Рішення № 88643392, 07.04.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2020
Номер справи
521/13704/19
Номер документу
88643392
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 521/13704/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси (65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) про зобов`язання вчинити певні дії та виплату моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси в якій позивач просить:

- визнати дії Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси по відмові у призначенні субсидії на оплату ЖКП незаконними;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси призначити субсидію на оплату ЖКП з 01.05.2019р., згідно Постанови КМУ № 329 від 27.04.2018р.;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси виплатити 3000 гривень моральної шкоди

В обґрунтування позовної заяви, позивач зазначає, що 02 травня 2019р. звернувся із заявою про подовження житлової субсидії, яку отримує протягом декількох років. Однак відповідачем листом відмовлено в призначенні субсидії та зазначено, що за позивачем рахується борг перед КП «Теплопостачання м. Одеси», відтак громадянин має документально підтвердити оплату заборгованості, або укласти договір про її реструктуризацію, або оскаржити в судовому порядку. Позивач оскаржив до Малиновського районного суду м. Одеса наявну заборгованість. Рішенням суду від 27 листопада 2019 року в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» про визнання заборгованості такою, що відсутня відмовлено.

Ухвалою суду від 21.10.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи на 05.02.2020 року.

Вказана ухвала направлена відповідачу засобами поштового відправлення, яке доставлено на адресу відповідача 31.10.2019 р.

07.11.2019 року через канцелярію суду за вхід. № 41481/19 надійшов відзив на адміністративний позов, який обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги з травня 2019 року, оскільки за інформацією КП «Теплопостачання міста Одеси», у гр. ОСОБА_1 прострочена понад місяць заборгованість з оплати за теплопостачання у розмірі 2741,09 грн.

Ухвалою суду від 22.11.2019 року зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішенням суду по справі № 521/12506/19.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року, ухвалу від 22.11.2019 року про зупинення провадження по справі скасована.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі та користується програмою житлових субсидій з грудня 2016 року.

За адресою домогосподарства згідно довідки про склад сім`ї та розмір платежів за житлово - комунальні послуги зареєстровано чотири особи: гр. ОСОБА_1 , донька, ОСОБА_2 , 2002 р.н., син, ОСОБА_3 , 2005 р.н., та колишня дружина заявника, гр. ОСОБА_4 , 1971 р.н.

Субсидія останній раз родині призначена з урахуванням кількості фактично проживаючих осіб, на підставі рішення комісії по розгляду заяв в окремих випадках, при департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради (протокол №12 від 21.06.2018 року) на період з травня 2018 року по квітень 2019 року.

02.05.2019 року гр. ОСОБА_1 подано до управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради заяву щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, як виняток, з урахуванням кількості фактично проживаючих осіб.

На підставі вказаної заяви спеціалістами управління зроблено запити до організації надавачів послуг, до Державної фіскальної служби та до Управління пенсійного фонду України для отримання необхідної інформації для розрахунку субсидії.

Відповідно до відповіді від КП «Теплопостачання міста Одеси», у гр. ОСОБА_1 прострочена понад місяць заборгованість з оплати за теплопостачання у розмірі 2741,09 грн., про що позивача повідомлено листами від 01.07.2019 року № 283 та від 15.07.2019 року

Рішенням комісії від 11.07.2019 року (протокол № 14/с), у зв`язку з наявними відомостями по заборгованість, позивачу відмовлено в призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги з травня 2019 року.

07.08.2019 року звернувся із заявою (зареєстрована за вхід. № 02-С-31261/2), в якій останні просить надати офіційну відповідь про причини ненадання субсидії.

Листом від 15.08.2019 року за № 02-С-31261/2-о УПСЗН в Малиновському районі повідомлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 спеціалістами управління зроблених запитів до організацій, що надають послуги за інформацією КП «Теплопостачання міста Одеси», у гр. ОСОБА_1 наявна прострочена понад місяць заборгованість з оплати за теплопостачання у розмірі 2741,09 грн., про що позивача повідомлено листами від 01.07.2019 року № 283 та від 15.07.2019 року. У разі зміни обставин, які впливають на призначення субсидії він має право звернутися до управління з новою заявою та декларацією про призначення субсидії (а.с. 4-5).

Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. №848, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 р. №62, чинними на час виникнення спірних правовідносин (далі за текстом - Положення №848).

З огляду на абз.11 п.1 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п.2 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Пунктом 3 Положення №848 визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Згідно з п.4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 5 пункту 6 Положення №848 визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Відповідно до абз.12 п.6 Положення №848 житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Згідно з п.7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

З огляду на абз.23 п.14 Положення №848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до абз.28 п.14 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Згідно з абз.29, 30 п.14 Положення №848 у разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням.

Абзацом 31 пункту 14 Положення №848 передбачено, що заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії.

Відповідно до абз.1, 2, 4-6, 11 п.16 Положення №848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

У випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може подати документи щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, про що інформує громадян у порядку, визначеному у пункті 14 цього Положення.

У разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії може бути оскаржено до комісії або суду.

Як встановлено судом, відповідачем відмовлено у призначенні ОСОБА_1 субсидії на житлово-комунальні послуги з травня 2019 року на підставі пп.5,7 п.6 Положення №848 у зв`язку з наявністю боргу з оплати а теплопостачання перед КП «Теплопостачання м. Одеси».

З аналізу норм Порядку №848 встановлено, що наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, є підставою для не призначення житлової субсидії.

Однак, оскарження наявності заборгованості в судовому порядку є підставою для призначення житлової субсидії.

З огляду на вказане, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 27.07.2019 року отримав лист відповідача, у якому відмовлено у призначенні житлової субсидії у зв`язку з простроченням понад місяць заборгованості з оплати за теплопостачання перед КП «Теплопостачання міста Одеси».

Після цього, позивачем подано до суду позов до КП «Теплопостачання міста Одеси» про визнання заборгованості такою, що відсутня, та ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 23 серпня 2019 року відкрито провадження по цивільній справі № 521/12506/19.

Отже, на час звернення ОСОБА_1 з заявою щодо призначення житлової субсидії та на час відмови у задоволенні вказаної заяви у ОСОБА_1 наявна заборгованість з оплати за теплопостачання у розмірі 2741,09 грн. перед КП «Теплопостачання міста Одеси» та вказана заборгованість не була оскаржена до суду.

Згідно з абз.2 п.п.6 п.6 Постанови КМУ №329 від 27 квітня 2018 року житлова субсидія призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону при наявній заборгованості за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси по відмові у призначенні субсидії на оплату ЖКП незаконними; зобов`язання Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси призначити субсидію на оплату ЖКП з 01.05.2019р., згідно Постанови КМУ № 329 від 27.04.2018р. задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Отже, вимога про виплату моральної шкоди у розмірі 3000 грн., задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від першої вимог, в задоволенні якої відмовлено.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення у Малиновському районі м. Одеси (65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д) про зобов`язання вчинити певні дії та виплату моральної шкоди відмовити.

Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Токмілова Л.М.

.