
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 квітня 2020 р. № 520/2144/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати Вимогу Головного управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код: 43143704, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3603-25У від 17.01.2020 на суму 20975,86 грн за єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо платника податків та зборів ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 );
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код: 43143704, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) щодо взяття на облік платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність і зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код: 43143704, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) зняти ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Ухвалою суду від 24.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він дізнався про винесення податковим органом вимоги про сплату боргу №Ф-380625-У від 17.01.2020 після того як 09.02.2020 не зміг здійснити платіж з використанням платіжної картки, у зв`язку з чим звернувся до органів виконавчої служби за відповідними роз`ясненнями причин накладення арешту на кошти. Позивач вважає, що податковий орган безпідставно нарахував йому недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з огляду на те, що з 31.12.2016 був знятий з податкового обліку як ФО-П. З того часу позивач не реєструвався платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ані як ФО-П, ані як самозайнята особа. При цьому позивачу нараховані суми єдиного внеску і як ФО-П, і як самозайнятій особі. Позивач вважає протиправним встановлення йому ознаки самозайнятої особи без його заяви та подвійне нарахування єдиного внеску при припиненні підприємницької діяльності з 31.12.2016 без жодних на те підстав.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством. Представник відповідача посилається на те, що згідно даних інформаційної системи «Податковий блок» ОСОБА_1 перебував на обліку як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності (КВЕД - _69 - діяльність у сфері права) з 01.03.2004 по 01.01.2017, а як адвокат - з 30.07.2010 по 20.02.2020, стан платника 11- припинено, але не знято з обліку (КОР не пусті). При цьому зазначив, що ОСОБА_1 не надавав заяви про взяття на облік за ф. 5-ОПП та 1-ЄСВ щодо адвокатської діяльності, на обліку як адвокат або як ФО-П з ознакою незалежної професійної діяльності ніколи не перебував. У зв`язку з тим, що в ІС «Податковий блок» була внесена інформація, про ФО-П ОСОБА_1 як фізичну особу з ознакою незалежної професійної діяльності, в інтегрованій картці платника в автоматичному режимі відображались нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які станом на 23.03.2020 складали 11720,72 грн, та 24.03.2020 скасовані. Крім того в інтегрованій картці платника за технологічним кодом 71040000 відображені зайві нарахування, які виникли внаслідок неправильно поданої звітності ФО-П ОСОБА_1 за 2014 та 2015 роки: згідно реєстраційних даних платник в зазначений період знаходився на спрощеній системі оподаткування, тому зобов`язаний був подавати звітність за формою таблиці 2 додатку 5, але платник подавав звітність за формою таблиці 1 додатку 5, отже в ІКП відображені нарахування і як платника, який знаходиться на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній системі оподаткування одночасно, що призвело до зайвих нарахувань на загальну суму 10143,60 гривень. Для усунення помилки, допущеною ФО-П ОСОБА_1 при поданні Звітів необхідно подати заяву щодо зняття актуалізації існуючих Звітів та подати нові звіти. Також представник відповідача посилається на те, що спірна вимога була надіслана позивачу в законному порядку, отже вважається належним чином врученою та, відповідно, узгодженою.
Позивач не погодився з позицією представника відповідача, викладеною у відзиві на позов та надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що у відзиві на позов представник відповідача фактично визнав протиправність нарахування йому сум єдиного внеску як адвокату, а також за період з 2014 по 2015 роки як фізичній особі-підприємцю, який одночасно перебуває на загальній системі оподаткування та на спрощеній системі оподаткування, що не є можливим з точки зору чинного законодавства. Також позивач зазначає, що не отримав податкову вимогу, оскільки на момент її направлення він вже деякий час був зареєстрований за іншою адресою, а спірна вимога була надіслана за попередньою адресою реєстрації місця проживання позивача.
Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ДФС у Харківській області як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності з 01.03.2004 по 01.01.2017.
З 30.07.2010 по 20.02.2020 податковим органом встановлено позивачу ознаку незалежної професійної діяльності (адвокат).
Податковим органом в ІС «Податковий блок» була внесена інформація щодо ФО-П ОСОБА_1 стосовно його статусу як фізичної особи-підприємця з ознакою незалежної професійної діяльності, в інтегрованій картці платника в автоматичному режимі відображалося нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які станом на 18.03.2020 складали 11720,72 грн, та були скасовані контролюючим органом, про що повідомлено органи державної виконавчої служби.
Крім того в інтегрованій картці платника за технологічним кодом 71040000 відображені нарахування, які виникли внаслідок невірно заповненої звітності ФО-П ОСОБА_1 за 2014 та 2015 роки, згідно реєстраційних даних платник в зазначений період знаходився на спрощеній системі оподаткування, тому зобов`язаний був подавати звітність за формою таблиці 2 додатку 5, але платник подавав звітність за формою таблиці 1 додатку 5, отже в ІКП відображені нарахування і як платника, який знаходиться на загальній системі оподаткування та на спрощеній системі оподаткування одночасно.
Станом на 17.01.2020 загальна сума боргу з ЄСВ згідно даних ІКП позивача становила 20975,86 грн.
Податковим органом було сформовано вимогу про сплату недоїмки (боргу) № Ф-3603-25У від 17.01.2020, якою відповідач вимагав сплатити суму боргу у розмірі 20975,86 грн за єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо платника податків та зборів ОСОБА_1 .
Зазначена вимога була надіслана позивачу на адресу: АДРЕСА_2 та не була вручена. Відмітка поштового відділення про причини невручення проставлена між причинами невручення «за письмовою відмовою одержувача» та «за закінченням терміну зберігання».
20.01.2020 в ІКП позивача здійснено нарахування ЄСВ в сумі 2754,18 грн, як ФОП в тому числі з незалежною професійною діяльністю, терміном сплати 20.01.2020.
Отже, станом на момент розгляду справи загальна сума недоїмки з ЄСВ позивача за даними ІКП дорівнює 12009,32 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття спірної вимоги та обґрунтованості заявлених позивачем вимог, суд виходить із наступних приписів діючого законодавства.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 р. за № 508/26953 (далі за текстом - Інструкція), Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за № 460/26905, Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Положенням про реєстр страхувальників, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24 листопада 2014 року №1162, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 року за №1553/26330 (далі - Порядок № 1162).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні, зокрема, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Положення п.п. 3 п.1 розділу ІІ Інструкції кореспондується з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до абз. 3, 5 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Так, згідно з п.п. 2 п. 4 розділу ІV Інструкції обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними в підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції: платники, визначені підпунктами 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, сплачують єдиний внесок один раз на квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожен місяць такого кварталу.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі несплати частини суми страхових внесків, що сплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, інформує про це платників єдиного внеску. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п. 4 розділу VI Інструкції, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
З огляду на вказані приписи, судом при розгляді справи встановлено, що сума заборгованості з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, включена до вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3603-25У від 17.01.2020, нарахована необґрунтовано.
Так, в частині суми нарахування в розмірі 11720,72 грн самостійно видалені відповідачем з інтегрованої картки платника 24.03.2020.
Щодо нарахування решти суми в розмірі 10143,60 грн, відповідачем також визнано безпідставність подвійного нарахування позивачу сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування одночасно як платнику на загальній та спрощеній системі оподаткування за 2014-2015 роки. Враховуючи відсутність у позивача можливості подання уточнених звітів з заповненням іншої таблиці для виправлення вказаних помилок, а також фактичне подання позивачем звітів не за встановленою для ФОП на спрощеній системі оподаткування формою за 2014, 2015 роки, що повинно було мати наслідком їх неприйняття, суд приходить до висновку, що недоїмка в розмірі 10143,60 грн сформована відповідачем безпідставно.
Оскільки судом встановлено, що у вказані періоди позивач перебував на спрощеній системі оподаткування, що підтверджується реєстраційними даними щодо нього в АІС «Податковий блок» та не заперечується відповідачем, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем правомірності включення у спірну вимогу заборгованості в сумі 10143,60 грн.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування Вимоги Головного управління ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3603-25У від 17.01.2020 на суму 20975,86 грн за єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо платника податків та зборів ОСОБА_1 .
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Харківській області щодо взяття на облік платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність та зобов`язання Головного управління ДПС у Харківській області зняти ОСОБА_1 з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, суд зазначає про таке.
