
Провадження № 1-кс/243/691/2020
Справа № 243/4462/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2020 року
Слідчий суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області Дюміної Н.О.,
за участю
секретаря судового засідання Ревва Е.Г.,
прокурора Пшеничного А.В.,
слідчого Мазурік Г.О.
підозрюваного ОСОБА_1 ,
розглянувши у судовому засіданні в залі судових засідань Слов`янського міськрайонного суду Донецької області (Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 2) клопотання слідчого СВ Слов`янського ВП ГУ НП в Донецькій області Мазурік Г.О. про арешт майна у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року,-
ВСТАНОВИВ:
01 квітня 2020 року до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області, в межах якого здійснюється досудове розслідування, надійшло клопотання слідчого СВ Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області Мазурік Г.О. у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про арешт майна.
В обґрунтування клопотання зазначено, що розпорядженням Слов`янського міського голови від 27.09.2016 № 238, виданим у відповідності до ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , з 28.09.2016 призначено на посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, який є юридичною особою, код ЄДРПОУ 02142922, юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок 2.
Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради, яке є додатком до рішення виконавчого комітету Слов`янської, функції, права відділу освіти, органи управління тощо, зокрема, серед міської ради від 09.11.2016 № 10-XVII-7, закріплено загальні положення, основні завдання іншого визначено, що:
п. 1.2. Відділ освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно – правовим документами Міністерства освіти і науки України, розпорядженнями обласної державної адміністрації, наказами департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації, рішеннями міської ради, міського виконавчого комітету та розпорядженнями міського голови, а також Положенням про відділ освіти Слов`янської міської ради;
п. 1.3. Відділ освіти фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету;
п. 1.4. Відділ освіти є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Відділ освіти є головним розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів та установ освіти;
п. 3.1.2. Визначення потреби у навчальних закладах усіх типів та подання пропозиції до виконавчого комітету міської ради щодо удосконалення їх мережі відповідно до соціально – економічних і культурно – освітніх потреб за наявності матеріально – технічної, науково – методичної бази, педагогічних кадрів тощо;
п. 3.4.2. Внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналіз їх використання;
п. 3.5.2. Організація підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо – зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень;
п. 5.1. Відділ освіти очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою у встановленому законодавством порядку. Особа, що призначається на посаду начальника, повинна мати вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо – кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування або державній службі на керівних посадах не менше 3 років або при необхідності (виходячи із виконання виконавчим органом основних завдань та функцій) стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5 років;
п. 5.3. Начальник відділу освіти, представляє інтереси міста в галузі освіти у відносинах з юридичними та фізичними особами;
п. 5.3.1 Здійснює керівництво діяльністю відділу, забезпечує виконання покладених на відділ завдань, визначає посадові обов`язки і ступінь відповідальності заступників начальника та працівників відділу;
п. 5.3.2. Планує роботу відділу і аналізує стан її виконання;
п. 5.3.3. Видає в межах компетенції відділу накази, організовує і контролює їх виконання;
п. 5.3.4. Призначає на посаду та звільняє з посади працівників відділу, керівників комунальних навчальних закладів і установ освіти відповідно до діючого законодавства;
п. 5.3.6. Заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників відділу, керівників навчальних закладів та установ освіти та їх заступників;
п. 5.3.7. Подає на затвердження міського голови проект кошторису доходів і видатків, вносить пропозиції щодо граничної чисельності та фонду оплати праці працівників відділу;
п. 5.3.8. Розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу освіти, навчальних закладів та установ освіти;
п. 5.3.10. Розглядає клопотання та вносить пропозиції про нагородження кращих працівників освіти державними нагородами, в тому числі і президентськими відзнаками;
п. 5.3.11. Відкриває рахунки в банках України, має право першого підпису.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, перебуваючи на посаді начальника відділу освіти Слов`янської міської ради з 28.09.2016 по теперішній час, постійно обіймав посаду у вказаний період часу, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, мав відповідно до ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України, статус та повноваження службової особи.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до ст. 26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує:
1) оцінку управління бюджетними коштами (включаючи проведення державного фінансового аудиту);
2) правильність ведення бухгалтерського обліку та достовірність фінансової і бюджетної звітності;
3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень;
4) проведення аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів;
5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об`єктами державної власності;
6) обґрунтованість планування надходжень і витрат бюджету.
Пунктом 2а статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження з встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
До цього ж, відповідно до пункту 2б статті 28 Закону № 280/97-ВР до відома виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до закону контролю з дотриманням цін і тарифів.
Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. № 2633-IV (далі – Закон № 2633-IV), який регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії визначено, що:«теплова енергія – товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу» (абз. 32 ст. 1);
«постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов`язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору» (абз. 14 ст. 1);
«тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг» (абз. 18 ст. 1);
«суб`єкти відносин у сфері теплопостачання - фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування» (абз. 31 ст. 1).
Відповідно до абз. 3 ст. 20 Закону № 2633-IV, тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Згідно абз. 4 ст. 20 Закону № 2633-IV, тарифи на теплову енергію для суб`єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб`єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб`єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.
Згідно абз. 6 ст. 20 Закону № 2633-IV, розрахунок середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, здійснюється за адміністративно-територіальними одиницями (Автономною Республікою Крим, областями, містами Києвом чи Севастополем) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Середньозважений тариф на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету (грн/Гкал (без ПДВ)), який затверджено Головою Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, для Донецької області складає:
на 4 квартал 2017 – 1201,71 грн.;
на 1 квартал 2018 – 1225,38 грн.;
на 2 квартал 2018 – 1336,30 грн.;
на 4 квартал 2018 – 1252,31 грн.
Відповідно до Закону України «Про альтернативні види палива» від 14.01.2000 р. № 1391-XIV (далі – Закон № 1391-XIV), який визначає правові, соціальні, економічні, екологічні та організаційні засади виробництва (видобутку) і використання альтернативних видів палива визначено, що:
«альтернативні види палива - тверде, рідке та газове паливо, яке є альтернативою відповідним традиційним видам палива і яке виробляється (видобувається) з нетрадиційних джерел та видів енергетичної сировини» (абз. 2 ст. 1);
«нетрадиційні джерела та види енергетичної сировини - сировина рослинного походження, відходи, тверді горючі речовини, інші природні і штучні джерела та види енергетичної сировини, у тому числі нафтові, газові, газоконденсатні і нафтогазоконденсатні вичерпані, непромислового значення та техногенні родовища, важкі сорти нафти, природні бітуми, газонасичені води, газогідрати тощо, виробництво (видобуток) і переробка яких потребує застосування новітніх технологій і які не використовуються для виробництва (видобутку) традиційних видів палива» (абз. 4 ст. 1);
«біологічні види палива (біопаливо) - тверде, рідке та газове паливо, виготовлене з біологічно відновлювальної сировини (біомаси), яке може використовуватися як паливо або компонент інших видів палива» (абз. 7 ст. 1);
«біомаса - невикопна біологічно відновлювана речовина органічного походження, здатна до біологічного розкладу, у вигляді продуктів, відходів та залишків лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства і технологічно пов`язаних з ними галузей промисловості, а також складова промислових або побутових відходів, здатна до біологічного розкладу» (абз. 9 ст. 1).
Абз. 2 ст. 51 Закону № 1391-XIV визначено, що продукція та відходи сільського господарства (рослинництва і тваринництва), лісового господарства та технологічно пов`язаних з ним галузей промисловості, а також гранули, брикети, деревне вугілля та вуглиста речовина, вироблені з цієї продукції та відходів, що використовуються як паливо відноситься до альтернативних видів твердого палива.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 затверджено річний план закупівель на 2017 рік в кількості:
Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772,0 Гкал;
Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988,0 Гкал;
Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал.
На підставі Протоколу тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 277 від 05.09.2017 розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2017-09-05-001819-с).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 315 від 17.10.2017 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії):
Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3 632 600,00 грн. без ПДВ;
Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» 1 827 800,00 грн. без ПДВ;
Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» 2 580 200 грн. без ПДВ».
У подальшому, 30.10.2017 ОСОБА_1 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні № 325 від 30.10.2017 року (далі – Договір № 325) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_2 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1772 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 3 632 600,00 грн. (три мільйони шістсот тридцять дві тисячі шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 2 050,00 грн (дві тисячі п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 106 320 грн (сто тисяч триста двадцять грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 325 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 526 280,00 грн. (три мільйони п`ятсот двадцять шість тисяч двісті вісімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 990,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 30.10.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі ОСОБА_2 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 325 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 325 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_2 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
На виконання умов Договору № 325 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 4 225 636,70 грн., у тому числі: п/д №1172 від 08.11.2017 на суму – 278 560,20 грн.; п/д №1173 від 08.11.2017 на суму – 779 323,80 грн.; п/д №1204 від 06.12.2017 на суму – 92 005,66 грн.; п/д №1201 від 06.12.2017 на суму – 320 811,88 грн.; п/д №1235 від 22.12.2017 на суму – 1 482 424,63 грн.; п/д №1233 від 22.12.2017 на суму - 568 238,53 грн.; п/д №390 від 12.02.2018 на суму – 256 610,50 грн.; п/д №1035 від 26.02.2018 на суму – 447 661,50 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 30.10.2017 ОСОБА_1 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні № 326 від 30.10.2017 року (далі – Договір № 326) з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_3 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 2 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 988.0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 1 827 800,00 грн. (один мільйон вісімсот двадцять сім тисяч вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1850,00 грн (одна тисяча вісімсот п`ятдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 49 400,00 грн. (сорок дев`ять тисяч триста чотириста грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 36 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 1 778 400,00 грн. (один мільйон сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 800,00 грн. (одна тисяча вісімсот грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_3 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п.10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжено до 28.02.2018 року»;
3. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 326 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 326 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_3 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
На виконання умов Договору № 326 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Слов`янські теплові мережі» на загальну суму – 2 134 080,00 грн., у тому числі: п/д №1174 від 08.11.2017 на суму – 533 520,00 грн.; п/д №1202 від 06.12.2017 на суму – 347 115,60 грн.; п/д №1236 від 22.12.2017 на суму – 897 764,40 грн.
Продовжуючи неналежно виконуючи свої службові обов`язки, 30.10.2017 ОСОБА_1 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні № 327 від 30.10.2017 року (далі – Договір № 327) з ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_4 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 3 – теплова енергія; постачання теплової енергії – 1330,0 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 2 580 200,00 грн. (два мільйони п`ятсот вісімдесят тисяч двісті грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1940,00 грн (одна тисяча дев`ятсот сорок грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2017 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 159 600,00 грн. (сто п`ятдесят дев`ять тисяч шістсот грн. 00 коп.) та викласти п. 3.1 та п. 3.2 договору № 327 від 30.10.2017 р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 420 600,00 грн. (два мільйони чотириста двадцять тисяч шістсот грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна цього Договору можу бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
3.2. Тарифи на теплову енергію на час укладання цього Договору становлять за 1 Гкал:
- для потреб бюджетних установ – 1 820,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять грн. 00 коп.), без ПДВ».
5. Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору № 327 від 30.10.2017».
Додаткову угоду № 1 від 30.10.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
Додатковою угодою № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 передбачені наступні зміни:
«1. Згідно п. 1.3 в додатку 1 від 30.10.2017 р. до договору № 327 від 30.10.2017р. змінити обсяг постачання теплової енергії 1330,0 Гкал на обсяг постачання теплової енергії 1191,062 Гкал.
Змінити п. 3.1, зменшивши ціну Договору на суму 252 867,16 грн. (двісті п`ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят сім грн. шістнадцять коп.), та викласти його у такій редакції:
Ціна цього Договору становить 2 167 732,84 грн. (два мільйони сто шістдесят сім тисяч сімсот тридцять дві грн. вісімдесят чотири коп.), без ПДВ.
Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін.
5. Ця додаткова угода діє з моменту набиранні нею чинності та є невід`ємною частиною Договору № 327 від 30.10.2017 р.
Додаткову угоду № 2 від 28.12.2017 року до Договору № 327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм», в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
Додатковою угодою №3 від 28.12.2017 року до Договору №327 від 30.10.2017 року передбачені наступні зміни:
«продовжити строк дії договору та доповнити п. 10.1 договору змістом «дію цього Договору продовжити до 28.02.2018 року».
Всі інші умови договору №327 від 30.10.2017 р. залишити без змін.
Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору №327 від 30.10.2017р.».
Додаткову угоду №3 від 28.12.2017 року до Договору №327 від 30.10.2017 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Укрславтерм» в особі директора ОСОБА_4 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
На виконання умов Договору № 327 за період з листопада 2017 по лютий 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Укрславтерм» на загальну суму – 2 601 278,84 грн., у тому числі: п/д №1175 від 08.11.2017 на суму – 363 636,00 грн.; п/д №1177 від 08.11.2017 на суму – 289 926,00 грн.; п/д №1176 від 08.11.2017 на суму – 72 618,00 грн.; п/д №1203 від 06.12.2017 на суму – 130 443,04 грн.; п/д №1205 від 06.12.2017 на суму – 121 523,22 грн.; п/д №1200 від 06.12.2017 на суму – 119 563,08 грн.; п/д №1232 від 22.12.2017 на суму – 563 178,98 грн.; п/д №1234 від 22.12.2017 на суму – 38 998,96 грн.; п/д №1237 від 2612.2017 на суму – 454 326,92 грн.; п/д №391 від 12.02.2018 на суму – 183 638,00 грн.; п/д №918 від 12.02.2018 на суму – 48 412,00 грн.; п/д №392 від 12.02.2018 на суму – 175 466,20 грн.; п/д №1623 від 27.02.2018 на суму – 26 029,80 грн.
Окрім того, досудовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 затверджено річний план закупівель на 2018 рік в кількості:
Лот № 1 – теплова енергія – 1931,0 Гкал;
Лот № 2 – теплова енергія – 1221,0 Гкал;
Лот № 3 – теплова енергія – 1587,0 Гкал.
На підставі Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 438 від 22.12.2017 розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2017-12-22-002034-b).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 42 від 30.01.2018 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія):
Лот № 1 – теплова енергія – 1931,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 3 784 760,00 грн. без ПДВ;
Лот № 2 – теплова енергія– 1221,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов`янські теплові мережі» - 2 319 900,00 грн. без ПДВ;
Лот № 3 – теплова енергія – 1587,0 Гкал. – Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрславтерм» - 3 078 780 грн. без ПДВ».
Продовжуючи виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 ОСОБА_1 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні № 24 від 16.02.2018 року (далі – Договір № 24) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_2 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії) Лот № 1 – теплова енергія – 1931 Гкал.;
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 3 784 760,00 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят чотири тисячі сімсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 960,00 грн (одна тисяча дев`ятсот шістдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 передбачені наступні зміни:
«змінити обсяг постачання теплової енергії з 1931 Гкал. на обсяг постачання теплової енергії 1619,123 Гкал. та зменшити ціну договору на 611 278,92 грн. та викласти п. 3.1. договору № 24 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 3 173 481,08 грн. без ПДВ.
Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
Всі інші умови договору №24 від 16.02.2018р. залишити без змін.
Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору№24 від 16.02.2018р.
Додаткову угоду № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 24 від 16.02.2018 року скріплено печатками та підписано з боку ТОВ «Краматорська енергетична компанія» в особі директора ОСОБА_2 та з боку Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області в особі ОСОБА_1 .
На виконання умов Договору № 24 за період з березня 2018 по квітень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 3 173 481,08 грн., у тому числі: п/д №1356 від 15.03.2018 на суму – 1 238 690,60 грн.; п/д №1766 від 15.03.2018 на суму – 367 278,52 грн.; п/д №2721 від 06.04.2018 на суму – 1 062 643,40 грн.; п/д №2073 від 06.04.2018 на суму – 357 909,72 грн.; п/д №2309 від 23.04.2018 на суму – 33 065,20 грн.; п/д №2982 від 23.04.2018 на суму - 113 893,64 грн.
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.02.2018 ОСОБА_1 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні № 25 від 16.02.2018 року (далі – Договір № 326) з ТОВ «Слов`янські теплові мережі», в особі директора ОСОБА_3 , згідно умов якого:
- п. 1.1. предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Лот № 2 – теплова енергія– 1221.0 Гкал.;
- п. 3.1. ціна цього Договору становить 2 319 900,00 грн. (два мільйони триста дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2. тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1900,00 грн (одна тисяча дев`ятсот грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1. Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 30.04.2018 р., але будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
Додатковою угодою № 1 від 27.04.2018 року до Договору № 25 передбачені наступні зміни:
«зменшити ціну договору на 0,30 грн. та викласти п. 3.1. договору № 25 від 16.02.2018р. у наступній редакції:
«3.1. Ціна цього Договору становить 2 319 899,70 грн. без ПДВ.
Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін».
Всі інші умови договору №25 від 16.02.2018р. залишити без змін.
Дана додаткова угода вступає в силу з моменту підписання і є невід`ємною частиною договору№25 від 16.02.2018р.
Окрім того, досудовим розслідуванням встановлено, що Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 затверджено річний план закупівель на 2018 рік (теплова енергія) в кількості 2 267,0 Гкал (на жовтень - грудень 2018) :
На підставі Протоколом тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 213 від 12.09.2018 розміщено інформацію про публічні закупівлі через електронну систему закупівель (номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель – UA-2018-09-12-002095-с).
Протоколом засідання тендерного комітету Відділу освіти Слов`янської міської ради № 251 від 04.10.2018 ухвалили: «…Визначити переможця з закупівлі: за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія) Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорська енергетична компанія» - 4 239 290,00 грн. без ПДВ. Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов`язки, 16.10.2018 ОСОБА_1 будучи службовою особою, обіймаючи посаду начальника відділу освіти Слов`янської міської ради, а також якого було призначено головою тендерного комітету, перебуваючи у службовому кабінеті Відділу освіти Слов`янської міської ради Донецької області за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, будинок, 2, у період часу з 08 години до 17 години, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не виявилося можливим, неналежним чином виконуючи обов`язки через несумлінне ставлення до них, будучи службовою особою, розпорядником бюджетних коштів, будучи зобов`язаним згідно ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України ефективно використовувати бюджетні кошти та організовувати внутрішній контроль для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, маючи реальну можливість виконати свої обов`язки належним чином, безвідповідально поставившись до обов`язків, передбачених ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» щодо недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави, проігнорувавши положення абз. 4 ст. 20 Закон № 2633-IV уклав Договір про закупівлю теплової енергії за державні № 418 від 16.10.2018 року (далі – Договір № 418) з ТОВ «Краматорська енергетична компанія», в особі директора ОСОБА_2 , згідно умов якого:
- п. 1.1, предметом даного Договору є закупівля за кодом CPV за ДК 021:2015-09320000-8 Пара, гаряча вода та пов`язана продукція (теплова енергія; постачання теплової енергії).
- п. 3.1, ціна цього Договору становить 4 239 290,00 грн. (чотири мільйони двісті тридцять дев`ять тисячі двісті дев`яносто грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 3.2, тариф на теплову енергію на час укладання цього Договору становить за 1 Гкал для потреб бюджетних установ – 1 870,00 грн (одна тисяча вісімсот сімдесят грн. 00 коп.), без ПДВ;
- п. 6.1.1. Своєчасно та в повному обсязі сплачувати вартість споживчої теплової енергії згідно умов та порядку, які передбачені цим Договором;
- п. 10.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2018 р., але в будь – якому разі до повного виконання зобов`язань Сторін за договором.
На виконання умов Договору № 418 за період з жовтня 2018 по грудень 2018 року Відділом освіти Слов`янської міської ради Донецької області було перераховано грошові кошти ТОВ «Краматорська енергетична компанія» на загальну суму – 4 239 481,08 грн., у тому числі: п/д №7791 від 25.10.2018 на суму – 1 131 990,29 грн.; п/д №8264 від 25.10.2018 на суму – 139 796,71 грн.; п/д №9277 від 04.12.2018 на суму – 442 066,13 грн.; п/д №8652 від 04.12.2018 на суму – 161 487,59 грн.; п/д №9810 від 20.12.2018 на суму – 164 704,74 грн.; п/д №9722 від 20.12.2018 на суму – 2 199 244, 54 грн.
Висновком комісійної судової економічної експертизи №4888 від 20.03.2020 документально підтверджено необґрунтоване перерахування відділом освіти Слов`янської міської ради грошових коштів в сумі 8 469 427,90 гривень на рахунки наступних підприємств, а саме: ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4 672 649,46 грн.; ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1 724 956, 81 грн.; ТОВ «Укрславтерм» - 2 071 821,63 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання службових обов`язків ОСОБА_1 через несумлінне ставлення до них, відділом освіти Слов`янської міської ради було здійснене необґрунтоване перерахування у 2017 – 2018 рр. на рахунки постачальників теплової енергії на загальну суму 8 469 427,90 грн. а саме: ТОВ «Краматорська енергетична компанія» - 4 672 649,46 грн.; ТОВ «Слов`янські теплові мережі» - 1 724 956, 81 грн.; ТОВ «Укрславтерм» - 2 071 821,63 грн., що спричинило тяжкі наслідки у вигляді заподіяння матеріальної шкоди на вказану суму юридичній особі – відділу освіти Слов`янської міської ради, що більше ніж у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_1 , підозрюється у вчиненні протиправних дій, які виразились у вчиненні службової недбалості, а саме неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам і інтересам юридичної особи, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.
31.03.2020 складено та вручено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування було встановлено, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна станом на 01.04.2020, підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на праві приватної власності належить квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , частка власності 1/1; земельна ділянка з кадастровим номером 1412900000:04:000:2348, площею 2 Га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1943011114129, розмір частки власності-1/1.
Згідно листа ТСЦ 1443 №49991/303/03 від 26.03.2020, підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві приватної власності належить транспортний засіб CHEVRLET AVEO, реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов НОМЕР_2 .
З огляду на вищевикладене слідчий просить суд накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_1 , а саме на: квартиру що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:04:000:2348, площею 2 Га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1943011114129 та транспортний засіб Chevrolet Aveo, реєстраційний номер НОМЕР_3 , кузов НОМЕР_4 , шляхом заборони на відчуження. Посилаючись на те, що необхідність застосування арешту вказаного майна полягає у забезпеченні цивільного позову.
У судовому засіданні прокурор наполягав на задоволенні клопотання слідчого про арешт майна підозрюваного ОСОБА_1 . Крім того надав суду копію цивільного позову до підозрюваного ОСОБА_1 , який йому було вручено 03 квітня 2020 року.
Власник майна ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечував проти накладення арешту на майно, рішення просив прийняти на розсуд суду.
Дослідивши клопотання слідчого та додані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку про його задоволення з огляду на таке.
Статтями 7, 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеному до ЄРДР за №52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
31 березня 2020 року ОСОБА_1 слідчим Слов`янського ВП ГУНП в Донецькій області повідомлено про підозру у кримінальному провадженню внесеному до ЄРДР за № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Причетність ОСОБА_1 до вчинення вказаного злочину, об`єктивно підтверджується даними з матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні, а саме:
- витягом з ЄРДР за № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_5 від 03 квітня 2019 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 04 квітня 2019 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 02 квітня 2019 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 27 березня 2019 року;
- актом ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Слов`янської міської ради за період з 01.02.2013 по 30.04.2019 року від 07 серпня 2019 року;
- висновком експерта №4888 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року;
Прокурором Слов`янської місцевої прокуратури в межах кримінального провадження № 52018000000000675 від 06 липня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України відносно ОСОБА_1 заявлено цивільний позов про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням на загальну суму 8 469 427,90 грн.
Відповідно до вимог ст. 128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Прокурор, який пред`являє цивільний позов у кримінальному провадженні, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді, передбачених частиною четвертою статті 25 Закону України "Про прокуратуру".
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна станом на 01.04.2020, підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на праві приватної власності належить квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , частка власності 1/1 та земельна ділянка з кадастровим номером 1412900000:04:000:2348, площею 2 Га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1943011114129, розмір частки власності-1/1.
Згідно листа ТСЦ 1443 №49991/303/03 від 26.03.2020, підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві приватної власності належить транспортний засіб CHEVRLET AVEO, реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов НОМЕР_2 .
Тобто, майно, на яке слідчий просить накласти арешт на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_1 .
Відповідно до 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частиною 2 ст. 170 КПК України, встановлено, що арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Також, відповідно до вище зазначеної норми закону, арешт на майно з метою відшкодування завданих збитків (забезпечення цивільного позову), накладається виключно на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, а також юридичної особи щодо якої здійснюється провадження і щодо якої може бути застосований захід кримінально-правового характеру.
Згідно ч. 6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні.
Згідно ч. 7 цієї статті арешт може бути накладений і на майно, на яке раніше накладено арешт відповідно до інших актів законодавства. У такому разі виконанню підлягає ухвала слідчого судді, суду про накладення арешту на майно відповідно до правил цього Кодексу.
Крім того, відповідно ч. 6 ст. 170 КПК України, при накладенні арешту на майно з метою відшкодування шкоди (забезпечення цивільного позову), слідчий суддя повинен встановити наявність обґрунтованого розміру цивільного позову.
В обґрунтування розміру матеріальної шкоди цивільний позивач посилається на висновок експерта №4888 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи по матеріалам кримінального провадження №№ 52018000000000675 від 06 липня 2018 року, відповідно до якого висновки Акту № 04.05.03-783/05 від 07 березня 2019 року, складеного за результатами ревізії , проведеної Управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби України в Донецькій області, в частині неправомірного прийняття тарифу на постачання посадовими особами відділу освіти Слов`янської міської ради в межах проведених тендерів з процедур закупівлі «Папа, гаряча вода та пов`язана продукція», внаслідок чого було необґрунтовано сплачено коштів, документально підтверджується у загальній сумі 8 469 427,90 грн.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Частиною 4 ст. 173 КПК України визначено, що у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Відповідно до положень ч.1,11 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, псування, передачі майна.
Таким чином, арешт майна полягає в забороні права:1) відчуження; 2) розпорядження; 3) користування майном.
Матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження та з метою відшкодування завданих збитків (забезпечення цивільного позову), а слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
Зважаючи на викладене, слідчий суддя з метою відшкодування шкоди вважає можливим накласти арешт на майно, а саме на: квартиру що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:04:000:2348, площею 2 Га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1943011114129 та транспортний засіб Chevrolet Aveo, реєстраційний номер НОМЕР_3 , кузов НОМЕР_4 , шляхом заборони на відчуження, яке належить підозрюваному ОСОБА_1 , який є підозрюваним у даному кримінальному провадженні №52018000000000675 від 06 липня 2018 року та відповідачем за позовом про відшкодування матеріальної шкоди.
Таким чином, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст.131, 132, 170-173 КПК України, слідчий суддя –
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Слов`янського ВП ГУ НП в Донецькій області Мазурік Г.О. про арешт майна у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №52018000000000675 від 06 липня 2018 року – задовольнити.
Накласти арешт на майно, яке на праві власності належать ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на:
- квартиру що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (частка власності - 1 АДРЕСА_2 1);
-земельну ділянку з кадастровим номером 1412900000:04:000:2348, площею 2 Га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1943011114129, (частка власності - 1/1);
-транспортний засіб Chevrolet Aveo, реєстраційний номер НОМЕР_3 , кузов НОМЕР_4 , шляхом заборони на відчуження.
Ухвала виконується негайно.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали оголошено 07 квітня 2020 року об 11-00.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області Н.О.Дюміна