Рішення № 88695435, 10.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2020
Номер справи
420/1424/20
Номер документу
88695435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1424/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійною фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 89% відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМ України №103 від 21.02.2018 р.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 89% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

Позов вмотивовано наступним.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України.

Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основний розмір якої складає 89% відповідних сум грошового забезпечення.

Здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зменшено основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення встановленого розміру пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії є протиправними, оскільки, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Перерахунок пенсії позивача пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії та здійснюється відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при визначенні розміру не може поширюватись законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища пенсіонера.

Процесуальні дії.

Ухвалою суду від 21.02.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАСУ).

Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником Головного управління ПФУ в Одеській області 26.02.2020 року відповідно до розписки про отримання нарочно копії судового рішення, ухвали.

11.03.2020 року за вхід. №11313/20 через канцелярію суду від відповідача Головного управління ПФУ в Одеській області (за підписом С. Ізобіліна ) надано відзив на адміністративний позов.

27.03.2020 року засобами електронної пошти за вхід.№ЕП/3927/20 надано доповнення до відзиву.

Відзив та доповнення обґрунтовано наступним.

Позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Пенсію призначено виходячи з основного розміру 90% грошового забезпечення.

01.04.2008 року на підставі Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року позивачу здійснено перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з основного розміру 89% грошового забезпечення.

01.05.2014 року набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким було внесено зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262 та викладено її в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100%, до категорії 2 - 95%».

Після введення в дію Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 21.03.2018 року, з урахуванням видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення.

Тобто, відсотковий розмір пенсії позивача не змінився, оскільки він віднесений до 2 категорії, так як брав участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , є пенсіонером Міністерства оборони України.

30.10.1998 року позивачу призначено пенсію за вислугою років (33 роки) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Основний розмір пенсії встановлено в розмірі 90% грошового забезпечення.

У 2007 році (з 01.04.2007 р. та з 01.10.2007 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 94% грошового забезпечення.

У 2008 році (з 01.01.2008 р., з 01.04.2008 р., з 01.07.2008 р., з 01.10.2008 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2009 році (з 01.04.2009 р., з 01.07.2009 р., з 01.10.2009 р., з 01.11.2009 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2010 році (з 01.01.2010 р., з 01.04.2010 р., з 01.07.2010 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2011 році (з 01.01.2011 р., з 01.04.2011 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2012 році (з 01.07.2008 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2013 році (з 01.01.2013 р., з 01.12.2013 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2015 році позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення з 01.04.2011 року на підставі рішення суду.

У 2016 році позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення з 01.01.2014 року на підставі рішення суду.

У 2016 році (з 01.05.2016 р., з 01.12.2016 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2017 році (з 01.10.2017 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2018 році (з 01.01.2018 р., з 01.12.2018 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2019 році (з 01.07.2019 р., з 01.12.2019 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

У 2020 році (з 01.01.2020 р.) позивачу перераховувалась пенсія, виходячи з 89% грошового забезпечення.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Юридичний спір в даній справі, на думку позивача, виник у зв`язку із діями відповідача щодо перерахунку пенсії позивача виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення замість 89%.

Відповідно до ст. 5 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами пенсійної справи №ЮО094053, які в силу ст.72-76 КАС України, є належними, допустимими та достатніми доказами, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не порушило права позивача, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії як 26.03.2018 року, так і в подальшому основний розмір пенсії позивача залишився незмінним - 89%.

Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , телефон: НОМЕР_2

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, факс: 728-36-53, upr@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.