Ухвала суду № 88669021, 08.04.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
420/8046/19
Номер документу
88669021
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залучення третьої особи

08 квітня 2020 р. № 420/8046/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державної судової адміністрації України про залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суддівської винагороди,- ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду, з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суддівської винагороди.

Ухвалою від 28.12.2019 року Одеський окружний адміністративний суд адміністративну справу №420/8046/19 за позовом ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суддівської винагороди передано в.о. голови Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А. для вирішення питання про прийняття розпорядження про передачу адміністративної справи №420/8046/19 за підсудністю.

Розпорядженням Заступника голови Одеського окружного адміністративного суду передано адміністративну справу №420/8046/19 до П`ятого апеляційного адміністративного суду для визначення підсудності.

Ухвалою від 03.01.2020 року П`ятий апеляційний адміністративний суд визначив, що справа № 420/8046/19 за позовом ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суддівської винагороди - підсудна Миколаївському окружному адміністративному суду (вул. Декабристів, буд. 41/10, м. Миколаїв, 54001).

13.01.2020 року матеріали адміністративної справи №420/8046/19 надійшли до Миколаївського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 січня 2020 року, адміністративну справу №420/8046/19, передано на розгляд головуючій судді Лебедєвій Г.В.

Ухвалою від 17.01.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/8046/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 11.03.2020 року суд вирішив розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату суддівської винагороди, проводити в порядку загального позовного провадження та призначив по справі підготовче засідання на 08 квітня 2020 року.

13.03.2020 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Державної судової адміністрації України надійшла заява про залучення її у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Заява мотивована тим, що підставою для звернення позивачем до суду стало непогодження ОСОБА_1 з розміром суддівської винагороди. Згідно з частиною 1 статті 151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ДСА України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, встановлених законом. Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ДСА України здійснює функцію головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів, у тому чисті Одеського окружного адміністративного суду. Разом з тим, пунктом 4 частини п`ятої статті 22 Бюджетного кодексу України визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством. Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" і Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845. Відповідно до статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Абзацом десятим пункту 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 передбачено, що в разі наявності в боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за такою бюджетною програмою. Тобто, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є ДСА України, у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період. Таким чином, рішення у даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки ДСА України.

Представники сторін в підготовче судове засідання, призначене на 08.04.2020 року, не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили.

Розглянувши заяву Державної судової адміністрації України про залучення третьої особи у справі №420/8046/19, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Тобто, встановивши наявність юридичного інтересу особи, суд зобов`язаний залучити її до участі в справі як третю особу без самостійних вимог.

За приписами ч. 4 та 5 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Відповідно до матеріалів справи, позивач звернувся з позовними вимогами про зобов`язання Одеського окружного адміністративного суду здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 суддівської винагороди з 01.01.2017 року відповідно до приписів статті 135 та пункту 24 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частиною 1 статті 151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ДСА України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, встановлених законом.

Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ДСА України здійснює функцію головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів, у тому чисті Одеського окружного адміністративного суду.

Разом з тим, пунктом 4 частини п`ятої статті 22 Бюджетного кодексу України визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" і Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845. Відповідно до статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Абзацом десятим пункту 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 передбачено, що в разі наявності в боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за такою бюджетною програмою.

Тобто, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є ДСА України, у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Таким чином, судом встановлено безпосередній юридичний інтерес Державної судової адміністрації України при розгляді даної справи, оскільки рішення по справі може вплинути на її права, свободи, інтереси або обов`язки.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення заяви Державної судової адміністрації України про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідча.

Керуючись статтями 5, 49, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Заяву Державної судової адміністрації України - задовольнити.

Залучити до участі у справі № 420/8046/19 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державну судову адміністрацію України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 26255795).

Зобов`язати ОСОБА_1 направити третій особі копії позовної заяви з додатками, а докази такої відправки надати до суду.

Роз`яснити третій особі, що відповідно до ч.3 ст.261 КАС України вона має право подати пояснення щодо позову у п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали та має право у разі отримання відзиву подати пояснення щодо відзиву - протягом п`яти днів з дня його отримання. Пояснення третьої особи щодо позову або відзиву повинні відповідати вимогам ч.2,4 ст. 162 КАС України.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повний текст складено та підписано суддею 08.04.2020 року.

Суддя Г.В. Лебедєва