
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
31 березня 2020 р. справа №520/1976/2020
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Мар`єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Начальника відділу з питань перерахунку пенсій № 20 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Мінєєва О.В. , в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 30.08.2019 р. з дописаним над датою, згідно з рішенням суду переведення на пенсію за віком 2-складова;
- визнати протиправним та скасувати переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, виконане на підставі Рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 30.08.2019 р. з дописаним над датою, згідно з рішенням суду переведення на пенсію за віком 2- складова;
- зобов`язати ОСОБА_2 , начальника відділу з питань перерахунків пенсій № 20 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, виконати розрахунок пенсії за віком згідно з частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з виконанням підвищення розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 27 цього Закону, з виконанням розрахунку коефіцієнта страхового стажу згідно з частиною 1 статті 25 цього Закону, з урахуванням заробітної плати (доходу) згідно з абзацами 1 і 4 частини 1 статті 40 цього Закону, з виконанням розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії із застосуванням абзацу 6 частини 2 статті 40 цього Закону в редакції Закону № 231 від 14.05.2013, з урахуванням вимоги абзацу 3 пункту 4 розділу XV Закону № 1058;
- зобов`язати ОСОБА_2 , начальника відділу з питань перерахунків пенсій № 20 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 21.05.2018 р., з дня подання заяви про переведення.
Ухвалою суду від 13.03.2020 замінено первісного відповідача по справі - Начальника відділу з питань перерахунку пенсій № 20 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Мінєєву О.В. на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення та дії щодо перерахунку пенсії позивачу від 30.08.2019, з дописаним над датою, згідно з рішенням суду переведення на пенсію за віком за двоскладовою формулою, є протиправним, оскільки відповідачем не враховано положення ч.2 ст. 24, ч.1 ст.25, абз.3 ч.12 ст.27, абз1,4 ч.1, абз.6 ч.2 ст.40, абз.3 п.4-1 розділу XV Закону №1058 при виконання розрахунку розміру пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 27 цього Закону. Таким чином, на думку позивача, вказані обставини призвели до зниження розміру пенсії, що розраховувався за віком. У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - заступник начальника ГУ ПФ України в Харківській області - Баєвої Г. через канцелярію суду надійшли письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначила, що, оскільки після проведеного розрахунку на виконання рішення суду розмір пенсії за віком позивача став менше, ніж розмір пенсії по інвалідності, тому пенсія позивачу виплачується по інвалідності 1-Б групи від загального захворювання згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в попередньому розміру.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС України, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України в Харківській області та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
21 травня 2018 року позивач звернулась до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (правонаступником якого є ГУ ПФ України в Харківській області) із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, розмір якої просила обчислити відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
22 травня 2018 року позивач подала до відповідача додаток до вказаною заявою, який містив розрахунок підвищення розміру пенсії за віком - 287,57 грн, що обчислений за раніше діючим законодавством з дня набрання чинності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" по день призначення у порядку, передбачений частинами 1, 2 ст. 42 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, листом Шевченківського ОУПФУ м. Харків № 388/Г-11 від 05.06.2018 пенсійним органом проведено розрахунок розміру пенсії станом на 01.06.2018 за двоскладовою формулою.
З вказаним розрахунком розміру пенсії та висновком недоцільності переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком позивач не погодилась, у зв`язку з чим звернулась до суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі № 639/6686/18 від 14.01.2019 зобов`язано повторно розглянути заяву позивача від 21.05.2018 про переведення на пенсію за віком та прийняти відповідне рішення.
На виконання вказаного рішення комісією з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського ОУПФУ м. Харків прийнято рішення від 18.01.2019 протокол № 2, яким відмовлено ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у зв`язку із зменшенням загального розміру пенсії з 1867,39 грн., на 1587,93 грн..
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернулась знову до суду позовом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 по справі №520/4738/19, яке набрало законної сили 06.08.2019, адміністративний позов ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Скасовано рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсії Шевченківського ОУПФУ м. Харкова яке відбулось 18.01.2019 протокол № 2 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зобов`язано Шевченківське ОУПФ України м. Харкова виконати розрахунок розміру пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з виконанням підвищення розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 27 цього Закону з урахуванням заробітної плати (доходу) відповідно абзаців 1 та 4 частини 1 статі 40 цього Закону, з виконанням розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії із застосуванням абзацу 6 частини 2 статті 40 цього Закону в редакції Закону № 231 від 14.05.2013 року із застосуванням на підставі абзацу 3 частини 3 статті 45 цього закону, середньої заробітної плати, визначеної частиною 2 статті 40 цього закону для призначення пенсії в 2018 році. Зобов`язано Шевченківське ОУПФ України м. Харкова перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 21.05.2018, з дня подачі заяви про переведення.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду від 24.06.2019 по справі №520/4738/19 ОСОБА_1 з 21.05.2018 переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за двоскладовою формулою та розраховано розмір пенсії. За результатами такого розрахунку розмір пенсії за віком позивача став менший, ніж розмір пенсії по інвалідності, через що пенсія позивачу нарахована та виплачена по інвалідності 1-Б групи від загального захворювання згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в попередньому розмірі, що підтверджується листом ГУ ПФ України в Харківській області (а.с.24).
