
Справа № 346/5970/19
Провадження № 2/346/607/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді Калинюка О.П.
з участю: секретаря Бойко В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї,-
в с т а н о в и в:
свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач з 2016 року перебуває на обліку у вказаному департаменті соціальної політики (до лютого 2017 року - управління праці та соціального захисту населення) як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. 25.10.2017 року вона звернулась із заявою та декларацією для призначення вказаної допомоги. Згідно з поданою заявою та відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок), відповідачу призначено вказану допомогу на період з 01.10.2017 року до 31.03.2018 року у розмірі 2 532,63 грн. щомісячно, а згідно із розпорядженням про перерахунок - 2 704,70 грн. щомісячно.
Однак, із листа Коломийської міськрайонної філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 08.12.2017 року позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 (чоловіка відповідача) знято з обліку як безробітного, що відповідно до вказаного Порядку тягне за собою припинення виплати раніше призначеної допомоги.
14.06.2018 року відповідачу надіслано повідомлення про необхідність сплати надмірно виплаченої державної соціальної допомоги в сумі 2 704,70 грн., а 25.02.2019 року таке повідомлення направлено повторно. В заяві від 11.03.2019 року відповідач зобов`язалася повернути вказану переплату, однак, не здійснила цього.
Тому позивач просить стягнути з відповідача 2 704,70 грн., надміру виплачених у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, що отримані внаслідок зловживання з боку відповідача, а також присудити з останньої судові витрати, які складаються зі сплаченого судового збору в розмірі 1 921 грн.
Представник позивача Хоцінська Н.Й. в судове засідання не з`явилася, 26.03.2020 року електронною поштою надіслала до суду письмове клопотання, в якому просить розгляд справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити (а. с. 65).
Відповідач в судове засідання повторно не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причин своїх неявок відповідач суду не повідомила, не звернулася із заявою про розгляд справи в її відсутності та не подала відзив на позов.
Відповідно до ч. 4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Тому відповідно до положень ч. 4 ст.223 та ч.1 ст.280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи.
В зв`язку з неявкою в судове засідання сторін фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає правилам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які досліджені в судовому засіданні, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Судом встановлено, що відповідач з 2016 року перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Коломийської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
25.10.2017 року відповідач зверталася до вказаного департаменту із заявою № 3/1875 про призначення такої допомоги (а.с. 6,7).
Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 000002817 від 12.10.2017 року в АДРЕСА_1 (загальна площа 57,00 кв. м.), зареєстровано 4 особи, в тому числі відповідача. Уповноваженим власником вказано ОСОБА_4 (матір відповідача (а.с. 11).)
Згідно із довідкою про склад сім`ї № 10049 від 24.10.2017 року в АДРЕСА_2 , зареєстровано 4 особи, уповноваженим власником вказано ОСОБА_5 (свекора відповідача (а.с. 12)).
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, від 24.10.2017 року відповідач зазначила, що дохід її сім`ї складався із соціальної допомоги, у власності сім`ї інших видів доходів немає, як підприємець відповідач не зареєстрована (а.с. 8, 9).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 06.11.2017 року відповідачу призначено таку допомогу на період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року у розмірі 2 532,63 грн. щомісячно (а. с. 14).
Відповідно до розпорядження на перерахунок державної соціальної допомоги відповідачу здійснено такий перерахунок за період з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року в розмірі 2 704,70 грн. щомісячно (а. с. 17).
Згідно із пп. 5.1 спільного наказу від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту та туризму України «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.
Пунктом 25 вищевказаного Порядку передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
З довідки Коломийської міськрайонної філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості від 23.10.2017 року № 6790 вбачається, що ОСОБА_2 з 22.03.2017 зареєстрований у вказаному центрі як безробітний та розмір його доходу з 01.04.2017 року по 01.10.2017 року склав 2 456,78 грн. (а.с. 13).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 12.12.2017 року виплати відповідачу припинено з 01.12.2017 року з причин повідомлення центру зайнятості про припинення реєстрації безробітного (а.с. 15).
Відповідно до п. 28 зазначеного Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення
права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Письмовими повідомленнями про припинення надання державної соціальної допомоги від 14.06.2018 року та від 25.02.2019 року відповідача проінформовано про припинення виплати вказаної допомоги, починаючи з 01.12.2017 року, на підставі проведеної перевірки відомостей про доходи та майновий стан, повідомлено про необхідність повернення виплаченої надміру суми у розмірі 2 704,70 грн. із зазначенням реквізитів для оплати, та встановлено строк для повернення виплачених коштів відповідно до 31.12.2017 року та 06.03.2019 року (а.с. 18, 19).
Враховуючи подальше пред`явлення даного позову, суд вважає, що зазначені повідомлення залишились відповідачем без задоволення, незважаючи на написану нею 11.03.2019 року заяву, в якій остання вказала що зобов`язується повернути вказані кошти (а.с. 16).
Згідно з ч. 1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, оскільки відповідачем подано недостовірні відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та визначення її розміру, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 2 704,70 грн. надміру виплачених коштів у вигляді такої допомоги.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 1 921 грн., що стверджується платіжним дорученням від 03.12.2019 року (а.с.1). В зв`язку із задоволенням позовних вимог з відповідача на користь позивача підлягають присудженню вказані судові витрати.
На підставі ст. 1212 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, спільного наказу від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету
молодіжної політики, спорту і туризму України «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги», та, керуючись ч. 2 ст. 141, ст.247, ст. ст.263-265, 268, 273, 280-289, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Коломийським РВ УДМС в Івано-Франківській області 11.02.2016 року, жительки АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, на р/р № НОМЕР_3 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за період з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року в розмірі 2 704 (дві тисячі сімсот чотири) гривні 70 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Коломийським РВ УДМС в Івано-Франківській області 11.02.2016 року, жительки АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса якого: м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області, на р/р № НОМЕР_4 , МФО 836014, ЄДРПОУ 03193399, судові витрати в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.
Заочне рішення може бути переглянуте Коломийським міськрайонним судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених законом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 08 квітня 2020 року.
Суддя Калинюк О. П.