
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2020 р. справа № 400/4098/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні із повідомленням учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаНовополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, вул. Мельнична, 105-А, с. Новополтавка, Новобузький район, Миколаївська область, 55642
провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась з позовом до Новополтавської сільської ради Новобугзького району Миколаївської області (надалі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 га, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населеного пунктів, поблизу с. Шевченкове), або мотивованої відмови у наданні такого дозволу, у формі рішення сесії за заявою від 27.06.2019 року;
- зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 га, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населеного пунктів, поблизу с. Шевченкове), або мотивовану відмову у наданні такого дозволу, у формі рішення сесії за заявою від 27.06.2019 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що 27.06.2019 року вона звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства та повторно із заявою від 27.09.2019 року, в якій просила надати відповідь щодо питання, порушеного у вищезазначеній заяві. Однак, відповідачем заяви не розглянуті, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у наданні такого дозволу не надано, чим допущено протиправну бездіяльність.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просив відмовити. У відзиві відповідач зазначив, що земельну ділянку з кадастровим номером 4824586000:01:000:1213 надано в оренду громадському об`єднанню "Степове" по випасу худоби відповідно договору оренди від 02.01.2019 року. Крім того, рішенням 23 сесії 8 скликання Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства від 10.09.2019 року № 236 відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства (а. с. 30-56).
23.01.2020 року від позивача надійшла позовна заява про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії (у новій редакції, в зв`язку із зміною підстав позову), в якій вона просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 га, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове), або мотивованої відмови у наданні такого дозволу, у формі рішення сесії за заявою від 27.06.2019 року;
- зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 га, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населених пунктів, поблизу с. Шевченкове), або мотивовану відмову у наданні такого дозволу, у формі рішення сесії за заявою від 27.06.2019 року.
Таким чином, позовні вимоги позивача залишились незмінними. Разом з тим, у своїй заяві позивач зазначає, що відповідачем прийнято рішення 23 сесії 8 скликання Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області від 10.09.2019 року № 236, яким позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Позивач зазначає, що дане рішення прийнято відповідачем поза межами місячного строку і воно не є мотивованим.
Вирішуючи заяву позивача, чуд враховує наступне.
Спір між позивачем і відповідачем виник щодо ненадання відповідачем дозволу на розробку проекту землеустрою. Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
В судове засідання, призначене на 14.01.2020 року сторони не з`явились. В позові міститься клопотання позивача про розгляд справи за відсутності позивача, а позовну заяву в новій редакції позивач подала 23.01.2020 року, тобто вже після судового засідання.
Таким чином, в зв`язку з тим, що позивачем не дотримано вимог ч. 1 ст. 47 КАС України, суд не приймає до розгляду позовну заяву позивача в новій редакції і вирішує справу з первинно заявленими вимогами.
Окрім того, 23.01.2020 року позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначає, що громадське об`єднання по випасу худоби с. Шевченкове-2 "Степове" жодних прав на земельну ділянку площею 41,97 га, кадастровий номер 48244586000:01:000:1213, не має, а її власником є територіальна громада в особі відповідача. Також, на думку позивача, рішення відповідача від 10.09.2019 року № 236 є протиправним.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Керуючись ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
14.05.2019 року позивач звернулась до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 га, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населеного пунктів, поблизу с. Шевченкове). До клопотання додала графічні матеріали (а. с. 7).
В листі від 05.06.2019 року № 559 відповідачем було запропоновано позивачу визначити бажане місце розташування земельної ділянки на графічному матеріалі у відповідності до вимог ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, після чого повторно звернутись до Новополтавської сільської ради (а. с. 9).
27.06.2019 року позивач звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме: із земельної ділянки комунальної власності площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1213 га, що розташована в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (за межами населеного пунктів, поблизу с. Шевченкове). До заяви додано графічні матеріали (а. с. 10).
27.09.2019 року позивач повторно звернулась до відповідача із заявою, в якій просила повідомити про результати розгляду заяви від 27.06.2019 року (а. с. 16).
Рішенням 23 сесії 8 скликання Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства від 10.09.2019 року № 236 ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки загальною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з тим, що бажане місце розташування земельної ділянки зазначене заявником в графічних матеріалах не відповідає призначенню та принципам землеустрою, визначеними статтями 2, 6 Закону України "Про землеустрій", в частині раціональної системи землеволодінь та землекористувань (а. с. 34).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою, щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань регулювання земельних відносин проводиться виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної чи міської ради.
Статтею 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення за результатами звернення позивача винесено лише 10.09.2019 року.
Таким чином, відповідач розглянув заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності з порушення місячного строку, встановленого ст. 118 Земельного кодексу України.
Разом з тим, суд звертає увагу, що прийняття відповідачем рішення з порушенням місячного строку не означає, що висновки викладені в ньому є незаконними. Таким чином, відповідач прийняв рішення, а відтак не допустив бездіяльності, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Окремо суд зазначає, що питання змісту рішення відповідача не є предметом дослідження судом та виходить за межі предмету доказування в даній справі, так як в позовній заяві позивач стверджувала, що не отримувала рішення, що і було розцінено нею як протиправна бездіяльність. Надалі, у відповіді на відзив позивач зазначила, що ознайомлена з рішенням та вважає його протиправним. Натомість суд позбавлений можливості вийти за межі позовних вимог та надати правову оцінку рішення відповідача, адже зміниться підстава позову. Крім того, в силу положень ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, тільки в разі задоволення позовних вимог (ст. 245 КАС України).
В той же час, суд роз`яснює позивачу право подати позов з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення відповідача в межах окремого позову.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати позивачу не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 2, 19 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївської області (вул. Мельнична, 105 А, с. Новополтавка, Новобузький район, Миколаївська область, 55642, ЄДРПОУ 04376722) - відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 3 Прикінцевих положень КАС України.
Суддя А. О. Мороз