Рішення № 88644898, 08.04.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
560/4073/19
Номер документу
88644898
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4073/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправною відмову у наданні повної, точної та достовірної інформації про категорію земель, які вказані у його запиті від 02 грудня 2019 року. Також просить зобов`язати відповідача надати повну та достовірну інформацію про категорію земель, які вказані в його запиті від 02 грудня 2019 року у строк, передбачений законом.

В обґрунтування позову зазначає, що на свій запит отримав відповідь Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, де вказується на те, що цільове призначення запитуваних ним земельних ділянок невідоме, оскільки останні є несформованими. Позивач вважає, що це твердження не відповідає дійсності, оскільки на подані ним та іншими особами у 2017-2018 роках запити відповідач надавав наявну інформацію про цільове призначення земельних ділянок.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.

Покликається на те, що Головне управління володіє інформацією про земельні ділянки з моменту їх сформування та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру. У той же час, земельні ділянки, зазначені у запиті позивача від 02.12.2019 року, відповідно до ст.79-1 Земельного кодексу України не є сформованими, документація із землеустрою на них не розроблялась, відтак надати відомості про їх цільове призначення та категорію неможливо через відсутність їх у Державному земельному кадастрі. Також вказує на те, що зазначені земельні ділянки входять в межі м. Хмельницького, отже належать до комунальної форми власності, а тому лише після прийняття Хмельницькою міською радою рішення про віднесення їх до тієї чи іншої категорії, розробки документації із землеустрою та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру Головне управління володітиме запитуваною інформацією.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, де він вказує, що в пункті 22 Порядку ведення Державного земельного кадастру зазначається про відомості про землі, а не про окремі сформовані земельні ділянки. Також, виходячи із положень ст.193 Земельного кодексу України та ст. 2 і ч. 6 ст. 8 Закону України «Про Державний земельний кадастр», містобудівна документація повинна розроблятись та відповідати даним Держгеокадастру та Публічної кадастрової карти України, а не навпаки.

Позивачем заявлене клопотання про витребування у Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області додаткових доказів, яке суд задоволив, витребувавши документи. Від Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області отримані викопіювання з кадастрової основи з зазначенням облікових номерів земель в кадастровому кварталі та кадастровій зоні в яких знаходяться земельні ділянки з кадастровими номерами №6810100000:35:001:1546 та №6810100000:06:002:0015.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 02.12.2019 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із запитом про надання інформації щодо категорії земель, до якої відносяться землі, які межують з ділянками з кадастровими номерами №6810100000:35:001:1546 та №6810100000:06:002:0015, хто є розпорядником цих земель, а також інформацію про документи, на підставі яких встановлено категорію даних земель.

Відділ у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надав на цей запит відповідь від 04.12.2019 року № 1779/416-19-0.2, де зазначено, що земельні ділянки, вказані заявником на графічних матеріалах, не сформовані, а тому вказати їх цільове призначення, категорію земель немає можливості. Відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельні ділянки належать до комунальної форми власності, оскільки знаходиться в межах м. Хмельницького, отже розпорядником земель є Хмельницька міська рада. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, тому категорія земель та цільове призначення земельної ділянки визначається при її формуванні відповідно до розробленої документації із землеустрою.

Згідно з викопіюванням з кадастрової карти (плану) стосовно кадастрового кварталу та кадастрової зони, в яких знаходяться земельні ділянки з кадастровими №№ №6810100000:35:001:1546 та №6810100000:06:002:0015 цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:06:002:0015 комунальної власності - 18.00, землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножатні, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об`єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування). Цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:35:001:1546, комунальної власності - 18.00, землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножатні, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об`єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування).

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (далі - Закон №2939-VI). Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст.3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. За змістом п.2 ча.1 ст.5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Верховний Суд у постанові від 27 червня 2019 року по справі №522/817/15-а виділив такі ознаки публічної інформації:1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством;2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;3) така інформація знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб`єктом владних повноважень не під час виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків;5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб`єктом владних повноважень.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон №3613-VI), Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Згідно з ч.1 ст.5 Закону №3613-VI ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру.

Порядок ведення Державного земельного кадастру визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051). Відповідно до п. 10 Порядку №1051, відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення.

Згідно з ч.6 п.22 Порядку №1051 до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) та за їх межами (у частині, що характеризують такі землі з урахуванням їх місцезнаходження), як, зокрема, відомості про категорії земель у межах адміністративно-територіальної одиниці:

- назва, код (номер) категорії земель (в цілому і за окремими контурами) згідно з додатками 2 і 3 та пунктом 28 цього Порядку;

- межі земель кожної категорії за окремими контурами з координатами їх поворотних точок та довжиною;

- площа земель кожної категорії (в цілому і за окремими контурами);

- інформація про документи, на підставі яких встановлено категорію земель (назва, дата та номер рішення про затвердження документації із землеустрою, за якою здійснено віднесення земель до відповідної категорії, найменування органу, що його прийняв), електронні копії таких документів.

Відповідно до п. а) ч.2 ст.21 Закону №3613-VI відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо категорії земель:

- на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

- на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;

- на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Згідно з ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Відповідно до ч.2 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Згідно ч. 3 ст. 79-1 ЗК України, сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Таким чином, Державний земельний кадастр містить інформацію щодо сформованих та зареєстрованих земельних ділянок, відомості про які внесені до нього на підставі відповідної документації із землеустрою. Державний земельний кадастр наповнюється інформацією поступово.

Відповідач у відповіді на запит позивача повідомив, що земельні ділянки, позначені на доданих до запиту графічних матеріалах, не сформовані (відповідно до ЗК України), тому вказати їх цільове призначення, категорію немає можливості. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії земель здійснюється на підставі рішень уповноважених органів відповідно до їх повноважень. Зазначено, що розпорядником земель, які позначені на графічних матеріалах, які знаходяться в межах м. Хмельницького, є Хмельницька міська рада.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.

Відтак, відповідач повинен був та міг володіти інформацією про запитувані земельні ділянки з моменту їх формування та внесення відомостей про них до Державного земельного кадастру. У той же час, оскільки інформація про те, що відносно цих земель розроблялась документація із землеустрою або приймались відповідні рішення уповноваженими особами чи органами, була відсутня, відомості про їх цільове призначення та категорію у Державному земельному кадастрі також були відсутніми.

Зважаючи на це, відповідь на запит, яку надав відповідач, містила повну наявну у нього інформацію стосовно запитуваного предмета, якою він володів та яку зобов`язаний був надати на інформаційний запит.

Доводи про те, що протягом попередніх років відповідач надавав інформацію про цільове призначення окремих земельних ділянок, суд оцінює критично, оскільки це стосувалось інших земельних ділянок, отже не спростовує висновків суду у цій справі.

Суд звертає увагу на те, що Державний земельний кадастр наповнюється поступово, п.22 Порядку ведення Державного земельного кадастру лише передбачає, які саме відомості до нього повинні вноситись, однак жодним чином не вказує, що він містить такі відомості відносно усіх земельних ділянок.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що під час розгляду запиту позивача від 02.12.2019 року відповідач діяв в межах вимог закону, надавши наявну у нього інформацію в межах компетенції, якою він володів, відтак ознаки протиправності у діях відповідача не встановлені.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 квітня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 38428145)

Головуючий суддя І.С. Козачок