Рішення № 88647549, 07.04.2020, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
07.04.2020
Номер справи
303/1799/20
Номер документу
88647549
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №303/1799/20 2а/303/76/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2020 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі головуючого судді Куцкір Ю.Ю.

при секретарі судових засідань Славич М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з позовом до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця за межі території України.

Позов мотивований тим, що відповідач був затриманий 21.07.2019 року під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетину державного кордону з України в Угорщину, на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Лужанка» відділу прикордонної служби «Лужанка». В подальшому, на підставі ст.263 КУпАП, 21.07.2020 року його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач в червні 2019 року звернувся до Управління міграційної служби у Вінницькій області із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що засвідчено довідкою про звернення за захистом в Україні №009021, дійсною до 13.09.2019 року. 23.07.2019 року ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було винесено рішення про затримання та поміщення до пункту тимчасового тримання іноземців, які незаконно перебувають на території України до завершення процедури прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, але не більше як на 6 місяців, а саме до 21.01.2020 року. На підставі зазначеної ухвали відповідач був поміщений до Волинського пункту тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України. За результатами розгляду заяви відповідача Державною міграційною службою України прийнято рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту від 08.02.2019 року №28-19. Вищезазначене рішення відповідач оскаржив в Окружному адміністративному суді м.Києва. В результаті розгляду Окружним адміністративним судом м.Києва прийнято постанову від 29.11.2019 року про відому в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Не погоджуючись з постановою суду, відповідач оскаржив її до Шостого апеляційного адміністративного суду, в зв`язку з чим із урахуванням не завершення процедури отримання статуту біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, в Україні, 16.01.2020 року хвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було винесено рішення про продовження строку затримання до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, але не більше, як до 18 місяців, а саме до 16.07.2020 року. В січні 2020 року відповідач був поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконного перебувають в Україні Державної міграційної служби України, а 04.03.2020 року у зв`язку з намаганням дестабілізувати ситуацію та вчинення непокори законним вимогам працівників ПТПІ, підбуренням до цього інших утримуваних осіб, був переміщений до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України. Постановою Шостого апеляційного адміністраціного суду апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 29.11.2019 року залишено без змін. Таким чином, на даний час відповідач не перебуває в процедурі визнання біженцем або особою, що потребує додаткового захисту. Отже, відповідач втратив законні підстави для перебування на території України.

Представник позивача Денисенков О.В. подав до суду заяву про розгляд справи без представника Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, просить суд позов задоволити з підстав зазначених в позові.

Відповідач ОСОБА_1 відмовився брати участь в судових засіданнях та в судових засіданнях в режимі відеоконференції, про що старшим інспектором відділу аналітичної роботи, документування та перекладу Дробінською А. було складено та подано суду доповідну записку.

Вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був затриманий 21.07.2019 року під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетину кордону з України в Угорщину, на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Лужанка» відділу прикордонної служби «Лужанка». В подальшому, на підставі ст.263 КУпАП, 21.07.2020 року його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

Своїми діями відповідач порушив ст.ст. 9, 12 Закону України "Про державний кордон України", про що свідчить копія Протоколу про адміністративне затримання громадянина Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.07.2019 року.

Рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.07.2019 року затримано громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та поміщено його до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні до завершення процедури прийняття рішення за заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, але не більше як на 6 місців, а саме до 21.01.2020 року.

Рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 16.01.2020 року продовжено строк затримання громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, але не більше як до 18 місяців, а саме до 16.07.2020 року.

Із відповіді Управління державної міграційної служби України у Вінницькій області від 01.04.2020 року вбачається, що громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звертався до управління ДМС України у Вінницькій області із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. В результаті розгляду його заяви ДМС України було прийнято рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту від 08.02.2019 року №28-19. Вищезазначене рішення ДМС України відповідач оскаржив до Окружного адміністративного суду м.Києва. В результаті розгляду Окружним адміністративним судом м.Києва було прийнято рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, справа №640/10283/19. Представник відповідача Журко О.С. оскаржила рішення суду в апеляційному порядку. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2020 року апеляційну скаргу представника відповідача Журко О.С. залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 29.11.2019 року - без змін. На даний час, громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не перебуває в процедурі визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Із повідомлення Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України №04-02/309 від 06.03.2020 року вбачається, що у Волинському ПТПІ утримувався громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 04.03.2020 року вищезазначена особа намагалася дестабілізувати ситуацію та вчинив непокору законним вимогам працівників ПТПІ, а тож підбурював до цього інших осіб. З метою недопущення виникнення надзвичайних ситуацій та на виконання вказівки ДСІОБГ ДМС України, 06.03.2020 року з Волинського ПТПІ до Миколаївського ПТПІ здійснено переміщення громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення. Порядок виконання рішення про заборону щодо подальшого в`їзду в Україну визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.

Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Таким чином, примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07.02.2018 (справа № 743/432/16-а).

Згідно ч.8 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється діяЗакону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Як вбачається з матеріалів справи, громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , перебуває на території України незаконно без документів на право перебування на території України, при цьому, такий не відноситься до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, тому підстави вважати, що він підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону № 3773-VI - відсутні.

Статтею 31 Закону №3773-VI визначено вичерпний перелік обставин, за яких іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворені або видані чи передані до країни де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров`ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки. Також забороняється колективне примусове видворення іноземців та осіб без громадянства.

Наведений перелік підстав є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Вивчивши матеріали справи та враховуючи вищезазначені вимоги закону, судом встановлено, що позивачем жодного рішення про примусове повернення відповідача ОСОБА_1 з території України не приймалось та будь-яким іншим документом строк на добровільне залишення території України встановлено не було.

При таких обставинах, суд вважає, що підстави для подання позову представником позивача до ОСОБА_1 про примусове видворення іноземця за межі території України, без винесення ними вищезазначеного рішення у передбаченому законом порядку відсутні, тобто позов є передчасним, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 257-259, 288, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенені позову Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про примусове видворення за межі України громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області.

Відповідач: громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців або осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, індекс 56525, ЄДРПОУ 4012316, вул.Європейська, буд.1, с.Мартинівське, Вознесенського району Миколаївської області.

Повний текст рішення складено 07.04.2020 року.

Головуючий Ю.Ю. Куцкір