
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
02 квітня 2020 року № 810/3407/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві заяву Головного управління Державної податкової служби у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі за позовом Києво-Святошинської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
Києво-Святошинська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області звернулась до суду з позовом про стягнення з ФОП ОСОБА_1 податкової заборгованості в сумі 170860,98 грн.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
На виконання вищезазначеної постанови суду Київським окружним адміністративним судом видано 18.01.2017 виконавчий лист №810/3407/16.
25.09.2018 на адресу суду надійшла заява від ГУ ДФС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просив суд замінити сторону виконавчого провадження, Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 замінено Києво-Святошинську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області.
23.03.2020 до суду надійшла заява від Головного управління Державної податкової служби у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження, а саме Головного управління Держаної фіскальної служби на правонаступника Головне управління Державної податкової служби у Київській області. Зокрема, в даній заяві заявлено клопотання про поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа.
Частиною другою статті 379 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження за відсутністю учасників справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 затверджено положення про Державну податкову службу України, згідно з пунктом 1 якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
21.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким встановлено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічні приписи закріплені також частиною п`ятою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої, у разі вибуття однієї зі сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов`язкові тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Тобто під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 КАС України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов`язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.07.2019 внесено запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Київській області як юридичної особи.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що клопотання представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження слід задовольнити та замінити стягувача у виконавчому провадженні №810/3407/16 – Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області на процесуального правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Київській області.
Щодо заявленого клопотання про поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Згідно ч. 1 ст. 376 КАС України, стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України № 1404-VIII, стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.
У виконавчому листі №810/3407/16 строк пред`явлення виконавчого листа до виконання зазначений до 09.05.2017.
З матеріалів справи вбачається, що судом 18.01.2017 за вих.№810/3407/16/240/17 на адресу позивача направлено виконавчий лист №810/3407/16 та отриманий уповноваженою особою позивача 25.01.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням трек-номер 0113321101703, яке наявне в матеріалах справи.
Водночас, суд звертає увагу, що заявник звернувся з даним клопотанням лише 23.03.2020, тобто майже пройшло три роки після спливу строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання.
Також, заявником у поданій заяві не зазначено поважних причин пропуску строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви Головного управління Державної податкової служби у Київській області про поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа в адміністративній справі № 810/3407/16.
Керуючись статтями 52, 205, 243, 248, 256, 294, 295, 373, 376, 379 Кодексу дміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву Головного управління Державної податкової служби у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі №810/3407/16, - задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому провадженні №810/3407/16 – Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області на його правонаступника – Головне управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377, адреса місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5-А).
Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Державної податкової служби у Київській області про поновлення строку на пред`явлення виконавчого листа в адміністративній справі № 810/3407/16.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.