
Дата документу 23.03.2020
Справа № 937/10318/19
Провадження № 2/937/1032/20
2020 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2020 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого: судді Дараган Л.В.
за участю секретаря судового засідання: Данчук К.В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - військова частина А3840 ,
представник відповідача - Ходяков Альберт Миколайович ,
третя особа - квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А3840 про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, наказу командира військової частини та поновлення на квартирному обліку, за участю третьої особи - квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя,
В С Т А Н О В И В:
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини А3840 про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, наказу командира військової частини та поновлення на квартирному обліку, за участю третьої особи - квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя.
В позові зазначено, що позивач як військовослужбовець 08 грудня 1993 року прибув до м. Мелітополя Запорізької області для подальшого проходження військової служби у військовій частині 21822, яка в подальшому була перетворена у військову частину А2094, а згодом - у військову частину А3840. На підставі поданого рапорту від 08 грудня 1993 року його було зараховано на квартирний облік у військовій частині 21822. При розформуванні військової частини А2094 були втрачені протоколи засідань житлової комісії військової частини 21822, в зв`язку з чим рішенням житлової комісії військової частини А3840 від 28 березня 2006 року його було зараховано на квартирний облік відповідно до дати перебування у списках осіб, які потребують поліпшення житлових умов, тобто з 08 грудня 1993 року. В подальшому, рішенням житлової комісії військової частини А3840 від 01 липня 2019 року було перенесено дату його зарахування на квартирний облік з 08 грудня 1993 року на 26 жовтня 1995 року на підставі письмового повідомлення квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя про те, що при зарахуванні позивача на квартирний облік було порушено вимоги п. 15 Правил обліку громадян, потребуючих покращення житлових умов та надання їм житлових приміщень в Українській РСР, а саме відсутня реєстрація в даному населеному пункті. Позивач вважає, що вказане рішення житлової комісії та виданий на його підставі наказ командира військової частини А3840 від 19 липня 2019 року є незаконними, оскільки його було взято на квартирний облік відповідно до вимог чинного на той час законодавства і обов`язкова реєстрація у населеному пункті тоді не вимагалася, так як взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов відбувалося або за місцем проживання, або за місцем роботи. Позивач просить визнати незаконними та скасувати рішення (об`єднаної) житлової комісії військової частини А3840 від 01 липня 2019 року № 13, наказ командира військової частини А3840 від 19 липня 2019 року № 374/агд в частині зміщення в обліку громадян та членів їх сімей, які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов шляхом отримання постійного житла (загальна черга), позивача, зарахованого 08 грудня 1993 року, на дату реєстрації в даному населеному пункті - на 26 жовтня 1995 року; зобов`язати відповідача поновити його на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх сімей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга)) з 08 грудня 1993 року) та стягнути з відповідача на свою користь понесені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1536 гривень 80 копійок і витрати по сплаті професійної правничої допомоги в розмірі 2000 гривень 00 копійок.
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі. Також зазначив, що на час зарахування його на квартирний облік ним були надані всі необхідні документи. На той час він проходив військову службу у військовій частині (правонаступником якої є відповідача), був приписаний до цієї військової частини, мешкав у гуртожитку і був взятий на квартирний облік за місцем служби. Згодом виявилося, що відсутні відомості щодо реєстрації його місця проживання з 1993 рік по 1995 рік, так як в 1995 році він отримав паспорт (раніше паспорти військовослужбовцям не видавались) та з цього часу був зареєстрований у гуртожитку, в зв`язку із чим його було зміщено в черзі квартирного обліку.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що вимоги позивача безпідставні, оскільки відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і УКРпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (у редакції від 06 березня 1992 року) на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункту. Також зазначає, що в діях відповідача відсутні будь-які порушення, так як у зв`язку з виявленим порушенням порядку зарахування позивача на квартирний облік, його було зміщено в обліку громадян та членів їх сімей, які перебувають на поліпшення житлових умов шляхом отримання постійного житла (загальна черга), з дати 08 грудня 1993 року на дату реєстрації в м. Мелітополі - 26 жовтня 1995 року. Тому просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В судове засідання представник третьої особи не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, в задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі. Також, згідно наданих представником третьої особи письмових заперечень, позовні вимоги не визнають в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, як потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (в редакції від 09 листопада 1995 року) на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. Згідно наказу Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», в розділі VI ч. 1 зазначається, що житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку. Тому права інших військовослужбовців, які стали на облік для отримання належного жилого приміщення відповідно до закону, були порушені невірним порядком зарахування на квартирний облік позивача.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно довідки, виданої військовою частиною 81636 від 02 березня 1993 року, ОСОБА_1 при військовій частині 81636 м. Мончегорськ Мурманської області житловою площею по лінії Міністерства Оборони не забезпечувався.
Згідно рапорту ОСОБА_1 від 08 грудня 1993 року, поданого на ім`я командира корабля, ОСОБА_1 просить включити його в списки для отримання житла.
Згідно довідки, виданої начальником Мончегорської КЕЧ району від 07 червня 2001 року, ОСОБА_1 за період проходження служби у військовій частині 81636 з 05 серпня 1991 року по 26 лютого 1993 року житловою площею по лінії Міністерства оборони не забезпечувався.
Згідно довідки, виданої Васильківським коледжем військово-повітряних сил України від 13 серпня 2001 року, ОСОБА_1 в період проходження військової служби у Васильківському ВАТУ з 1988 року по 1991 рік житлом не забезпечувався, знаходився на казарменому положенні.
Згідно витягу з протоколу від 28 березня 2006 року № 11, у відповідності до рапорту та наданих документів зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік з 08 грудня 1993 року з складом сім`ї 1 особа.
Згідно витягу з протоколу засідання (об`єднаної) житлової комісії військової частини А3840 від 01 липня 2019 року № 13, на виконання наказу Міністерства оборони України «Про затвердження інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» від 31 липня 2018 року № 380, відповідно до п. 9 наказу Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 (що діяв на той час), згідно п. 3, п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в УРС, затверджених Постановою Ради міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, а також враховуючи протоколи засідань житлової комісії військової частини А3840 від 25 лютого 2019 року № 4, від 01 березня 2019 року № 5, від 19 квітня 2019 року № 9 та за умови фактичної наявності письмового повідомлення квартирно-експлуатаційного відділу міста Запоріжжя від 13 лютого 2019 року № 446, необхідно змістити в обліку громадян та членів їх сімей, які перебувають на поліпшення житлових умов шляхом отримання постійного житла (загальна черга), на дату реєстрації в даному населеному пункту зазначених далі військовослужбовців, аби привести квартирний облік до вимог керівних документів, а також надати можливість іншим військовослужбовцям, які зараховані відповідно до вимог чинного законодавства скористатись законним правом на отримання постійного житла або ж за згодою грошової компенсації за належне не отримане житло. Капітан ОСОБА_1 зарахований 08 грудня 1993 року (протокол від 28 березня 2006 року № 11), змістити на дату реєстрації (дані взяті з довідки про реєстрацію від 05 листопада 1997 року в оригіналі облікової справи) на 26 жовтня 1995 року.
Згідно витягу з наказу командира військової частини А3840 (з адміністративно-господарської діяльності) від 19 липня 2019 року № 374/агд, відповідно до протоколу засідання житлової комісії військової частини А3840 від 01 липня 2019 року № 13, житловій комісії військової частини А3840 змістити в обліку громадян та членів їх сімей, які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов шляхом отримання постійного житла (загальна черга), на дату реєстрації в даному населеному пункту військовослужбовців, аби привести квартирний облік до вимог керівних документів, а також надати можливість іншим військовослужбовцям, які зараховані відповідно до вимог чинного законодавства скористатись законним правом на отримання постійного житла, або ж за згодою грошової компенсації за належне не отримане житло: капітан ОСОБА_1 зарахований 08 грудня 1993 року (протокол від 28 березня 2006 року № 11), змістити на дату реєстрації (дані взяті з довідки про реєстрацію від 05 листопада 1997 року в оригіналі облікової справи) на 26 жовтня 1995 року.
Згідно довідки, виданої військовою частиною А3840 від 11 грудня 2019 року, та послужного списку, капітан ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині А3840 м. Мелітополь Запорізької області. Проходження служби: з 01 серпня 1988 року по 11 вересня 1991 року - курсант ВАТУ, м. Васильків; з 11 вересня 1991 року по 08 грудня 1993 року - авіаційний технік групи обслуговування (літаків, авіадвигунів і засобів аварійного покидання літаків) військової частини 81636, м. Мончегорськ; з 08 грудня 1993 року по 11 березня 1994 року - старший авіаційний технік (корабля) військової частини 21822, м. Мелітополь; з 11 березня 1994 року по 16 липня 1996 року - старший авіаційний технік (корабля) другого комплекту військової частини 21822, м. Мелітополь; з 16 липня 1996 року по 18 вересня 2003 року - старший авіаційний технік військової частини А2094, м. Мелітополь; з 18 вересня 2003 року по 25 лютого 2008 року - старший авіаційний технік корабля інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї військової частини А3840, м. Мелітополь; з 25 лютого 2008 року по 27 листопада 2009 року - старший авіаційний технік корабля інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї військової частини А3840, м. Мелітополь; з 27 листопада 2009 року по теперішній час - начальник технічно-експлуатаційної частини інженерно-авіаційної служби авіаційної ескадрильї військової частини А3840, м. Мелітополь.
Також в судовому засіданні були досліджені матеріали облікової справи, заведеної житловою комісією військової частини щодо військовослужбовця капітана ОСОБА_1 ..
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ст. 36 Житлового кодексу Української РСР, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік у випадках і в порядку, встановлюваних Радою Міністрів СРСР і Радою Міністрів Української РСР, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Житлового кодексу Української РСР, облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання.
Відповідно до ст. 38 Житлового кодексу Української РСР, порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Житлового кодексу Української РСР, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Відповідно до ст. 43 Житлового кодексу Української РСР, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.
Відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і прописані у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків).
Відповідно до п. 18 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. До заяви додаються: довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку (додаток N 2), видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку), квартиру; довідки про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті місцевої Ради). Інші документи при необхідності запитуються виконавчим комітетом місцевої Ради або адміністрацією підприємства, установи, організації.
Відповідно до п. 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради.
Відповідно до п. 24 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, на кожного громадянина (сім`ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій справі дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення. Облікові справи є документами суворої звітності.
Відповідно до п. 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.
Відповідно до п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік. В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім`ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік - підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства. Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
Відповідно до п. 12 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, на кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім`ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік; довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку; довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад). Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.
Відповідно до п. 13 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.
Відповідно до п. 34 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, всі питання, пов`язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби.
Як було встановлено судом, на час зарахування позивача на квартирний облік - 08 грудня 1993 року він проходив військову службу у м. Мелітополі Запорізької області, проживав у гуртожитку і був приписаний при військовій частині 21822, правонаступником якої є відповідач. В подальшому позивач отримав паспорт громадянина України, у якому було зроблено запис від 26 жовтня 1995 року про реєстрацію місця проживання за місцем проходження військової служби у м. Мелітополі Запорізької області.
Позивач має вислугу на військовій службі 31 рік та перебуває на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх сімей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга)) з 08 грудня 1993 року. За цей період житлом за рахунок Міністерства оборони він не забезпечувався.
В теперішній час рішення житлової комісії військової частини, що оформлене протоколом від 28 березня 2006 року № 11, відповідно до якого позивача було зараховано на квартирний облік з 08 грудня 1993 року, не скасовано.
Тобто, враховуючи положення п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, та аналогічні положення п. 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, вбачається, що датою постановки позивача на квартирний облік є дата винесення рішення житловою комісією військової частини, а тому саме з 08 грудня 1993 року має визначатись черговість надання жилого приміщення позивачу за часом постановки його на облік.
Посилання представника відповідача і третьої особи на правомірність підстав переміщення позивача в черзі на отримання житла на день його реєстрації в м. Мелітополі Запорізької області суд не може прийняти до уваги, оскільки такі посилання є необґрунтованими та безпідставними. Так, нормами Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, чітко визначено, що датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесено рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік, а всі питання, пов`язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, мають вирішуватися за місцем проходження ними служби. На кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформляється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку, довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи. Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій. Аналогічні положення містяться й у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470. При цьому жоден із цих нормативно-правових актів не ставить в залежність постановку на квартирний облік від дня реєстрації в населеному пункті, а лише визначає перелік документів, які повинні додаватись до заяви та знаходитися у обліковій справі. До того ж, реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод або підставою для їх обмеження. Таким чином, наявність чи відсутність прописки не може бути визнана законною підставою для переміщення особи у черзі квартирного обліку.
Так само безпідставними і необґрунтованими є посилання представника відповідача і третьої особи на те, що рішення житлової комісії від 28 березня 2006 року про зарахування позивача на квартирний облік з 08 грудня 1993 року було ухвалене з порушенням вимог законодавства, оскільки вказані посилання не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду. Жодних належних і допустимих доказів того, що позивач був зарахований на квартирний облік внаслідок подання ним відомостей, що не відповідають дійсності, або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік, відповідачем суду не надано. Відсутні такі докази і в матеріалах справи.
Також суд звертає увагу, що відповідач мав щорічно звіряти та уточнювати дані облікової справи позивача, протягом тривалого часу перебування позивача на квартирному обліку у відповідача не виникало будь-яких питань щодо правомірності перебування його на квартирному обліку та щодо дотримання процедури зарахування його на квартирний облік.
Отже, приймаючи до уваги зазначені вище обставини, вбачається, що зміщення позивача в черзі квартирного обліку у липні 2019 року, тобто через 25 років перебування на квартирному обліку та через 13 років перебування на квартирному обліку у військовій частині А3840, не переслідує законної мети, відсутні жодні докази необхідності вжиття вказаних заходів щодо позивача відповідно до вимог чинного законодавства України, а тому вказане зміщення обмежує позивача в реалізації його права на поліпшення житлових умов і буде становити для нього надмірний тягар.
Таким чином, враховуючи баланс між інтересами позивача (приватними інтересами) та відповідача - військової частини (публічними інтересами), суд приходить до висновку, що рішення житлової комісії військової частини та наказ командира військової частини щодо зміщення в квартирному обліку позивача на дату реєстрації в населеному пункті, не можна визнати законними та обґрунтованими, тому зазначені рішення житлової комісії військової частини та наказ командира мають бути визнані незаконними і скасовані в цих частинах, а позивач підлягає поновленню на квартирному обліку з 08 грудня 1993 року.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову, в частині визнання незаконним та скасування рішення (об`єднаної) житлової комісії військової частини А3840 від 01 липня 2019 року № 13 і наказу командира військової частини А3840 від 19 липня 2019 року № 374/агд в частині зміщення в обліку позивача, зарахованого 08 грудня 1993 року, на дату реєстрації в даному населеному пункті - на 26 жовтня 1995 року, зобов`язання відповідача поновити позивача на квартирному обліку з 08 грудня 1993 року, а в іншій частині позову необхідно відмовити.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1536 гривень 80 копійок підлягають стягненню з відповідача на користь позивача. Разом із цим, понесені позивачем витрати на правничу допомогу в розмірі 2000 гривень 00 копійок відшкодуванню не підлягають, оскільки позивачем не надано ані детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, ані взагалі жодного підтвердження понесення позивачем будь-яких витрат на правничу допомогу.
Керуючись ст. 19, 22, 24 Конституції України, ст.ст. 36, 37, 38, 39, 43 Житлового кодексу Української РСР, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, Положенням про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеним в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, ст.ст. 19, 141, 263 - 265 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до військової частини А3840 про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, наказу командира військової частини та поновлення на квартирному обліку, за участю третьої особи - квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя, - задовольнити частково.
Визнати незаконними та скасувати рішення (об`єднаної) житлової комісії військової частини А3840 від 01 липня 2019 року № 13, наказ командира військової частини А3840 від 19 липня 2019 року № 374/агд в частині зміщення в обліку громадян та членів їх сімей, які перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов шляхом отримання постійного житла (загальна черга), капітана ОСОБА_1 , зарахованого 08 грудня 1993 року, на дату реєстрації в даному населеному пункті - на 26 жовтня 1995 року.
Зобов`язати військову частину А3840 в особі житлової комісії поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх сімей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга)) з 08 грудня 1993 року.
Стягнути з військової частини А3840 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) гривень 00 копійок.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області.
Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: військова частина А3840, місцезнаходження: Запорізька область, м. Мелітополь-7, код ЄДРПОУ 22990428.
Третя особа: квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Земського лікаря Лукашевича, 4, код ЄДРПОУ 07809992.
Повний текст рішення складено 03 квітня 2020 року.
Суддя: