
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/543/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/543/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтажтрансгаз" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
31 січня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Монтажтрансгаз" (надалі - позивач, ТОВ "Монтажтрансгаз") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області , визначивши в якості третьої особи Державну службу України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 26.11.2019 №158582.
В обґрунтування позовних вимог заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, що полягає у порушенні порядку розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, внаслідок чого позивача було позбавлено права на захист під час розгляду вказаної справи.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 05.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845, надалі - Укртрансбезпека).
13.02.2020 від Укртрансбезпеки надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог ТОВ "Монтажтрансгаз", вказуючи на те, що при проведенні рейдової перевірки виявлено, що транспортний засіб перевищує габаритно-вагові норми понад 20%. Стверджував, що повідомлення від 13.11.2019 про призначення розгляду справи на 26.11.2019 направлялося позивачу за зареєстрованою щодо ТОВ "Монтажтрансгаз" адресою: вул. Соборності, 25, м. Полтава, 36020 та вручено позивачу 26.12.2019 (а.с. 26-31).
19.02.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відповідальними спеціалістами для здійснення заходів державного контролю на автомобільному транспорті були призначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , проте документи під час габаритно-вагового контролю складені та підписані іншими особами. Додає, що в направленні на рейдову перевірку та в постанові про накладення штрафу містяться розбіжності в частині зазначення місця перевірки. Як висновок, посадові особи Укртрансбезпеки здійснювали контрольні заходи без відповідних на те повноважень. До того ж, наданий до матеріалів справи сертифікат відповідності на неавтоматичний зважувальний прилад "Лахта-У" СВ-80 000 А/1 Зав.№1218 не може бути взятий судом до уваги, оскільки в первинних документах, що складені під час габаритно-вагового контролю, не зазначено про здійснення такого контролю саме на даному зважувальному приладі (а.с. 62-64).
В запереченні від 25.02.2020 представник Укртрансбезпеки вказав на відсутність з боку його працівників порушень вимог чинного законодавства про автомобільний транспорт. Пояснив, що проведення габаритно-вагового контролю було доручено одним особам, а здійснення рейдової перевірки - іншим, до того ж стаціонарний пункт вагового контролю розташований на 171 + 884 км автодороги Р-60 Кролевець-Конотоп-Ромни-Пирятин (с. Млини Лохвицького району Полтавської області) обладнано вимірювальним комплексом СВ 80000А/18 серії "Лахта-У", який належить комунальному підприємству Лохвицької районної ради "Добробут-Сервіс" (а.с. 66-67).
Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи суд встановив, що 04.11.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області було видано направлення № 008045 на рейдову перевірку (а.с. 44).
05.11.2019 на ділянці автодороги Р60 171 км посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області проведено перевірку належного позивачу транспортного засобу марки MAN, модель TGS 41.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , яким керував водій ОСОБА_3 , про що складено акт №196341 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.11.2019 (а.с. 40).
Під час перевірки виявлено порушення надання послуг з вантажних перевезень згідно з накладною №145 від 20.10.2019, відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт": перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Так, за результатами здійснення габаритно-вагового контролю 05.11.2019 встановлено перевищення транспортним засобом вагових обмежень, а саме: загальна маса ТЗ - 43,620 т при допустимих 40 т, навантаження на здвоєну вісь 27,140 т при допустимих 16 т, що зафіксовано в довідці №0023855 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті №042545 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 05.11.2019 (а.с. 54-55).
05.11.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області складено розрахунок №042545 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту, яким позивачу визначено плату за проїзд у розмірі 163,4 Євро (а.с. 53).
15.11.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області направлено на адресу позивача повідомлення №69899/33/24-19 від 13.11.2019 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної на 10:00 26.11.2019, яке вручено позивачу 26.11.2019 (а.с. 41-43).
26.11.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області прийнято постанову №158582 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої враховуючи те, що ТОВ "Монтажтрангаз" 05.11.2019 Полтавська область, а/д Р-60, 171 км, т/з MAN, д/н НОМЕР_1 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність в частині перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу за яке передбачена абз. 16 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Стягнуто з ТОВ "Монтажтрангаз" адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000,00 грн (а.с. 39).
12.12.2019 зазначена постанова вручена позивачу (а.с. 46-48).
16.12.2019 позивач направив до Укртрансбезпеки скаргу на постанову Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області від 26.11.2019 № 158582 (а.с. 13-15).
Листом відповідача від 28.12.2019 №8992/03/15-19 постанова Укртрансбезпеки у Полтавській області від 26.11.2019 № 158582 залишена без зміна, а скарга без задоволення (а.с. 16).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 року (надалі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п. 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Підпунктом 15 пункту 5 Положення №103 передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (надалі - Порядок №1567), відповідно до пунктів 3, 4 якого органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до пункту 12 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Згідно з пунктами 13 та 14 Порядку №1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 встановлено вичерпний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з п. 16 Порядку №1567 під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з пунктом 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пунктом 25 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як свідчать досліджені судом матеріали справи, повідомлення про запрошення на розгляд справи на 10.00 год. 26.11.2019 про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області направлено позивачу 15.11.2019 рекомендованим листом згідно з квитанцією ВПЗ Полтава-8 (а.с. 41-42), та отримано уповноваженою особою 26.11.2019.
Отже, відповідачем, Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області завчасно надіслано на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення, яке отримано позивачем 26.11.2019.
При цьому, відсутність особи на час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростовувати вину в суді та у зв`язку з цим, не може бути самостійною підставою для скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 01.03.2018 по справі №820/4810/17.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 26.11.2019 №158582, суд зазначає наступне.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-IV визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (надалі - постанова №30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один - з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Пунктом 4 постанови №30 визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Як встановлено судом вище, під час здійснення 05.11.2019 органом Укртрансбезпеки габаритно-вагового контролю транспортного засобу було виявлено факт перевищення нормативно допустимого навантаження транспортного засобу, рух якого не дозволяється без отримання спеціального дозволу або документа про внесення плати за проїзд, чим порушено пункт 4 постанови №30.
При цьому матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що позивач звертався до уповноважених органів з метою отримання дозволу на здійснення перевезення вантажу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування (надалі - Порядок №879).
Підпунктом 4 пункту 2 наведеного Порядку визначено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку (п. 4 Порядку №879).
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку №879).
У відповіді на відзив позивач наголошував, що відповідальними спеціалістами для здійснення заходів державного контролю на автомобільному транспорті були призначені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , проте документи під час габаритно-вагового контролю складені та підписані зовсім іншими особами, що вважає неправомірним.
Пояснюючи наведені факти відповідач вказав, що дійсно, відповідно до графіка проведення спільних загальнодержавних заходів державного контролю на автомобільному транспорті та габаритно-вагового контролю на території Полтавської області у листопаді 2019 року відповідальними особами визначено від УПП в Полтавській області майора поліції Полтавця Т.В., від Управління Укртрансбезпеки в Полтавській області Костіна Д.П. (а.с. 45). Проте, рейдову перевірку транспортного засобу (місце перевірки: а/д Р 60 171 км в межах Лохвицького району) проведено інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Полтавській області Погорілим Є.І. та Литвин С.М., прізвища яких зазначені в направленні Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області від 04.11.2019 № 008045 на рейдову перевірку (а.с. 44).
Документи за наслідками перевірки складені уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на виконання п. 4 Порядку №879, тому порушень в діях даних осіб суд не знаходить.
Як зазначено в п. 18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Згідно з п. 13 Порядку №879, під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
До відзиву відповідачем надано Сертифікат відповідності на неавтоматичний зважувальний прилад "Лахта-У" СВ-80 000 А/1 Зав.№1218, який зареєстрований в Реєстрі органу з оцінки відповідності від 13.12.2018 за №UA.TR.016.0195-18 та відповідає вимогам Технічного регламенту щодо неавтоматичних зважувальних приладів (а.с. 51).
При цьому, представник відповідача у запереченні зазначив, що стаціонарний пункт вагового контролю розташований на 171+884 км автодороги Р-60 Кролевець-Конотоп-Ромни-Пирятин (с. Млини Лохвицького району Полтавської області) обладнано вимірювальним комплексом СВ 80000А/18 серії "Лахта-У", який належить комунальному підприємству Лохвицької районної ради "Добробут-Сервіс".
Зазначений Сертифікат відповідності, на переконання суду, підтверджує той факт, що зважування транспорту проводилось Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області належною вимірювальною технікою, яка перебувала в робочому стані, а тому підстави для сумніву у достовірності результатів зважування відсутні.
Враховуючи встановлені при розгляді справи обставини, суд приходить до висновку про те, що доводи позивача взагалі не спростовують факт перевищення нормативно допустимого вагового (осьового) навантаження транспортного засобу, тоді як оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 26.11.2019 №158582 є такою, що відповідає встановленим обставинам справи та вимогам чинного законодавства про автомобільний транспорт, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
З огляду на досліджені докази в їх сукупності суд встановив, що з боку відповідача повністю доведено законність та обґрунтованість прийнятих ним актів.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв`язку з чим відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Монтажтрансгаз" (вул. Соборності, 25, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 13958101) до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (вул. Європейська, 155, м. Полтава, 36008), Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун