
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2020 року м. Київ №640/18235/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Київсь-кого обласного військового комісаріату (далі - Комісаріат), Головного управління Пенсій-ного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комісаріату щодо відмови скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку для перерахунку пенсії;
- зобов`язати Комісаріат скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію, в/сл. 2 клас - 5%, надбавка за особливі умови служби - 15%;
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області щодо не прове-дення позивачу перерахунку пенсії;
- зобов`язати ГУ ПФУ у Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за вико-нання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію, в/сл. 2 клас - 5%, надбавка за особливі умови служби - 15%, починаючи з 01.01.2018.
Позов обґрунтовано тим, що не включення Комісаріатом до довідки додаткових видів грошового забезпечення і не проведення ГУ ПФУ у Київській області перерахунку пенсії з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення не відповідає вимогам ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Комісаріат подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зазначивши, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видається державним органом, з якого позивач звільнений з військової служби, а тому Комісаріат не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про грошове забезпечення осіб, звільнених з військової служби, до яких належить позивач.
ГУ ПФУ у Київській області подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно виз-начати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі поданих відповідними органа-ми довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задо-волення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з розрахунком пенсії позивача станом на 01.12.2017 її обчислено з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, про-центна надбавка за вислугу років - 35%, премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію, в/сл. 2 клас - 5%, надбавка за особливі умови служби - 15%. Основний розмір пенсії становив 56% грошового забезпечення і разом з надбавками складав 1531,77 грн.
Згідно з розрахунком пенсії позивача з 01.01.2018 її обчислено з урахуванням таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%. Основний розмір пенсії становив 56% грошового забезпечення і разом з надбавками склав 2532,04 грн.
12 вересня 2018р. позивач звернувся до Комісаріату із заявою, в якій просив підготу-вати та подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку з урахуванням зазначених ним додаткових видів грошового забезпечення.
Листом від 22.10.2018 №1/2/5378 Комісаріат повідомив про необхідність звернення із зазначеним питанням до того державного органу, з якого пенсіонер був звільненим.
12 вересня 2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою, в якій просив з 01.01.2018 провести перерахунок та доплату до пенсії з включенням зазначених ним додаткових видів грошового забезпечення.
Листом від 24.09.2018 №3114/К-01 ГУ ПФУ у Київській області повідомив про прави-льність перерахунку і виплати пенсії, пославшись на положення постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 і від 13.02.2008 №45.
Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і право-вий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення вхо-дять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч. 1 ст. 15 цього Закону пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Статтею 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та пре-мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загаль-нообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загаль-нообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зат-вердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Зако-ном, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).
У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спе-ціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними орга-нів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Зважаючи на положення ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо повноважень Кабінету Міністрів України передбачати умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а також на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для вико-нання, суд дійшов висновку про правомірність складення у 2018р. довідки за формою, чинною на час виникнення спірних правовідносин.
Отже, відмова Комісаріату у складенні, оформленні і поданні до ГУ ПФУ у Київській області іншої довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2018, про що просив позивач у своєму зверненні, не порушує права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103.
Окремо суд зазначає, що зазначені позивачем у позовних вимогах відсоткові значення додаткових видів грошового забезпечення не відповідають тим відсотковим значенням, які були застосовані відповідачем при обчисленні пенсії станом на 01.12.2017.
Посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей" і ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпе-чення військовослужбовців, не доводить факт протиправної бездіяльності Комісаріату.
Заперечення Комісаріату про те, що він не видає довідок, спростовуються абз. 6 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (у редакції, чинній на час розгляду Комісаріатом звернення позивача), згідно з яким на обласні військові комісаріати покладено: складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправної бездіяльності Комісаріату та для його зобов`язання скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення, оскільки таких підстав на час виникнення спірних правовідносин у відповідача не було.
Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка із зазначенням складових грошового забезпечення, враховуючи відсутність у відповідача іншої довідки, яка б включала вказані позивачем додаткові види грошового забезпечення, суд дійшов висновку про відсутність у ГУ ПФУ у Київській області, як на час виникнення спірних правовідносин так і на час розгляду справи, підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не були зазначені у довідці.
Отже, доводи позивача про допущення цим відповідачем протиправної бездіяльності суд вважає необґрунтованими, у зв`язку з чим вимоги до цього відповідача не підлягають задоволенню.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Водночас, у зв`язку з набранням 05.03.2019 цим рішенням законної сили та згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019.
Водночас, порушення цього права позивача і його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Сторонами не зазначались, а судом не з`ясову-вались фактичні обставини у контексті реалізації права позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019, оскільки вони не відносяться до предмету доказування у справі і не впливають на наявність чи відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
З огляду на викладене у суду відсутні передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України підстави для виходу за межі позовних вимог, оскільки це не стосується суті спору і не пов`язано із захис-том права позивача при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2018.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
З огляду на відмову в задоволенні позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем за подання цього позову судовий збір у загальній сумі 1409,60 грн. стягненню з відповідача не підлягає. Понесення інших судових витрат сторонами не заявлялось, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ;
РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідачі:
1) Головне управління Пенсійного фонду у Київській області;
04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548.
2) Київський обласний військовий комісаріат;
04053, м. Київ, пров. Артилерійський, 5в, код ЄДРПОУ 07910662.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко