
Справа № 344/4708/20
Провадження № 1-кс/344/1877/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
.
08 квітня 2020 року м.Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Шамотайло О.В., за участю секретаря Устинської Н.С., розглянувши клопотання слідчого СВ розслідувань особливо важливих справ слідчого управління ГУНП в Івано-Франківській області Карпець Р.В., погодженого з прокурором відділу прокуратури Івано-Франківської області Гриненко А.В., про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 12020090000000203 від 26.02.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в обґрунтування якого покликався на те, що слідчим відділом розслідування особливо важливих справ СУ ГУ НП в Івано-Франківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020090000000203 від 26.02.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України за фактом привласнення бюджетних коштів при здійсненні імпорту легких та важких дистилятів, скрапленого газу на підставі субвенцій, встановлених постановою постановою Кабінету Міністрів України, вчинене за попередньою змовою групою осіб – службовими особами ТОВ «Карпатнафтохім». Установлено, що Кабінетом Міністрів України затверджено постанову №299 від 26.04.2017 року «Про отримання вироблених в Україні, ввезення в Україну легких та важких дистилятів, скрапленого газу і бутану для використання як сировини для виробництва етилену», відповідно до якої ТОВ «Карпатнафтохім» отримано право ввозити на митну територію України легкі та важкі дистиляти, скраплений газ і бутан для використання як сировини для виробництва етилену в межах, визначених постановою обсягів щорічних квот без сплати акцизного податку (відповідно до ст.229.3.1 Податкового кодексу України), в таких об`ємах: - легких дистилятів (прямогонний бензин) за кодом УКТЗЕД2710121110 в кількості 3 510 тис. тон; - важких дистилятів (дизельне паливо) за кодом УКТЗЕД 2710193101 в кількості 3 940 тис. тон; - скрапленого газу та бутану в кількості 13 910 тис. тон. Згідно Постанови КМУ №605 від 09.08.2017 року «Про отримання вироблених в Україні, ввезених в Україну легких та важких дистилятів, скрапленого газу і бутану для використання як сировини для виробництва етилену» встановлені нові показники квот: - легких дистилятів (прямогонний бензин) за кодом УКТЗЕД2710121110 в кількості 1 170 тис. тон; - важких дистилятів (дизельне паливо) за кодом УКТЗЕД 2710193101 в кількості 985 тис. тон; - скраплені гази та бутан в кількості 1070 тис. тон.
Слідчий у клопотанні вказує, що з метою забезпечення контролю за цільовим використанням легких та важких дистилятів, реалізованих за нульовою ставкою акцизного податку або ввезених на митну територію України без сплати акцизного податку, що використовуються виробниками етилену, відповідно до пункту 229.2 та пункту 229.3 статті 229розділу VI Податкового кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 11.02.2016 №50, ГУ ДФС в Івано-Франківській області на ТОВ «Карпатнафтохім» створено та організовано роботу податкового поста на даному підприємстві (наказ від 17.03.2017 №722). Для виробництва етилену службовими особами ТОВ «Карпатнафтохім» укладено зовнішньоекономічні контракти з СПД Румунії, Російської Федерації, Швейцарії, Угорщини, Польщі на імпорт вказаних продуктів, який імпортується за допомогою залізничних перевезень від вантажовідправника за межами України до території ТОВ «Карпатнафтохім» в м. Калуш, вул. Промислова, 4 Івано-Франківської області, де ГУ ДФС в Івано-Франківській області створено та організовано роботу податкового поста задля забезпечення контролю за цільовим використанням легких та важких дистилятів, які ввезені на митну територію України без сплати акцизного податку для виробництва етилену. Зокрема, розрахунок щорічних квот на ввезення дистилятів та газу відбувався із врахуванням наведених річних обсягів ТОВ «Карпатнафтохім» - 10-ти денного нормативного запасу та 5-ти денного запасу сировини, таким чином врахування відбувалось за формулою 10-ти денний мінімальний запас, необхідний для виробництва та 5-ти денна кількість сировини, що перебуває у різних стадіях виробництва, що призвело до значного завищення обсягів квот, оскільки ці показники вказані «що знаходитимуться в дорозі по території України до митної станції Рожнятив Івано-Франківської області», що не підлягає оцінці.
Внаслідок вищенаведеного, для ТОВ «Карпатнафтохім» надано квоти на імпорт палива для використання як сировини для виробництва етилену у завищеній кількості понад 150 % від фактичних виробничих потужностей заводу, які він здатен виготовити при врахуванні показників 10-денного нормативного запасу та 5-ти денного запасу сировини. Залишок палива у кількості понад 150 % від імпортованого службові особи ТОВ «Каратнафтохім», діючи за попередньою змовою з посадовими особами митного посту ГУ ДФС в Івано-Франківській області, шляхом внесення недостовірних відомостей до актів інвентаризації та журналів обліку, із використанням власного залізничного транспорту реалізовують суб`єктам підприємницької діяльності в Україні, нафтовим компаніям, проводять роздрібну торгівлю, без сплати акцизного податку.
Для повного та об`єктивного проведення досудового розслідування, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів щодо імпорту, експорту ТОВ «Карпатнафтохім» (ЄДРПОУ 33129683) легких та важких дистилятів, реалізованих за нульовою ставкою акцизного податку або ввезених на митну територію України без сплати акцизного податку, що використовуються виробниками етилену, а саме: митна декларація; товарно-транспортний документ на перевезення (залізнична накладна (УМВС (СМГС), ЦІМ (СІМ)), авіаційна накладна (Air Waybill), коносамент (Bill of Lading) тощо; зовнішньоекономічний договір; рахунок (Invoice) або інший документ, який визначає вартість товару; декларація митної вартості (подається у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України); декларація про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари; облікова картка суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності або її копія, завірена цим суб`єктом; лист про погодження (подається підприємством, розміщеним поза зоною діяльності митного органу); документ контролю за доставкою товарів; документи про надання фінансових гарантій; ліцензія митного перевізника; книжка МДП, книжка АТА, книжка СPD; свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення товарів під митними печатками і пломбами; акти приймання-передачі (електроенергії, газу, нафти, аміаку тощо); посередницький договір; документ на право провадження митної брокерської діяльності; документи, що використовуються для визначення митної вартості товарів; документи, що визначають країну походження товарів; документи, що містять відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД; платіжні доручення, касові ордери, що підтверджують сплату податків і зборів (обов`язкових платежів); векселі (відповідно до законодавства); документи, що підтверджують право на застосування до товарів пільгового режиму оподаткування; документи, що підтверджують право розпорядження, володіння чи користування товаром та/або транспортним засобом; заява підприємства для здійснення митного оформлення товарів (у спрощеному порядку, для розміщення їх у митні режими, для подання тимчасової, неповної, періодичної митної декларації); документи, які відповідно до законодавчих актів видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, які перебувають у володінні Енергетичної митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ 43334913), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Світлицького, 28а.
З метою досягнення дієвості кримінального провадження слідчий, за погодженням із прокурором, з посиланням на норми ст.40,131,132,159-164 КПК України, клопоче про задоволення поданого клопотання.
Сторони, про час і місце розгляду клопотання повідомлені належним чином, в судове засідання не прибули.
Слідчий подав заяву про розгляд клопотання без його участі та підтримав вимоги клопотання у повному обсязі.
Як передбачено ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до вимог ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
За змістом п.3 ч.5 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ст. ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
За змістом ч.6 ст.162 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Стороною кримінального провадження, яка звернулась із даним клопотанням, поза розумним сумнівом, доведено про необхідність отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів, так як відомості зазначені у цих документах мають істотне значення для встановлення обставин вчинення кримінального провадження, відомості у зазначених документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, в ході проведення досудового розслідування та будуть використані при проведені слідчих (розшукових) дій та криміналістичних досліджень, а в інший спосіб не представляється можливим отримати вказані в клопотанні документи, а тому приймаючи до уваги наведене та те, що подане клопотання відповідає вимогам, встановленим КПК України є всі підстави для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-160, 162-164, 166 КПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх оригіналів на час проведення відповідних криміналістичних досліджень, в електронному та друкованому вигляді, а саме документів щодо імпорту, експорту ТОВ «Карпатнафтохім» (ЄДРПОУ 33129683) легких та важких дистилятів, реалізованих за нульовою ставкою акцизного податку або ввезених на митну територію України без сплати акцизного податку, що використовуються виробниками етилену за період з 01.01.2017 по 16.03.2020 р.р., а саме: митна декларація; товарно-транспортний документ на перевезення (залізнична накладна (УМВС (СМГС), ЦІМ (СІМ)), авіаційна накладна (Air Waybill), коносамент (Bill of Lading) тощо; зовнішньоекономічний договір; рахунок (Invoice) або інший документ, який визначає вартість товару; декларація митної вартості (подається у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України); декларація про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари; облікова картка суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності або її копія, завірена цим суб`єктом; лист про погодження (подається підприємством, розміщеним поза зоною діяльності митного органу); документ контролю за доставкою товарів; документи про надання фінансових гарантій; ліцензія митного перевізника; книжка МДП, книжка АТА, книжка СPD; свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення товарів під митними печатками і пломбами; акти приймання-передачі (електроенергії, газу, нафти, аміаку тощо); посередницький договір; документ на право провадження митної брокерської діяльності; документи, що використовуються для визначення митної вартості товарів; документи, що визначають країну походження товарів; документи, що містять відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД; платіжні доручення, касові ордери, що підтверджують сплату податків і зборів (обов`язкових платежів); векселі (відповідно до законодавства); документи, що підтверджують право на застосування до товарів пільгового режиму оподаткування; документи, що підтверджують право розпорядження, володіння чи користування товаром та/або транспортним засобом; заява підприємства для здійснення митного оформлення товарів (у спрощеному порядку, для розміщення їх у митні режими, для подання тимчасової, неповної, періодичної митної декларації); документи, які відповідно до законодавчих актів видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, які перебувають у володінні Енергетичної митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ 43334913), що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Світлицького, 28а.
Ухвала діє один місяць та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя Шамотайло О.В.
.