
Справа № 420/2229/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Сидорівського С.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2020 року № 155350005197 та зобов`язання вчинити певні дії, –
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області “про відмову в призначенні пенсії” від 26 лютого 2020р. № 155350005197;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 19 лютого 2020 року з урахуванням стажу роботи за Списком № 1 з 11.09.1991 року по 22.11.2004 року;
- звернути постанову до негайного виконання в межах одного місяця.
Ухвалою від 17.03.2020 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
31.03.2020 року (вх. № 13937/20) представником відповідача до канцелярії суду подано копії матеріалів пенсійної справи позивача.
31.03.2020 року (вх. № 13955/20) представником відповідача до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19 лютого 2020 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. 26 лютого 2020 року відповідачем було прийнято рішення за №155350005197 про відмову у призначенні пенсії, при цьому відмова ґрунтувалась на тому, що ОСОБА_1 не надав пільгову довідку, а тому визначити право на пенсію неможливо. Позивач вказав, що на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, він досяг віку 50 років. Також ОСОБА_1 зазначив, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. За записами трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 починаючи з 11.09.1991 року був прийнятий на роботу в технологічний цех № 2 машиністом компресорних установок, а з 10.01.1994 переведений оператором технологічних установок в Одеському державному нафтопереробному заводі і пропрацював до 02.07.2015 року (записи № 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27). З трудової книжки вбачається неодноразове перейменування заводу, про що свідчать внесені відповідні записи. Згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 та враховуючи результати атестації робочих місць, затверджені наказами від 07.06.1995 року № 198, від 26.04.2000 року № 118, від 14.04.2003 року № 158, а з 22.11.2004 року на підставі наказу від 22.11.2004 року № 658 не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення машиністам компресорних установок та операторам технологічних установок комплексу гідроочистки Технологічного цеху № 2, стаж який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 складає 13 років 2 місяців 11 днів. Позивач вказав, що відсутність належним чином оформленої уточнюючої довідки, у зв`язку з порушенням справи про банкрутство ПАТ “Одеський НПЗ”, не може порушувати право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки пільговий стаж підтверджено трудовою книжкою та атестацією робочих місць. Так, за даними Міністерства юстиції України ПАТ “Одеський нафтопереробний завод” з 18.01.2016 року перебуває в процесі провадження у справі про банкрутство. У зв`язку з банкрутством заводу довідки, уточнюючі особливий характер роботи, неможливо отримати.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що позивач звернувся до Головного управління з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Розглянувши дану заяву, Головним управлінням 26.02.2020 року було прийнято рішення №155350005197 про відмову у призначені пенсії ОСОБА_1 . Відповідач вказав, що відповідно до пп.1 п. 2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком, призначається працівникам, зайнятим на повний робочий день на інших роботах із шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених посадах. Пункт 10 "Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" зазначає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637. Згідно абзацу 2 пункту 20 Порядку 637 у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Відповідач вважає, що оскаржуване рішення було прийняте у відповідності до діючого законодавства, з зазначенням причин відмови. Позивач не надав усіх необхідних документів, які передбачені законодавством. Право на соціальний захист не порушено, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).
За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви ОСОБА_1 Одеському окружному адміністративному суду.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що за записами трудової книжки серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 починаючи з 11.09.1991 року був прийнятий на роботу в технологічний цех № 2 машиністом компресорних установок, а з 10.01.1994 переведений оператором технологічних установок в Одеському державному нафтопереробному заводі і пропрацював до 02.07.2015 року (записи № 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27). З трудової книжки вбачається неодноразове перейменування заводу, про що свідчать внесені відповідні записи. (а.с. 11-16)
З матеріалів справи вбачається, що наказом ВАТ «Одеський нафтопереробний завод» №198 від 07.06.1995 року, на підставі атестації робочих місць підтверджено право на пільги, зокрема, по Списку №1 – операторам технологічних установок. (а.с. 17)
Висновком Державної експертизи умов праці Головного управління праці та зайнятості населення Одеської обласної державної адміністрації від 13.09.1999 року №1156 підтверджено, що посада оператора технологічних устаткування відповідає критеріям Списку №1. (а.с. 22)
Відповідно до наказу ВАТ «Одеський нафтопереробний завод» №1-18 від 26.04.2000 року, на підставі атестації робочих місць підтверджено право на пільги, зокрема, операторам технологічних установок. (а.с. 19-21)
Висновком Державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації від 22.04.2004 року №05/10-318 встановлено, що на ВАТ «ЛУКОЙЛ – Одеський нафтопереробний завод» атестація робочих місць проведена (у 1993 – 1994 роках) постійно діючою комісією у відповідності з наказом по АТ від 17.06.1993 року №176. По матеріалах атестації (на момент проведення 1993 – 1994 роки) і з врахуванням часу впливу шкідливих факторів показники виробничих факторів на робочих місцях, зокрема, оператора технологічного устаткування цеху гідроочищення, відповідають вимогам Списку №1. (а.с. 18)
17.11.2004 року ВАТ «ЛУКОЙЛ – Одеський нафтопереробний завод» погоджено перелік виробництв, робіт, професій, посад, яким не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення. У вказаному списку відсутня посада оператора технологічного устаткування цеху гідроочищення. (а.с. 24-26)
Наказом від 22.11.2004 року №658 підтверджено проведення атестації робочих місць по умовах праці на ВАТ «ЛУКОЙЛ – Одеський нафтопереробний завод». (а.с. 23)
19 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. (а.с. 50)
Розглянувши заяву ОСОБА_1 від 19.02.2020 року щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком №1, 26.02.2020 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №155350005197 про відмову в призначенні пенсії. У рішенні зазначено, що у відповідності до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України (далі Список № 1) і за результатами атестації робочих місць - чоловіки після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини пільгового стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників визначаються на дату звільнення з посади, що дає право на пільгову пенсію. У рішенні зазначено, що спеціальний стаж позивача складає 0 років 0 місяців при загальному стажі роботи – 32 років 04 місяці. Вказано, що до загального стажу не враховано період навчання в Одеському інституті низькотемпературної техніки та енергетики з 01.09.1989 по 10.05.1990рр., оскільки в трудовій книжці відсутня форма навчання. Рекомендовано ОСОБА_1 звернутись до відділу обслуговування громадян та надати уточнюючі довідки.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За загальним правилом право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років (стаття 12 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ)).
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.,
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
За приписами статті 100 Закону №1788-ХІІ особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до пункту 1 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт і професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок), цей Порядок регулює застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «а» і «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
Відповідно до пункту 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи, а саме: Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, що діє в період до 01 січня 1992 року; Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, що діє в період з 01 січня 1992 року до 10 березня 1994 року; Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, що діє в період з 11 березня 1994 року до 31 січня 2003 року; Список виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, що діє в період з 01 грудня 2003 року.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 10.06.2019 року по справі №559/150/17.
За записами трудової книжки серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 починаючи з 11.09.1991 року, був прийнятий на роботу в технологічний цех № 2 машиністом компресорних установок, а з 10.01.1994 переведений оператором технологічних установок в Одеському державному нафтопереробному заводі і пропрацював до 02.07.2015 року (записи № 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27). З трудової книжки вбачається неодноразове перейменування заводу, про що свідчать внесені відповідні записи. (а.с. 11-16)
І, згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 та враховуючи результати атестації робочих місць, затверджені наказами від 07.06.1995 року № 198, від 26.04.2000 року № 118, від 14.04.2003 року № 158, а з 22.11.2004 року на підставі наказу від 22.11.2004 року № 658 не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення машиністам компресорних установок та операторам технологічних установок комплексу гідроочистки Технологічного цеху № 2.
Стаж, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 складає 13 років 2 місяців 11 днів.
Так, за кодом 11000000-16081 «Операторы технологических установок» Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10 мають право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1, розіділом X. ПЕРЕРОБЛЕННЯ НАФТИ, ГАЗУ, ГАЗОВОГО КОНДЕНСАТУ, ВУГІЛЛЯ ТА СЛАНЦЮ Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, право на пенсію на пільгових умовах мають оператори технологічних установок (пункт 10.1). Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 пунктом 12.3.1а оператори технологічних установок розділу 3. Перероблення нафти, газу газового конденсату, вугілля та сланцю також мають право на "пільгове пенсійне забезпечення.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №1 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки право ОСОБА_1 на отримання пенсії виникло 29.09.2018, а за призначенням пенсії позивач звернувся лише 19.02.2020 року, тобто пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, то він має право отримати пенсію з дня звернення, а саме з 19.02.2020 року.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленої уточнюючої довідки у зв`язку з порушенням справи про банкрутство ПАТ “Одеський НПЗ” не може порушувати право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки пільговий стаж з 11.09.1991 року по 22.11.2004 року підтверджено трудовою книжкою та атестацією робочих місць.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області “про відмову в призначенні пенсії” від 26 лютого 2020р. № 155350005197 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 19 лютого 2020 року з урахуванням стажу роботи за Списком № 1 з 11.09.1991 року по 22.11.2004 року – є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про звернення рішення до негайного виконання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, суд який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні суду звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Враховуючи, що в даному випадку судом не ухвалено рішення про стягнення певних сум з відповідача, відсутні підстави для звернення до негайного виконання цього рішення суду.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено що при поданні адміністративного позову позивачем не було сплачено судового збору.
В зв`язку з цим, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь державного бюджету України суму судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1536,80 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Проте, оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення від 26.02.2020 року № 155350005197 та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області “про відмову в призначенні пенсії” від 26 лютого 2020р. № 155350005197.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 19 лютого 2020 року з урахуванням стажу роботи за Списком № 1 з 11.09.1991 року по 22.11.2004 року.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь державного бюджету України суму судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 1536,80 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Повний текст рішення складено та підписано 09.04.2020 року.
Суддя О.М. Тарасишина
.