогічним позовом до ОСОБА_1 про стягнення майнової шкоди.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10.03.2020 (справа №127/5525/20) відмовлено у відкритті провадження у цивільній справі про відшкодування шкоди в порядку регресу, у зв`язку з тим, що даний спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підтвердження вищевказаного, позивач надає суду копію ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 10.03.2020 у справі №127/5525/20.
Відповідно до відомостей зазначеної ухвали суду вказано, що станом на 10.03.2020 ухвала суду законної сили не набрала.
Таким чином, позивачем на надано доказів набрання законної сили ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10.03.2020 у справі №127/5525/20.
Зазначені недоліки позовної заяви перешкоджають вирішенню питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду:
- доказу здійснення сплати судового збору в сумі 2102 грн.;
- належним чином засвідчених копій письмових доказів, доданих до позовної заяви;
- доказів набрання законної сили ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10.03.2020 у справі №127/5525/20.
Водночас суд зазначає, що 02.04.2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" №540-ІХ, яким, зокрема, внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, а саме розділ VI "Прикінцеві положення" доповнено пунктом 3 такого змісту:
"3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 р. № 211 встановлено з 12 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. на усій території України карантин.
Керуючись ст. 169, 118, 119, 121 КАС України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Військової частини А2287 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву Військової частини 2287 до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди, залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви, шляхом надання суду:
- доказу здійснення сплати судового збору в сумі 2102 грн.;
- належним чином засвідчених копій письмових доказів, доданих до позовної заяви;
- доказів набрання законної сили ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 10.03.2020 у справі №127/5525/20.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ( отримання ) копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У випадку неможливості виконання процесуального обов"язку щодо усунення недоліків позовної заяви у вищезазначений строк, такий строк продовжується на строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), але не може бути більший 10 днів з дня закінчення дії зазначеного карантину.
Копію даної ухвали направити позивачу для відома та виконання.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна