
Справа № 752/15963/19
Провадження № 2-а/752/101/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
21 січня 2020 року Голосіївським районним судом м.Києва у
складі головуючого по справі судді - Шкірай М.І.
за участю секретаря - Бондар І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора СРПП №3 Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Грищука Андрія Олексійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, суд -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом в якому просить скасувати постанову ДП 18 №381262 від 29 липня 2019 року винесену інспектором СРПП №3 Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Грищуком Андрієм Олексійовичем про визнання ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 грн. та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 29.07.2019 року інспектором СРПП №3 Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції Грищуком А.О. винесено постанову про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн. за порушення п.п. 8.4 ПДР України.
Позивач, з постановою не погоджується, оскільки вважає, що вона винесена незаконно та упереджено, з грубим порушенням норм КУпАП, що призвело до незаконного притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення.
Крім того, розглянувши справу на місці зупинки транспортного засобу, інспектор Грищук А.О. не надав йому можливості скористатися у повному обсязі своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва 25 жовтня 2019 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив та пояснення на позовну заяву протягом 15 днів з моменту отримання ухвали суду.
Правом на подачу відзиву у встановлений судом строк відповідач не скористався.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Згідно із ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зі змісту постанови у справі про адміністративне правопорушення серія ДП 18 №381262 від 29.07.2019 року вбачається, що 29 липня 2019 року о 15 год. 43 хв. рухаючись по вул. Ю. Савицького в смт. Летичів Хмельницької обл., водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Nissan Murano» державний номерний знак НОМЕР_1 не виконав вимогу дорожнього знаку 5.16. «напрямок руху на смугах» та здійснив рух прямо з лівої смуги при обов`язковому повороті ліворуч (п.п. 8.4 ПДР України) та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, у зв`язку із чим до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 грн.
Вказану постанову було отримано позивачем 29 липня 2019 року. Із з адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду 01 серпня 2019 року.
За положеннями ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
А відтак суд приходить до висновку, що позивач звернувся з позовом до суду у строки визначені ст. 286 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень:
1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення;
2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;
3) скасовує постанову і закриває справу;
4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За частиною 1 статті 6 Закону України «Про Національну поліцію» поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно із ч. 1 статті 7 цього закону визначено, що під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації.
Частиною 1 статті 23 цього закону визначені основні повноваження поліції. Поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням ПДР його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до статті 222 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені частинами 1, 2, 3 статті 122 КУпАП розглядають органи Національної поліції. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУпАП, відповідальність настає в разі, зокрема, порушення водіями вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, тощо.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами:письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано доказів у розумінні ч. 1 ст. 72 КАС України.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
За положеннями ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
А відтак, суд знаходить не обґрунтованими позовні вимоги.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 5- 9, 77,78, 268-272, 286, ст.ст. 33, 122, 222, 245, 151, 254, 256, 268, 276, 278, 280, 289, 293, 294 КУпАП, суд-
у х в а л и в :
Адміністративний позовов ОСОБА_1 до інспектора СРПП №3 Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області старшого лейтенанта поліції Грищука Андрія Олексійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя