
336/1240/20
3/336/718/2020
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 квітня 2020 року
Суддя шевченківського районного суду м.Запоріжжя Галущенко Юлія Андріївна,з участю особи,який притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,його захисника адвоката Горшовенка А.В.,розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,який зі слів не працює,мешкає за адресою АДРЕСА_1
про скоєння адміністративного правопорушення,передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
25.02.2020 р.о 03.20 год.по вул.С.Маковського 2а в м.Запоріжжі водій ОСОБА_2 керував автомобілем ЗАЗ ДЕУ р.н. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп`яніння,чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху України,за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення серія ОБ 209107 відносно ОСОБА_2 інспектор УПП зазначив,що ОСОБА_2 вживав алкоголь після ДТП з його участю,чим порушив миги п.2.10 є ПДР,за що передбачена відповідальність ст.130 ч.4 КУпАП.
В протоколі водій ОСОБА_2 зазначив,що по суті порушення пояснень немає(а.с.1).
При розгляді справи в суді ОСОБА_2 пояснив,що вказаного у протоколі адміністративного правопорушення не вчиняв,оскільки алкоголь вживав не після ДТП з його участю,а перед цим,проте працівник поліції його доводів не врахував та після огляду на стан сп`яніння з позитивним результатом та за відсутності доказів вживання ним алкоголю після ДТП,безпідставно склав протокол по ст..130 ч.4 КУпАП.
Всебічно вивчивши матеріали справи, з урахуванням досліджених доказів,відеозапису,суддя встановив, що винуватість ОСОБА_2 у скоєнні адміністративного правопорушення ,передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП знайшла своє підтвердження ,що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом»,що знайшов своє втілення у практиці Європейського Суду з прав людини,зокрема,у рішенні по справі «Коробов проти України»,з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП,адміністративним правопорушенням(проступком)визнається протиправна,винна (умисна,необережна) дія чи бездіяльність,яка посягає на громадський порядок,власність,права і свободи громадян,на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення по статті 130 КпАП України становить керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Протокол в даному випадку складений з підстав вживання особою, яка керує транспортним засобом та є учасником ДТП, алкогольних напоїв до проведення медичного огляду, що утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.4 КУпАП.
Як передбачено п.2.9»є» Правил дорожнього руху України(далі ПДР),у випадку причетності до дорожньо-транспортної пригоди,водій зобов`язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголь,наркотики,а також лікарські засоби,виготовлені на їх основі.
Водієм згідно п.1.10 ПДР є будь-яка особа,що керує транспортним засобом,вершник,візник,погонич тварин,який веде їх за поводдя,прирівнюється до водія.Водієм є також особа,що навчає керуванню,знаходячись безпосередньо у транспортному засобі.
З викладеного слідує, що інспектор поліції перед складанням протоколу про адміністративне правопорушення відносно особи за ч.4 ст.130 КУпАП повинен встановити факт ДТП(дату,час,місце,обставини),причетність до ДТП саме того водія,щодо якого має проводитись медичний огляд,та докази вживання ним алкоголю після події ДТП до проведення огляду.
Як передбачено ст.6 Конвенції
про захист прав людини і основоположних свобод,кожен маж право на справедливий суд та встановлення обґрунтованності будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.
У практиці Європейського Суду з прав людини існує тенденція поступової універсалізації понять «обвинувачення за адміністративним проступком» та «обвинувачення ,які мають ознаки злочину»,залежно від ступеня їх суспільної небезпеки(рішення у справі «Лутц проти Німеччини»,»Отцюрк проти Німеччини»,»Девеєр проти Бельгії»,»Адольф проти Австрії» та інші),отже,адміністративне обвинувачення має бути доведено державою ,в особі уповноважених на те посадових осіб,а тому особа,яка притягається до адміністративної відповідальності не зобов*язана доводити свою невинуватість.
Як передбачено ст.251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
В протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 по ст.130 ч.4 КУпАП не зазначено,матеріалах справи відсутні відомості про дату,час,місце,обставини ДТП,до якої,на думку поліціянта,причетний водій ОСОБА_2 ,який керував вказаним вище автомобілем,а також не надано жодних доказів вживанням ним алкоголю після події ДТП.
Натомість,сам факт керування ОСОБА_2 автомобілем у стані алкогольного сп`яніння зафіксований наявними у справі доказами.
Так,згідно ч.1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами,огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
З викладеного слідує, що інспектор поліції повинен встановити особу,яка є водієм транспортного засобу,та запропонувати водієві пройти огляд на стан сп`яніння із застосуванням спеціального технічного засобу за місцем зупинки транспортного засобу в разі наявності у нього ознак такого сп`яніння, а у разі відмови від такого огляду або незгоди з його результатами-запропонувати пройти такий огляд в медичній установі.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров`я з метою виявлення стану сп`яніння на місці зупинення транспортного засобу або незгоди з його результатами відповідно до встановленого порядку є процедурою,яка застосовується саме до водія транспортного засобу,який є суб`ектом виконання п.2.9 ПДР та,у разі його порушення,суб`єктом відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП.
Згідно акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів ,який проводився у зв`зяку з виявленими у ОСОБА_2 ознаками:запах алкоголю з порожнини рота,порушення мови,порушення координації рухів, ОСОБА_2 на місці зупинки транспортного засобу 25.02.2020 р.о 04.13 год.пройшов огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора Drager,результат позитивний(1,16 проміле),тобто перебуває у стані алкогольного сп`яніння(а.с.2).
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення пояснювали,что в їх присутності водій ОСОБА_2 на місці зупинки транспортного засобу по вул.С.Маковського 2а пройшов огляд на стан алкогольного сп`яніння приладом Drager з позитивним результатом 1,16%,не погодився з цим результаттом та отримав направлення у медичний заклад.
ОСОБА_2 ,який не погодився з результатами огляду на місці зупинки транспортного засобу,за направленням (а.с.3)пройшов огляд у медичному закладі КУ ОНД 25.04.2020 р.о 04.45 год.та за висновком лікаря наркогола перебуває у стані алкогольного сп`яніння(а.с.4)
Наявні у справі докази, які безпосередньо дослідженні в судовому засіданні,відповідають вимогам достатності,допустимості та належності і підтверджують факт порушення ОСОБА_2 вимог п. 2.9»а» ПДР України та,відповідно,наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до санкції ч.1 ст.130 КпАП України особі призначається адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 200 гр.з позбавленням права керування транспортним засобом на строк один рік.
Як передбачено ст. 40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею)постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення,у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб,тобто 420 грн.40 коп.,як це передбачено ст.4 ч.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.130 ч.1,283-285 КУпАП,суддя -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10200 (десять тисяч двісті гривень) в дохід держави
отримувач коштів – УК у Шевч.р-ні м.Зап./Шевч./21081100
код отримувача (ЄДРПОУ) 38025367
банк отримувача Казначейство України(ЕАП)
розрахунковий рахунок (IBAN)UA498999980000031316397008009
код класифікації доходів бюджету –21081800
з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок
отримувач коштів – УК у Шевч.р-ні м.Зап./Шевч./22030101
код отримувача (ЄДРПОУ) -38025367
банк отримувача Казначейство України(ЕАП)
розрахунковий рахунок(IBAN) –UA278999980000031214206008009
код класифікації доходів бюджету –22030101.
Роз`яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізні як через п`ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови – не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП, у розмірі 20 400(двадцять тисяч чотириста)гривень;
- витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня її винесення до Апеляційного суду Запорізької області через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя (Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_5 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення у взаємозв`язку з положеннями пункту 8 частини третьої статті 129 Конституції України N 2-рп/2015 від 31.03.2015 року).
Суддя Ю.А.Галущенко