Рішення № 88643519, 08.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
420/1223/20
Номер документу
88643519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1223/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Юхтенко Л.Р., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ІН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення передбачених ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов`язання виплатити компенсаційні втрати частини доходу з 01.01.2018 року,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 14 лютого 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ІН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення передбачених ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», а саме: посадовий оклад в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2018 року множеному на тарифний коефіцієнт 5,28; оклад за військове звання в розмірі множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2020 року на тарифний коефіцієнт 0, 84; процентна надбавка за вислугу років в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; робота з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 20 % посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 % посадового окладу; за особливі заслуги в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на 01.01.2020 року; зобов`язання виплатити компенсаційні втрати частини доходу з 01.01.2018 року, як передбачено ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби»; нарахування пенсії в розмірі 77 % грошового забезпечення, як передбачено ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

Ухвалою від 19 лютого 2020 року цю позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою від 11 березня 2020 року роз`єднано позовні вимоги у справі № 420/1223/20 та виділено у самостійне провадження позовні вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення передбачених ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», а саме: посадовий оклад в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2018 року множеному на тарифний коефіцієнт 5, 28; оклад за військове звання в розмірі множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2020 року на тарифний коефіцієнт 0, 84; процентна надбавка за вислугу років в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; робота з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 20 % посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 % посадового окладу; за особливі заслуги в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на 01.01.2020 року; зобов`язання виплатити компенсаційні втрати частини доходу з 01.01.2018 року, як передбачено ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», яким присвоєно № справи 420/1223/20.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у січні 2018 року на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та змін до пункту 5 та додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», позивачу призначена пенсія, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років та за особливі заслуги.

На думку позивача, зазначеними постановами йому протиправно обмежені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, визначені ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб».

Так, позивач зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року визнано протиправними та нечинним пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та зміни до пункту 5 та додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, тому позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок, але отримав відмову.

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № 10646/20 від 10.03.2020 року), в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 23.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу у розмірі 8320 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1480 грн. та надбавки за вислугу років у розмірі 4900 грн.

У свою чергу, позивачем надано відповідь на відзив (вхід. №11040/20 від 11.03.2020 року), в якій наполягав на задоволенні своїх позовних вимог.

Відповідач не надав суду заперечення на відповідь на відзив.

На виконання ухвали відповідачем була надана суду належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

Ухвалою від 25 березня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

На відкрите судове засідання, призначене на 25 березня 2020 року позивач не з`явився, належним чином повідомлений, про що свідчить розписка, до суду 25 березня 2020 року від нього надійшла заява про розгляд справи без його участі.

Відповідач на відкрите судове засідання також не з`явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить розписка до суду 24 березня 2020 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 25 березня 2020 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Відповідно до витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №621 від 03 листопада 1999 року, полковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом 65 підпункт «в» за станом здоров`я (а.с.7).

Згідно з витягом з наказу начальника штабу Південного оперативного командування від 05.11.1999 року № 0227, полковника ОСОБА_1 з 09 листопада 1999 року виключено зі списків особового складу управління, всіх видів забезпечення та направлено на облік до Приморського РВК м. Одеси (а.с. 28).

Матеріалами пенсійної справи підтверджено, що на підставі заяви позивача про призначення пенсії (а.с. 41) пенсійним органом призначена позивачу пенсію за вислугу років з 10.11.1999 року (а.с. 32, зворотній бік).

Також матеріалами пенсійної справи підтверджено, що пенсійним органом здійснювались перерахунки пенсії позивачу на виконання постанов Кабінету Міністрів України.

Суд встановив, що Одеським обласним військовим комісаріатом видано ОСОБА_1 довідку №ЮО96721 від 23.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 року, за посадою нач. військово-медичного управління ПІВДОК, становить: посадовий оклад – 8 320 грн., оклад за військовим званням 1 480 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4 900 грн., разом 14 700 грн. (а.с. 30).

На підставі вказаної довідки відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року.

Також матеріалами справи підтверджено, що відповідно до витягу з протоколу № комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Одеській облдержадміністрації від 28.02.2006 року, ОСОБА_1 встановлена з 21 грудня 2005 року пенсію за особливі заслуги перед Україною за вислугу років. До призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» встановлено надбавку згідно з Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 25 % від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (а.с. 6).

Дослідивши перерахунок пенсії позивача станом на 01.01.2018 року, здійснений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, суд встановив, що зазначена надбавка за особливі заслуги (25 %) нарахована відповідачем.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач 28 січня 2020 року звернувся із заявою до начальника ГУПФУ в Одеській області, в якій, серед іншого, просив нарахувати компенсаційні втрати частини доходів за минулий час та до грошового забезпечення включити щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у зв`язку з тим, що постановою КМУ від 24.12.2019 року № 1088 пункти 1-3 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 виключені (а.с.8).

Листом від 11.02.2020 року вих. №723-651/Н-02/8-1500/20 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склалися на день набрання законної сили судовим рішенням (а.с.9).

Не погодившись з вказаним перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії.

Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Вказана справа є типовою по відношенню до зразкової справи № 240/6263/18.

У рішенні по цій справі зазначено, що це рішення за результатами розгляду зразкової справи, має ознаки типової справи :

1) позивач - особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

2) відповідач - територіальний орган ПФУ, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») (далі - Закон № 1774-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою № 45.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов`язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Також Постановою № 103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, вищенаведеними нормами права передбачений чіткий алгоритм щодо проведення перерахунку призначених пенсій за вислугу років, який має бути проведений на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Матеріалами справи підтверджено, що Одеським обласним військовим комісаріатом видано ОСОБА_1 довідку №ЮО96721 від 23.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, а нормами чинними на 01.03.2018 року, за посадою нач. військово-медичного управління ПІВДОК, становить: посадовий оклад – 8 320 грн., оклад за військовим званням 1 480 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4 900 грн., разом 14 700 грн. (а.с. 30).

На підставі вказаної довідки відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Враховуючи вищенаведені норми права, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно здійснено позивачу перерахунок пенсії, виходячи із наведених складових, відповідно до Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, на підставі довідки №ЮО96721 від 23.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України.

Суд відхиляє посилання позивача на факт визнання нечинним у судовому порядку пп.1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, з таких підстав.

Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/6263/18, суд зазначив, що всупереч доводам скаржників Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, відмовляючи у задоволенні позову, дійшов правильного висновку про те, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Таким чином, що на час виникнення спірних правовідносин чинним законодавством були по-різному визначені вимоги для первинного обчислення пенсії особам, які мають право на її отримання відповідно до Закону № 2262-XII, та вимоги щодо перерахунку раніше призначених пенсій за цим Законом, а тому такі вимоги можуть вважатися виправданою, обґрунтованою та справедливою підставою різниці при вирішенні питання щодо первинного обчислення розміру пенсії та перерахунку раніше призначеної пенсії.

З огляду на це Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідач діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку № 45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, враховуючи висновки Великої палати Верховного Суду наведені у постанові від 19 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/6263/18, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення передбачених ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», а саме: посадовий оклад в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2018 року множеному на тарифний коефіцієнт 5, 28; оклад за військове звання в розмірі множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2020 року на тарифний коефіцієнт 0, 84; процентна надбавка за вислугу років в розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням; робота з таємними виробами, носіями, документами в розмірі 20 % посадового окладу; надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 % посадового окладу є безпідставними та не належать задоволенню.

Також суд доходить висновку, що не належать задоволенню позовні вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням пенсії за особливі заслуги в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на 01.01.2020 року, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідачем нарахована позивачу вказана надбавка.

Щодо позовних вимог про зобов`язання виплатити компенсаційні втрати частини доходу з 01.01.2018 року, як передбачено ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Тобто, аналізуючи зміст вказаної статті Закону, суд доходить висновку, що позивач мав на увазі здійснення виплати пенсії у розмірі, в якому він просив її перерахувати.

Однак, враховуючи, що суд дійшов висновку про безпідставність таких позовних вимог, то й відсутні правові підстави для здійснення такої виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги не належать задоволенню у повному обсязі.

У зв`язку тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні витрати відповідача пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, керуючись приписами ст. 139 КАС України, жодні судові витрати не належать компенсації за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ІН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення передбачених ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов`язання виплатити компенсаційні втрати частини доходу з 01.01.2018 року,- відмовити у повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.