
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2020 року м. Київ №826/3549/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому (з урахуванням уточненої позовної зая-ви) просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу з 01.01.2016 перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988;
2) зобов`язати відповідача відповідно до ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабі-нету Міністрів України від 11.11.2015 №988 провести позивачу з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії однією сумою у повному обсязі без обмежень розміру шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, його основних і додаткових видів та премії, а саме: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, над-бавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії з ураху-ванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017 із збереженням відсотків нарахування пенсії, які встановлені при призначенні пенсії.
Позов обґрунтовано тим, що позивач з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який відповідачем проведено не було, чим порушено його право на пенсійне забезпечення.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, посилаючись на те, що виплата пенсії буде проведена з 01.01.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Також зазначив, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень до довідки не включена, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, якою така надбавка передбачена, не поширюється на поліцейських.
Клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін залишено без задоволення згідно з п. 1 ч. 6 ст. 262, п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для част-кового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачу, який проходив службу в органах внутрішніх справ, призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійне посвідчення від 30.12.2015 №468887), позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області.
29 грудня 2015р. набув чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про вне-сення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту коли-шніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст. 63 Закону №2262 новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальни-цького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пен-сійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з ураху-ванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, у відповідь на яку листом ГУ ПФУ у Київській області від 06.12.2017 №1611/С-01 йому повідомлено про складові пенсії, яка складається з таких видів грошового забезпечення:
- посадовий оклад 1050 грн.;
- оклад за військове звання 125 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 411,25 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 міс. - 2982,54 грн.
Розмір пенсії склав 60% грошового забезпечення - 2741,27 грн. (4568,79 грн. х 60%).
При цьому, повідомивши, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України, у додатках до листа додано копію довідки про розмір грошового забезпечення від 08.06.2017 №41781.
Згідно з наданою позивачем до суду копією довідки ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошо-ве забезпечення поліцейських Національної поліції України" розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою на день звільнення зі служби начальника ВДІ м. Бориспіль та Бориспільського району при УДАІ ГУ МВС України, при-рівняною до посади начальника відділення, що не входить до складу відділу - Управління (відділення) поліції, становить 7211,25 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 2950 грн., оклад за вій-ськовим (спеціальним) званням майор міліції/поліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2227,50 грн., премія 0,47% - 33,75 грн.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Дана справа є типовою. При її вирішенні слід застосовувати рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у справі №Пз/9901/8/18 №820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018.
У вищевказаній зразковій справі Верховний Суд дійшов наступних висновків:
45. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення полі-цейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як коли-шнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015.
46. Згідно зі ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну роз-міру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавс-твом для поліцейських, з 01.01.2016.
47. Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для прове-дення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцей-ських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).
48. При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізо-ваними у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").
49. За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
50. На порушення вимог ст. 51 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.
51. Суд зауважує, що відповідачем у листі від 11.11.2017 №2521/К-14 не заперечу-валося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постановою №988, на підставі наданої довідки від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
<...>
53. У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хар-ківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
У п. 37 цього рішення Верховний Суд зазначив, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
У п.п. 57, 58 цього рішення Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення по-ліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та випла-ти пенсії позивачам.
Надана позивачем ГУ МВС в Київській області від 08.06.2017 була чинною на виник-нення спірних правовідносин, її невідповідність Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, відповідач не встановив, тому підстав не врахування цієї довід-ки у відповідача не було.
У відзиві на позов відповідач не зазначив і не надав до суду доказів проведення пози-вачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаної довідки. Відмова відпо-відача у проведенні перерахунку у листі від 06.12.2017 №1611/С-01, з посиланням на відсут-ність коштів для виплати перерахованої пенсії є неправомірною і відхиляється судом з підстав, зазначених у п. 37 рішення Верховного Суду від 15.02.2018 у справі №820/6514/17.
Отже, погоджуючись з доводами позивача, суд дійшов висновку про допущення відпо-відачем протиправної бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016, тому дана вимога підлягає задоволенню.
Розглядаючи вимогу про зобов`язання відповідача провести позивачу з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії однією сумою у повному обсязі без обмежень розміру шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, його основних і додаткових видів та премії, а саме: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017 із збереженням відсотків нарахування пенсії, які встановлені при призначенні пенсії, суд зважає на таке.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та дея-ких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передба-чено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцей-ського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту (абз. 2 п. 5).
У додатку №3 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) знанням, надбавка за вислугу років, усього середньомісячна сума додаткових видів (у т.ч. підвищення грошового забезпечення, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливі умови служби, надбавка за безперервну службу, інші додаткові види, премія).
У довідці від 08.06.2017 розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень визначено на рівні "0,00 грн.", а згідно з копією листа відповідача від 06.12.2017 №1611/С-01 вказана надбавка не враховувалась при обчислені пенсії до проведення її перерахунку.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав у відповідача для врахування цієї надбавки.
Щодо зобов`язання відповідача перерахувати і виплати пенсію із збереженням відсот-ків нарахування та без обмеження максимальним розміром, то дані вимоги є необґрунтова-ними і передчасними, оскільки доказів зменшення основного розміру пенсії позивача (60%) або застосування відповідачем обмеження пенсії максимальним розміром позивачу до суду не надав, у зв`язку з чим суд не вбачає підстав для висновку про допущення відповідачем порушення прав позивача у цій частині.
Водночас у частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок з 01.01.2016 і виплату пенсії одним платежем на підставі довідки від 08.06.2017, то дана вимога підлягає задоволенню, оскільки відповідач не здійснив такий перерахунок пенсії позивача, а позов зберігає свою актуальність, позаяк не був відкликаний позивачем і позивач не відмовився від нього.
При цьому суд вважає за потрібне встановити наступний порядок виконання рішення суду у частині виплати пенсії:
- якщо внаслідок перерахунку пенсії позивача на підставі вищевказаної довідки розмір пенсії буде нижчим ніж розмір пенсії, перерахованої відповідачем на підставі нової довідки, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, то згідно з ч. 4 ст. 63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зберігається розмір пенсії, обчисленої позивачу раніше ухвалення даного рішення суду;
- якщо внаслідок перерахунку пенсії позивача на підставі вищевказаної довідки розмір пенсії буде вищим ніж розмір пенсії, перерахованої відповідачем на підставі нової довідки, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, то відповідач зобов`язаний здійснити виплату позивачу різниці між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі даного рішення суду, починаючи з 01.01.2016.
Згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 27.02.2018 №0.0.975684210.1 судовий збір у розмірі 704,80 грн. слід стягнути на його користь звідпо-відача. Частина позовних вимог, в задоволення яких суд відмовив, не впливає на розмір при-судженого позивачу судового збору, оскільки вони є похідними від основної вимоги щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" та довідки Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок з 01.01.2016 і виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь-кової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" та довідки Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017.
4. Встановити порядок виконання рішення суду у частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії:
- якщо внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017 розмір пенсії буде нижчим ніж розмір пенсії, перерахо-ваної на підставі нової довідки, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, то зберігається розмір пенсії, обчислений ОСОБА_1 раніше ухвалення даного рішення суду;
- якщо внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.06.2017 розмір пенсії буде вищим ніж розмір пенсії, перерахованої на підставі нової довідки, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, то Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язано здійснити виплату ОСОБА_1 різниці між фактично отрима-ною ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі даного рішення суду, починаючи з 01.01.2016.
5. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ;
РНОКПО НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області;
04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко