
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
08 квітня 2020 р. справа № 520/2097/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач, ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Харківській області з приводу не здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01.01.2020р. у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4.723,00грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4.482,35 грн. згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі № 520/8793/18 та Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2019р. по справі №520/6352/19; 2) зобов`язання ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020р. у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4.723,00грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі № 520/8793/18 та Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2019р. по справі №520/6352/19.
Аргументуючи ці вимоги зазначив, що вчинена пенсійним органом відмова є протиправною і це підтверджено рішеннями судів у попередніх спорах.
Відповідач, Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення зазначив, що відсутні підстави для збереження у недоторканності при перерахунку пенсії з 01.01.2020р. показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов`язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з`ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Установлені судом обставини спору полягають у наступному.
Між заявником та пенсійними органами виникало декілька спорів з приводу застосування ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Так, постановою Чугуївського міського суду від 19.01.2018р. по справі №636/4448/17 пенсійний орган з 20.11.2017р. був зобов`язаний призначити заявнику пенсію у порядку ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Розпорядженням від 19.04.2018р. Чугуївського ОУПФУ Харківської області заявнику була призначена пенсія у порядку ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Під час обрахунку розміру пенсії райОУПФУ був використаний показник середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2016 рік - 4.482,85грн.
З 01.01.2018р. райУПФУ здійснило перерахунок розміру пенсії заявника з використанням показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2017 рік - 6.273,50грн.
Діяння пенсійного органу з приводу перерахунку пенсії в частині застосування показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески, за 2017 рік - 6.273,50грн., були оскаржені заявником до суду у межах справи №520/8793/18.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.201 р. по справі №520/8793/18 (залишеним у силі постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019р.) такий перерахунок було визнано неправомірним, було зобов`язано провести з 01.01.2018р. перерахунок та виплату пенсії заявника згідно з постановою Чугуївського міського суду від 19.01.2018р. по справі №636/4448/17, з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік у розмірі 4.482,35грн.
24.04.2019р. заявник звернувся до райОУПФУ із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2019р. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік у розмірі 4.482,35 грн.
Рішенням від 30.05.2019р. №4461-02/23 владний суб"єкт, Чугуївське ОУПФУ Харківської області відмовив у цій заяві.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 р. по справі №520/6352/19 позов заявника було залишено без задоволення.
Однак, постановою Другого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 по справі №520/6352/19 скасовано. Прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язанні вчинити певні дії – задоволено. Визнано протиправними дії Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі №520/8793/18 та скасовано рішення Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №4461-02/23 від 30.05.2019 про відмову в перерахунку пенсії. Зобов`язано Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити з 01.01.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі №520/8793/18.
14.01.2020р. заявник звернувся до пенсійного органу - ГУ ПФУ в Харківській області із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2020р. згідно з постановою Чугуївського міського суду від 19.01.2018 по справі №636/4448/17, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі №520/8793/18 та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2019р. по справі №520/6352/19, з урахуванням мінімальної заробітної плати встановленої на 01.01.2020р. в розмірі 4.723,00грн. та середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені внески за 2016р. у розмірі 4482,35 грн.
Рішенням пенсійного органу від 23.01.2020р. №592/03.18-20 у задоволенні означеного звернення заявника було відмовлено.
Не погодившись із відповідністю закону вчиненої пенсійним органом відмови, заявник ініціював даний спір.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, оскільки і Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і Закон України «Про пенсійне забезпечення» регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні мають норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як акту права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
До відносин за участю заявника підлягають пріоритетному застосуванню також норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а саме: ч.3 ст.59), які унормовуюють виключно підстави призначення пенсії певним категоріям громадян, але при цьому не визначають самої процедури призначення пенсії.
Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017р. №2148-VIII ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була викладена в наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року", що набрала чинності 01.10.2017 року.
Правила обчислення пенсій, призначених на підставі ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", деталізовані приписами Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (затверджено постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210; далі за текстом - Порядок №1210).
У межах даного спору заявник не оскаржує правомірності застосування пенсійним органом приписів наведеного Порядку №1210, а тому ці обставини судом не оцінюються.
Пунктом 9-1 Порядку №1210 передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою:
П = Зс*Кзс*(Кв/100%)
де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Тобто, з аналізу зазначеної норми вбачається, що розрахунок провадиться з формули П=Зс*Кзс/К/в/100%, при цьому показник Кзс визначається за формулою: КЗС=Зп(мін)*5/Зс1. При цьому підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У ході розгляду даного спору судом виявлено, що питання застосування ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку №1210 вже вирішувалось Другим апеляційним адміністративним судом у межах справи №520/6352/19 (постанова від 24.10.2019р.) та у межах справи №520/8796/18 (постанова від 08.04.2019р.) за прямо протилежними взаємовиключними висновками.
Так, у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2019р. по справі №520/8796/18 зазначено, що при обчисленні пенсії за процедурою п.9-1 Порядку №1210 використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, а саме: 2018 року передує 2017 рік, а отже цей складає - 6.273,45грн.
Разом із тим, у постанові від 24.10.2019р. по справі №520/6352/19 Другим апеляційним адміністративним судом фактично указано, що показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, завжди повинен залишатись незмінним.
Зважаючи на ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі «Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та у рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі «Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), а також на те, що рішення у спорах даної категорії за загальним правилом не підлягають касаційному перегляду Верховним Судом, суд вважає, що найбільш сприятливим для заявника є підхід, коли застосуванню підлягає незмінна величина показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
При цьому, суд зважає, що у силу правового висновку постанови Верховного Суду від 07.11.2019р. по справі № 826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18) обов`язковою умовою визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.
У спірних правовідносинах судом виявлено, що застосований пенсійним органом варіант тлумачення ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку №1210 в частині змінності чи незмінності величини показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, є найбільш несприятливим для заявника з огляду на згадану вище правозастосовчу практику Другого апеляційного адміністративного суду.
Тому оскаржене рішення пенсійного органу підлягає скасуванню.
Однак, у даному конкретному випадку неправомірність рішення про відмову у перерахунку пенсії не зумовлює виникнення правової підстави для обтяження пенсійний орган обов`язком провести такий перерахунок у бажаному для заявника алгоритмі, адже у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019р. по справі №240/4946/18 викладено правовий висновок з приводу використання при обчисленні розміру пенсії показника мінімальної заробітної плати, згідно з яким "56. 01 січня 2017 року набрав чинності Закон № 1774-VІІІ.
57. За змістом пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ (у редакції, чинній на час прийняття рішення судом першої інстанції) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
58. Таким чином, за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону № 796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.".
З цих міркувань Великою Палатою Верховного Суду у відносинах з приводу обчислення розміру пенсії у порядку Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замість величини «мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік» була використана величина «прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року».
Даний висновок Великої Палати Верховного Суду є абсолютно застосовним до спірних правовідносин.
Тому, пенсійний орган слід обтяжити обов"язком повторно розглянути питання перерахунку пенсії заявника з урахуванням висновків суду по даній справі.
Водночас із цим, суд не знаходить підстав для покладення на пенсійний орган обов`язку керуватись у спірних правовідносинах постановою Чугуївського міського суду від 19.01.2018 по справі №636/4448/17, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018р. по справі №520/8793/18 та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2019р. по справі №520/6352/19, позаяк ці судові акти не мають жодного стосунку до періоду спірних правовідносин з 01.01.2020р., були дотичними до вирішення минулих спорів заявника і не мають юридичної дії на майбутнє.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом – Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі “Гарсія Руїз проти Іспанії”, від 22.02.2007р. у справі “Красуля проти Росії”, від 05.05.2011р. у справі “Ільяді проти Росії”, від 28.10.2010р. у справі “Трофимчук проти України”, від 09.12.1994р. у справі “Хіро Балані проти Іспанії”, від 01.07.2003р. у справі “Суомінен проти Фінляндії”, від 07.06.2008р. у справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії”) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір" з урахуванням результатів вирішення даного спору.
Керуючись ст.ст.8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не здійснення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати в розмірі 4723грн. з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн. згідно Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2018 по справі № 520/8793/18 та Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2019 р. по справі № 520/6352/19.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно вирішити по суті питання з приводу проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 01.01.2020р. у зв`язку зі зміною мінімальної заробітної плати з урахуванням висновків суду по даній справі.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Суддя О.В. Старосєльцева