Рішення № 88668139, 08.04.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
240/792/20
Номер документу
88668139
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2020 року м. Житомир

справа № 240/792/20

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3 групи з 30.09.2019 внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо не подачі до Міністерства внутрішніх справ України в 15-денний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пункті 7 Порядку №850 та висновку щодо виплати грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3 групи з 30.09.2019 внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, як встановлено пунктом 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції від 21.10.2015 №850;

- зобов`язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області подати до Міністерства внутрішніх справ України в 15-денний строк з дня реєстрації, документи зазначені в пункті 7 Порядку №850 та висновок щодо виплати грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3 групи з 30.09.2019 внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та в порядку, визначеному пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції від 21.10.2015 №850.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 30.09.2019 йому встановлено ІІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

04.12.2019 звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв"язку із встановлення йому з 30.09.2019 ІІІ групи інвалідності внаслідок внаслідок захворювання, пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Проте, листом від 17.12.2019 Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області повідомила позивача про розгляд його заяви та проінформувала про відмову у її задоволенні, з тих підстав, що з дати попереднього огляду медико-соціальною експертною комісією 04.11.2002 по дату повторного огляду - 30.09.2019 пройшло більше 2-х років, що не дає права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала суду про відкриття провадження була направлена учасникам справи за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 12.02.2020, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№4880/20, у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю. Зазначає, що на Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області покладено обов"язок щодо формування відповідного пакету документів згідно з пунктами 6 та 7 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 (далі - Порядок №850) перевірки відповідності поданих документів положенням Порядку №850 та складення висновку.

Про невідповідність поданого позивачем пакету документів та те, що з моменту первинного огляду медико-соціальною експертною комісією 04.11.2002 по дату повторного огляду - 30.09.2019 пройшло більше 2-х років, позивача було повідомлено листом від 17.12.2019.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та відповідно до наказу управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 26.09.2002 №112 о/с був звільнений за п.«б» ст.64 (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с.11).

Згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12ААБ №546947 від 04.11.2019 позивачу при первинному огляді встановлена ІІІ група інвалідності з 30.09.2019, внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.18).

10 грудня 2019 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області із заявою за вх.№7213 від 04.12.2019 про виплату одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.19).

Ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області листом від 17.12.2019 №356лк/29 повідомила позивачу, що його заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням третьої групи інвалідності розглянуто. Відповідно до п.4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 (далі - Порядок №850) якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено, згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Також зазначено, що згідно з довідкою медико-соціальної експертної комісії №1 від 04.11.2002 №032585 позивачу встановлено 15 % втрати професійної працездатності. Під час повторного огляду медико-соціальною експертною комісією відповідно до довідки від 04.11.2019 №546947 з 30.09.2019 встановлено третю групу інвалідності.

Тобто з дати попереднього огляду медико-соціальною експертною комісією - 04.11.2002 до повторного огляду - 30.09.2019 пройшло більше 2 років, що перевищує передбачений Порядком №850 дворічний термін. Право на доплату такої грошової допомоги, з урахуванням раніше виплаченої суми мають лише ті працівники міліції, яким встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії під час повторного огляду, проведеного протягом двох років від дати первинного огляду (а.с.20).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (який набрав чинності 07.11.2015) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію». Відповідно до п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто до 07 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядком №850.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).

Відповідно до п. 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІ групи.

Пунктом 2 Порядку № 850 передбачено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії

Згідно з пунктами 7-9 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Міністерство внутрішніх справ України в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Положеннями Порядку №850 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби. Таким чином, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.

У розумінні вимог п.7-9 Порядку №850 відповідач наділений повноваженнями лише на подання у 15-денний строк з дня реєстрації усіх документів МВС України висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цього Порядку.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач не наділений повноваженнями на вивчення документів та прийняття рішення по суті поданої заяви про призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, до яких відноситься відповідач, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про протиправність саме дій Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо повернення без реалізації та не направлення на розгляд Міністерству внутрішніх справ України документів, поданих ОСОБА_1 для нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв"язку з встановленням з 30.09.2019 ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Суд зазначає, що "ефективний засіб правого захисту" у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Застосовуючи механізм захисту права та його ефективного відновлення, порушеного суб`єктом владних повноважень, суд вважає за можливе зобов"язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направити висновок щодо виплати грошової допомоги у зв"язку з встановленням інвалідності та документи ОСОБА_1 на розгляд Міністерству внутрішніх справ України для вирішення питання щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням з 30.09.2019 ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Покладення такого обов`язку на відповідача не є перебиранням функції іншого суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта та зобов`язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов`язковість ефективного механізму захисту порушеного права.

Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем в порушення ч. 2 ст. 77 КАС України не спростовано, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено наявність протиправних дій відповідача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до положеньст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 08592164) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області щодо повернення заяви ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги та не направлення на розгляд Міністерства внутрішніх справ України документів, поданих ОСОБА_1 , і висновку щодо можливості нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням йому з 30.09.2019 третьої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Зобов"язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області направити на розгляд Міністерства внутрішніх справ України висновок та документи, подані ОСОБА_1 , для вирішення питання щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням йому з 30.09.2019 третьої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов"язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду складено у повному обсязі 08 квітня 2020 року.

Суддя А.В. Горовенко