З вказаними обставинами позивач не погоджується, у зв`язку з чим звернулася з даним позовом до суду.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзаців 1, 2 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Як встановлено в рішенні суду від 24.06.2019 по справі №520/4738/19, яке набрало законої сили, відповідно до розрахунку стажу позивача, виконаному Шевченківському ОУПФУ м. Харків, до призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 набула 9 років 2 місяці 27 днів страхового стажу.
Після призначення пенсії (25.09.1973 по 27.09.2008) позивач набула страховий стаж у розмірі 34 роки 1 місяць 3 дні, який не менше 24 місяців, визначених частиною 3 статті 45 Закону № 1058.
У розпорядженні Шевченківського ОУПФУ м. Харків № 119679 від 03.07.2017 вказана дата 01.05.2017 масового перерахунку та дата 01.02.2000 попереднього перерахунку індивідуального.
У розпорядженні Шевченківського ОУПФУ м. Харків № 119679 від 18.10.2017 вказана дата 01.10.2017 масового перерахунку та дата 01.02.2000 попереднього перерахунку індивідуального.
Також у рішенні від 24.06.2019 по справі №520/4738/19 суд зазначає, що у вказаних розпорядженнях вказана одна і та ж сама дата попереднього перерахунку, а саме 01.02.2000. Такий перерахунок є попереднім по відношенню к перерахунку виконаному 01.10.2008.
Після попереднього перерахунку пенсії (з 01.02.2000 по 27.09.2008) позивач набула страховий стаж 7 років 8 місяців 26 днів, який не менше 24 місяців, визначених частиною 3 статті 45 Закону № 1058.
Водночас, вказаним рішенням суду від 24.06.2019 по справі №520/4738/19, визначено , що зазначені вище документи свідчать про наявність у позивача всіх умов, встановлених ч. 3 ст. 45 Закону № 1058, відповідно до яких при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), встановленої ч. 2 ст. 40 цього закону.
Відповідно до абз.4 ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" тимчасово, з 01.01.2018 по 31.12.2018, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається з середньої заробітної плати (доход) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016 та 2017 роки. В 2018 році середня заробітна плата (дохід) складає 5377,90 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи викладене, в даному випадку пенсійним орган застосовуючи на виконання рішення суду розмір середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764, 40 грн., при обчисленні частини розміру пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" замість середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки у розмірі 5377,90 грн, діяв необґрунтовано та протиправно.
Водночас, суд зазначає, що при розрахунку пенсії на виконання рішення суду від 24.06.2019 пенсійним органом здійснено розрахунок першої складової станом 01.01.2004 у розмірі 287,57 грн із обмеженням 168,00 грн, для виплати.
Відповідно до абз. ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Суд зауважує, що розмір першої складової з обмеженням мав би бути застосований, якщо позивач звернулась б із заявою в 2004 році. Якщо при призначенні пенсії її розмір перевищував чинний на дату призначення максимальний розмір пенсії, то пенсія виплачується у розмірі максимальної пенсії. Проте, позивач подала заяву про переведення на пенсію за віком 21.05.2018, а тому пенсія призначається у 2018 році.
Так, розмір пенсій, що призначені у 2018 році вище розміру пенсій, що призначені у 2004 році. Станом на 21.05.2018 обмеження максимального розміру пенсії складає 14520,00 грн..
Відповідно до абз.3 ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підвищення першої складової є необхідною та обов`язковою частиною розрахунку розміру першої складової на дату призначення пенсії за віком.
Таким чином, пенсійний орган діяв всупереч положенням абз. 3 ч.2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з чим розмір першої складової розрахунку пенсії за віком виконаний у спосіб не передбачений законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс = См х Вс / 100% х 12, де:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Абзац 1 ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Водночас, у рішенні суду від 24.06.2019 по справі №520/4738/19, визначено про те, що відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється у місяцях. Так, загальний страховий стаж позивача складає 526 місяців.
Враховуючи вищевикладене, суд у вказаному рішенні від 24.06.2019 дійшов висновку, що коефіцієнт страхового стажу за 526 місяців страхового стажу складає 0,43833, який відповідач повинен застосовувати при розрахунку розміру пенсії за вищевказаною формулою. Коефіцієнт, який застосував відповідач у розрахунках в оскаржуваному рішенні, складає 0,03917 за 47 місяців страхового стажу, що не відповідає вищенаведеним вимогам Закону.
Згідно абз.4 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Так, у рішенні від 24.06.2019 суд зазначив, що при обчисленні частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності Закону № 1058 комісія не врахувала заробітну плату позивача за період з 01.07.2000 по 31.12.2003 та 60 місяців з 01.05.1981 р. по 30.04.1986 р., який позивача бажала врахувати для обчисленні пенсії, у зв`язку з чим не виконала вимоги ч.1 ст. 25, абз.1, 4 ч.1 ст. 40 Закону № 1058 застосувавши індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення 0,29753, в результаті чого невірно обчислено розмір другої складової.
Частиною 2 ст. 40 Закону № 1058 встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:
Зв = З + Зд, де:
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати;
Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою:
Зд = Д / Т х 100%, де:
Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;
Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.
У довідці форми ОК-5, наданої позивачем, за період з 01.01.2004 по 27.09.2008 (57 місяців) помісячно відображені данні про заробітну плату та кількість днів, які зараховані позивачу в страховий стаж за відповідний місяць.
В даній довідці відображено:
- страховий стаж за 159 місяців у сумі 144,3491 місяця, що є «К» вказаної вище формули;
- сума коефіцієнтів зарплат відображена сума 108,48339, що є «Ск» вказаної вище формули.
Так, (Ск : К) 108,8339 : 144,3491 = 0,75153, що є коефіцієнтом заробітної плати для двоскладової формули.
У розрахунку заробітної плати (доходу) від 09.10.2008 обчислена сума коефіцієнтів зарплати за 57 місяців - 16,95914. Таким чином відображені два елементи вище наведеної формули, визначеної ч.2 ст.40 Закону № 1058: Ск = 16,95914 та К =57.
Коефіцієнт заробітної плати (Ск : К) для обчислення на дату 09.10.2008 є = 16,95914:57=0,29753.
Також у рішенні суду від 24.06.2019 судом встановлено, що при виконання розрахунку другої складової відповідачем не вказано розмір коефіцієнту заробітної плати (Ск : К), в наслідок чого не вказано розмір заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (Зп), яка визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), а вказано лише середню заробітну плату за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 3764,40 грн (Зс).
Таким чином, за визначеною законодавством формулою Зп = Зс х (Ск : К), середня заробітна плата (Зп) складає 3764,40 х 0,29753 = 1120,02 грн..
У виконаному відповідачем розрахунку другої складової станом на 21.05.2018 вказано розмір коефіцієнта страхового стажу 0,03917 та розмір пенсії за віком 43,87 грн, що є елементами формули П= Зп х Кс, встановленою ч.1 ст. 27 Закону № 1058. Так, Зп = 1120,02 грн, Кс = 0,03917.
Розмір пенсії за віком 43,87 грн, обчислений за формулою, співпав з розміром пенсії за віком, вказаному у розрахунку другої складової, виконаним комісією станом на 21.05.2018.
Зазначене свідчить про те, що при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за формулою: Зп = Зс х (Ск х К) комісія застосувала коефіцієнт заробітної плати 0,29753, обчислений 09.10.2008. Станом на цю дату «К» - кількість місяців страхового стажу, за які розраховані коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В свою чергу, станом на 21.05.2018 «К» - страховий стаж за місяці, які враховані для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абз.6 ч. 2 ст.40 Закону №1058).
Враховуючи вищевикладене, з огляду на положення ч.4 ст. 78 КАС України, суд дійшов висновку, що відповідач не обчислив страховий стаж за 57 місяці за період з 01.01.2004 по 27.09.2008, які враховані для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу), у зв`язку з чим не виконав приписи абз. 6 ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 24 цього Закону.
Отже, не застосування положень ч. 2 ст. 24; ч.1 ст. 25; абз. 3 ч. 2 ст. 27; абзаців 1 та 4 ч. 1, абз. 6 ч. 2 ст. 40; абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" при виконання розрахунку пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призвело до зменшення розміру пенсії за віком.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення ГУ ПФ України в Харківській області від 30.08.2019 №63310119679, в частині розрахунку розміру пенсії за віком за двоскладовою формулою є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФ України в Харківській області від 30.08.2019 №63310119679, в частині розрахунку розміру пенсії позивачу за віком за двоскладовою формулою.
З огляду на викладене, враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про те, що задля належного захисту прав позивача є необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити позивачу розрахунок пенсії за віком згідно ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням підвищення розміру пенсії за віком згідно абз. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням розрахунку коефіцієнта страхового стажу згідно ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням заробітної плати (доходу) згідно абз. 1 і 4 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії із застосуванням абз. 6 ч.2 ст. 40 цього Закону в редакції Закону № 231 від 14.05.2013, з урахуванням вимоги абзацу 3 пункту 4 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Таким чином, позов ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 134, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 30.08.2019 №63310119679, в частині розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за віком за двоскладовою формулою.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розрахунок пенсії за віком згідно ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням підвищення розміру пенсії за віком згідно абз. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням розрахунку коефіцієнта страхового стажу згідно ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням заробітної плати (доходу) згідно абз. 1 і 4 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням розрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії із застосуванням абз. 6 ч.2 ст. 40 цього Закону в редакції Закону № 231 від 14.05.2013, з урахуванням вимоги абзацу 3 пункту 4 розділу XV Закону в редакції Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 06 квітня 2020 року.
Суддя Мар`єнко Л.М.