Рішення № 88695683, 10.04.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2020
Номер справи
480/898/20
Номер документу
88695683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2020 р. Справа № 480/898/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (далі по тексту - відповідач, в/ч 9953), і просить суд:

- визнати протиправними дії 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953), в частині не нарахування єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 07.10.2018 на час його виключення із списків особового складу;

- зобов`язати 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953), нарахувати та виплатити єдиний соціальний внесок на суму нарахувань індексації грошового утримання ОСОБА_1 за період проходження військової з 01.07.2015 по 07.10.2018 на час його виключення із списків особового складу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 по справі 480/4775/18 позивачу нарахована та виплачена сума індексації заробітної плати в сумі 46791,18 грн. Із розрахунково-платіжної відомості №21 позивач дізнався, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму такої індексації відповідачем нарахований не був.

Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки неврахування суми єдиного внеску, який мав би бути нарахований на суму виплаченої йому індексації грошового забезпечення, призводить до заниження розміру пенсії, яку він отримує.

Ухвалою від 17.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

28.02.2020 відповідача подав до суду відзив (а.с.16-19), у якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це лише встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, на думку відповідача, поняття індексація не входить до складу грошового забезпечення, яке отримується військовослужбовцями, а тому єдиний внесок не може бути нарахований на виплачену суму індексації, оскільки є соціальною гарантією держави щодо підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін. На законодавчому рівні встановлено, що платниками єдиного внеску є військові частини для військовослужбовців. Єдиний внесок нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, однак поняття "індексації грошових доходів населення" не входить і не відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців. У задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.

06.03.2020 позивачем подано відповідь на відзив (а.с.22-23), у якій з доводами відповідача не погоджується, а позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази у їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач проходив службу в Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) з 01.07.2015 по 07.10.2018.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 23.01.2019 у справі 480/4775/18 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про зобов`язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України в частині не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01 липня 2015 по 07 жовтня 2018 та зобов`язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року.

Відповідно до розрахунково-платіжної відомості №21 за березень 2019 року позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року. Однак, як вбачається із наданої відомості єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму такої індексації відповідачем нарахований не був, у зв`язку із чим позивач звернувся до відповідача із відповідним зверненням.

На вказане звернення, листом від 21.01.2020 № 11/С-14, Сумський прикордонний загін роз`яснив позивачу, що на виконання рішення суду у справі № 480/4775/18 позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення (а.с. 8).

Згідно із розрахунково-платіжною відомістю №21 за березень 2019 року позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення у сумі 46791,18 грн. Відомостей про нарахування на суми індексації єдиного внеску зазначена довідка не містить (а.с. 9).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ) передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до абзацу 7 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є: військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб: військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно із абзацом 2 пункту 1 частини 1 статті 7 Закону № 2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Пунктом 2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449) встановлюється єдиний внесок відповідно до Закону у розмірі 22 відсотків на суму: грошового забезпечення кожної застрахованої особи: оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця; допомоги з тимчасової непрацездатності; допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сім`ї" (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Інструкцією про прядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної Прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної Прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 (далі - Інструкція № 425) визначені поняття "грошове забезпечення" та "місячне грошове забезпечення", а також їх склад.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) визначені поняття та структура грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до зазначеної постанови №1294.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а отже на суми індексації грошового забезпечення військовослужбовця нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи, що відповідачем належним чином не доведено правомірності підстав не нарахування та несплати єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Звернувшись до суду позивач просить визнати протиправними дії відповідача в частині не нарахування єдиного внеску на суму виплаченої індексації. Суд зазначає, що дії є активною формою поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у прийнятті рішень, вчиненні конкретних дій, які посягають на права, свободи та інтереси особи, яка звертається до суду за їх захистом.

У даному випадку відповідач не вчинив дій, спрямованих на нарахування єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року, тобто допустив протиправну бездіяльність.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності 5-го прикордонного загону щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року та зобов`язання відповідача нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму зазначених виплат.

Враховуючи положення ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) суму судового збору в розмірі 840,80 грн, сплаченого при зверненні до суду з даним позовом (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року.

Зобов`язати 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму виплаченої ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року по 07 жовтня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Н.В. Савицька