Рішення № 88702916, 08.04.2020, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
464/1693/20
Номер документу
88702916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/1693/20

пр.№ 2-а/464/89/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.04.2020 року

Сихівський районний суд міста Львова в складі:

головуючого – судді Теслюка Д.Ю.,

за участі секретаря судового засідання Чуби Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, інспектора Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Антоніва Володимира Володимировича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

в с т а н о в и в:

позивач ОСОБА_1 30.03.2020 р. звернувся в суд із адміністративним позовом, у якому просить скасувати постанову інспектора Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції (далі – УПП у Львівській області ДПП) Антоніва Володимира Володимировича серії ЕАК №2281779 від 22.03.2020 р. про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 122 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що 22.03.2020 року інспектором УПП у Львівській області ДПП Антонівим В.В. винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 122 КУпАП, за порушення п.8.7.3 «г» ПДР із застосуванням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. У оскаржуваній постанові вказано, що він 22.03.2020 р. о 14.17 год. у м.Львові по вул.Науковій, 94, керуючи транспортним засобом марки «Volkswagen», р.н. НОМЕР_1 , проїхав регульований пішохідний перехід на заборонений «жовтий» сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3 «г» ПДР. Вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, є незаконним, не обґрунтованим та недоведеним, оскільки правопорушення не було зафіксоване в автоматичному режимі з наданням відомостей про технічних засіб, яким здійснювався відеозапис, та не було надане як доказ при розгляді справи. Більше того, інспектором не взято до уваги при розгляді даної справи те, що у його автомобілі марки «Volkswagen», р.н. НОМЕР_1 , був відеореєстратор, який зафіксував повністю рух автомобіля, не порушуючи ПДР. Із врахуванням наведеного, вважає, що у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, а відтак постанова підлягає скасуванню.

Ухвалою від 31.03.2020 року прийнято до розгляду адміністративний позов та відкрито провадження у даній адміністративній справі, призначено судове засідання.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, 08.04.2020 р. звернувся в суд із заявою, у якій просить розглядати справу у його відсутності у зв`язку із введенням в державі карантинних заходів, позов підтримує, просить такий задовольнити.

Представник відповідача УПП у Львівській області ДПП та інспектор УПП у Львівській області ДПП Антонів В.В. в судове засідання не з`явились, повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.

За умовами ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.

Як вбачається з постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі від 22.03.2020 р. серії ЕАК №2281779, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн. у зв`язку з тим, що він 22.03.2020 р. о 14.17 год. у м.Львові по вул.Науковій, 94, керуючи транспортним засобом марки «Volkswagen», р.н. НОМЕР_1 , проїхав регульований пішохідний перехід на заборонений «жовтий» сигнал світлофора, чим порушив п.8.7.3 «г» ПДР.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до п. 8.7.3 «г» Правил дорожнього руху України сигнали світлофора зі значенням: жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.

Згідно п. 8.10 ПДР у разі подання світлофором (крім реверсного) або регулювальником, сигналу, що забороняє рух, водії повинні зупинитися перед дорожньою розміткою 1.12 (стоп-лінія) або дорожнім знаком 5.62 «Місце зупинки», якщо їх немає - не ближче 10 м. до найближчої рейки перед залізничним переїздом, перед світлофором, пішохідним переходом, а якщо і вони відсутні та в усіх інших випадках - перед перехрещуваною проїзною частиною, не створюючи перешкод для руху пішоходів.

Пунктом 8.11 ПДР передбачено, що водіям, які в разі ввімкнення жовтого сигналу або підняття регулювальником руки вгору не можуть зупинити транспортний засіб у місці, передбаченому пунктом 8.10 цих Правил, не вдаючись до екстреного гальмування, дозволяється рухатися далі за умови забезпечення безпеки дорожнього руху.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31 липня 2018 року у справі № 552/5623/16-а.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень КУпАП правопорушення, виявлені в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, мають бути зафіксовано за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Згідно із ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Обов`язок доказування правомірності складання постанови про адміністративне правопорушення, наявності в діях особи складу правопорушення покладено законом на відповідача. Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Позивач ОСОБА_1 , обґрунтовуючи позовні вимоги, заперечив факт порушення ним ПДР. Окрім цього, долучив до матеріалів справи запис із відеореєстратора його автомобіля марки «Volkswagen», р.н. НОМЕР_1 , а також відеозапис події, яка мала місце 22.03.2020 р. близько 14.17 год. у м.Львові по вул.Науковій, 94. Із наданих відеозаписів вбачається, що автомобіль позивача проїжджав пішохідний перехід на «жовтий» сигнал світлофора, однак в ході розгляду справи інспектором, ОСОБА_1 покликався на п.8.11 ПДР, який дозволяє водіям при увімкненні жовтого сигналу та неможливості зупинити транспортний засіб у місці, передбаченому пунктом 8.10 цих Правил, не вдаватись до екстреного гальмування та рухатись далі за умови забезпечення безпеки дорожнього руху.

Представником відповідача УПП у Львівській області ДПП та інспектором УПП у Львівській області ДПП Антонів В.В. не надано належних доказів на підтвердження вчинення позивачем ОСОБА_1 даного адміністративного правопорушення щодо порушення останнім п. 8.7.3 «г» ПДР, зокрема такими не спростовано доводи позивача щодо руху його автомобіля після ввімкнення «жовтого» сигналу світлофора, оскільки при екстреному гальмуванні він не міг зупинитися згідно вимог ПДР.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та доказів, зібраних у справі, суд прийшов до висновку, що інспектор патрульної поліції дійшов до передчасного висновку щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, повно та всебічно не дослідивши всі обставини справи.

Згідно із ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає, зокрема, рішення про скасування постанови і закриття справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

З вищенаведеної норми права вбачається вичерпний перелік повноважень суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. При цьому вказана процесуальна норма права є спеціальною по відношенню до ст. 245 КАС України.

Враховуючи заявлені позовні вимоги та вищевказані приписи ч.3 ст. 286 КАС України, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід задовольнити, скасувати постанову серії ЕАК №2281779 від 22.03.2020 р. та закрити провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України,

у х в а л и в:

адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, інспектора Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Антоніва Володимира Володимировича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – задовольнити.

Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2281779 від 22.03.2020 р., винесену відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення – скасувати.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення – закрити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня проголошення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк подання апеляційної скарги на рішення суду продовжується на строк дії такого карантину.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, місцезнаходження: м.Львів, вул.Перфецького, 19, код ЄДРПОУ 40108646.

Відповідач: Інспектор Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП Антонів Володимир Володимирович, службова адреса: м.Львів, вул.Перфецького, 19.

Суддя Теслюк Д.Ю.