З Інтегрованої картки платника – позивача, вбачається, що 20.01.2020 після формування спірної вимоги про сплату боргу нараховано суму єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо платника податків ФО-П, в тому силі з ознакою незалежної професійної діяльності, та відображено таку суму як недоїмку з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за невизначеним документом (термін сплати 20.01.2020) в сумі 2745,18 грн.
Як встановлено судом з ідентифікаційних даних позивача, наданих відповідачем, ОСОБА_1 не надавав до відповідача заяви про взяття на облік за ф. 5-ОПП та 1-ЄСВ щодо адвокатської діяльності, на обліку як адвокат або як ФО-П з ознакою незалежної професійної діяльності ніколи не перебував, що підтверджено у відзиві на позов.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі за текстом - Закон № 2464-VI).
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 2 Закону № 2464-VI).
Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (частина друга статті 2 Закону № 2464-VI).
Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI).
Згідно з пунктами 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI (у редакції Закону №77-VIII від 28.12.2014) платниками єдиного внеску є:
фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до абз. 2 ч.1 ст. 5 Закону № 2464-VI взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у територіальних органах ДФС, надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про взяття на облік/зняття з обліку платників єдиного внеску визначаються Порядком № 1162 (пункт 2 розділу І Порядку № 1162).
Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI (пункт 3 розділу І Порядку № 1162).
Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755-IV) (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 1162).
Взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755-IV, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 1 розділу ІІІ Порядку №1162).
Платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (пункт 2 розділу ІІІ Порядку № 1162).
Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755-IV, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку (пункт 3 розділу ІІІ Порядку № 1162).
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзац другий частини третьої статті 16 Закону № 2464-VI).
Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзац третій частини першої статті 20 Закону № 2464-VI).
Відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами (абзац третій частини другої статті 20 Закону № 2464-VI).
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з реєстру застрахованих осіб визначається Положенням № 10-1.
З метою забезпечення обробки інформації в реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки (пункт 1 розділу ІІІ Положення № 10-1).
Облікова картка відкривається в разі, зокрема, надходження у складі звітності відомостей про суми нарахованого доходу та єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; в інших випадках, передбачених Законом № 2464-VI (пункт 2 розділу ІІІ Положення № 10-1).
За змістом пункту 2 розділу ІV Положення № 10-1 до облікових карток реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність; відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
Процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску до ДФС України, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує, зокрема, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, її територіальних органів, визначає Порядок № 435.
Пунктом 16 розділу ІV Порядку № 435 передбачено, що фізичні особи - підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску (додаток 5).
При цьому аналіз пунктів 1, 2 розділу ІІІ Порядку № 1162 вказує на те, що цим Порядком не передбачено для контролюючого органу можливості самостійно взяття на облік як платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, шляхом встановлення ознаки незалежної професійної діяльності. Взяття такої особи на облік платників єдиного внеску можливе виключно за її заявою.
До того ж, як передбачено у пункті 4 розділу VI Порядку № 1162, фізична особа, зареєстрована як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, але не перебуває на обліку чи знята з обліку в контролюючому органі, обліковується в реєстрі страхувальників як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік».
Вказані висновки відповідають правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по зразковій справі №520/3939/19. Відповідно до положень ч.3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, відсутні підстави для автоматичного взяття на облік позивача як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність без його заяви та, відповідно, для відображення в Інтегрованій картці платника – позивача нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 2754,18 грн.
Оскільки позивачем ще у 2016 році припинено підприємницьку діяльність як ФОП, то відсутні також підстави для нарахування йому у січні 2020 ЄСВ як фізичній особі-підприємцю.
З огляду на зазначене, станом на момент розгляду справи судом відсутні підстави для обліку недоїмки з ЄСВ в сумі 12009,32 грн, яка внесена до ІКП позивача, тому суд вважає належним та достатнім способом захисту прав позивача зобов`язання Головного управління ДПС у Харківській області зняти ОСОБА_1 з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 139 КАС України шляхом стягнення на користь позивача 3/4 сплаченого ним судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу Головного управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код: 43143704, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3603-25У від 17.01.2020 на суму 20975,86 грн за єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області (ідентифікаційний код: 43143704, адреса: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) зняти ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 1261,20 грн (одна тисяча двісті шістдесят одна гривня 20 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 10 квітня 2020 року.
Суддя Білова О.В.