Рішення № 88643049, 08.04.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2020
Номер справи
280/978/20
Номер документу
88643049
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08 квітня 2020 року Справа № 280/978/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження

за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )

до – Міністерства оборони України (юридична адреса: 03168, м. Київ, провул. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022)

до – Запорізького обласного військового комісаріату (юридична адреса: 69063, м. Запоріжжя, провул. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 лютого 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач) до Міністерства оборони України (далі по тексту – відповідач 1) та Запорізького обласного військового комісаріату (далі – відповідач 2), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача 2 в частині не направлення до Міністерства оборони України документів щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби (рапорт від 09.08.2019);

- зобов`язати відповідача 2 подати висновок та документи до нього (рапорт від 09.08.2019) розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975;

- зобов`язати відповідача 1 розглянути питання щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №9745 та прийняте відповідне рішення.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач зазначає, що звернувся до відповідача 2 з усіма документами для призначення одноразової грошової допомоги , однак відповідачем повернуто всі документи у зв`язку із пропуском строку для звернення, визначеному Порядком №975 від 25.12.2013. Прийняття зазначеного рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги або відмови у її призначенні є виключними повноваженням Міністерства оборони України. Посилаючись на протиправність та бездіяльність відповідачів, просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 14.02.2020 відкрито провадження по справі №280/978/20 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

06.03.2020 від представника відповідача 1 через канцелярію суду (вх. №10926) подано відзив на позовну заяву. Зокрема, зазначено, що відповідні документи до комісії не надавались, комісією протокольне рішення про відмову в призначенні допомоги не приймалось. Тому відсутні законні підстави зобов`язувати Міністерство оборони України вчиняти дії, які Міністерство не відмовлялось вчиняти. З наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

23.03.2020 від відповідача 2 через канцелярію суду поданий відзив на позов. У відзиві зазначено, що позивач втратив право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втратою працездатності через те, що він пропустив строк реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності. З наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.

Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 з 30 квітня 2015 р. перебував у складі Збройних сил України (спочатку військова частина В3416, потім 134750 та військова частіша А 4472).

Позивач безпосередньої брав участь у проведенні аіпи терористичної операції в період з 10.06.2015 по 04.04.2016, з 09.11.2016 по 23.04.2017, з 17.06.2017 по 30.04.2018 та операції об`єднаних сил в період з 30.04.2018 по 27.05.201 8, з 20.11.2018 по 03.06.2019 на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції від 02.02.2016 № 344, військовим квитком, витягом з наказу від 03.06.2019.

Відповідно до посвідчення УБД НОМЕР_2 від 13.04.2016 позивач за час проходження військової служби отримав статус учасника бойових дій.

Відповідно до наказу командира військової частини А4472 (по стройовій частині) № 154 від 03.06.2019, з 03.06.2019 сержанта ОСОБА_1 було виключено із списків особового складу військової частини А4472, знято з усіх видів забезпечення, відповідно до підпункту 2 частини п`ятої ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

09 серпня 2019 р. позивач звернувся до Оріховського районного військового комісаріату з рапортом про виплату одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.

13 серпня 2019 р. Оріхівським районним військовим комісаріатом було направлено запит до військово-лікарської комісії Північного регіону про надання свідоцтва про хворобу та довідку ВЛК на ОСОБА_1

15 жовтня 2019 р., позивача було надано направлення на МСЕК для проведення експертизи стану здоров`я.

18 листопада 2019 р. була оформлена довідка МСЕК про результати визначення застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ № 0010372.

04.12.2019 на адресу Оріховського ОМВК надійшла відповідь від 27.11.2019 № 1584/С, згідно якої, документи ОСОБА_1 , які були надані до Запорізького обласного військового комісаріату щодо можливої виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 повернуто без реалізації у звязку із пропуском встановленого строку подання документів.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІ1 (далі - Закон № 2232), Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1994 № 2011-XII, Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 (далі - Порядок № 499), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані па навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).

Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані па навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (чинного на момент звернення з заявою про виплату одноразової грошової допомоги) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. З Закону № 201 І дія цього Закону поширюється па: військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених ним та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 2011 одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через гри місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби (п. 5 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011).

Частиною 2 статті 16-3 Закону № 2011 у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам.

Приписами частини 9 статті 16-3 зазначеного Закону Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Пунктом 11 Порядку № 975 встановлено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання: документи, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому, Порядком № 975 саме до дискреційних повноважень Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, віднесена можливість або прийняти рішення про призначення, або відмовити у призначенні одноразової грошової допомоги.

Водночас, Запорізький обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями на самостійне визначений наявності/відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв`язку із інвалідністю, або залишення їх заяв без реалізації.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Як встановлено матеріалами адміністративної справи, 09 серпня 2019 р. позивач звернувся до Оріховського районного військового комісаріату з рапортом про виплату одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.

13 серпня 2019 р. Оріхівським районним військовим комісаріатом було направлено запит до військово-лікарської комісії Північного регіону про надання свідоцтва про хворобу та довідку ВЛК на ОСОБА_1

15 жовтня 2019 р., позивача було надано направлення на МСЕК для проведення експертизи стану здоров`я.

19 листопада 2019 р. була оформлена довідка МСЕК про результати визначення застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серія АГ № 0010372.

04.12.2019 на адресу Оріховського ОМВК надійшла відповідь від 27.11.2019 № 1584/С, згідно якої, документи ОСОБА_1 , які були надані до Запорізького обласного військового комісаріату щодо можливої виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 повернуто без реалізації у зв`язку із пропуском встановленого строку подання документів.

З аналізу вищезазначених положень Порядку № 975, вбачається, що Запорізький обласний військовий комісаріат, всупереч викладеним у Порядку № 975 положенням, вийшов за межі наданих чинним законодавством України повноважень та фактично самостійно розглянув подану позивачем заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби з додатками та прийняв рішення про залишення її без реалізації, повернувши мені, у зв`язку із чим неправомірно перебрав па себе повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги.

Щодо зобов`язання відповідача 1 розглянути питання щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пункту 13 Положення Запорізький ОВК у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів повинен був направити зазначені документи з висновком про можливість виплати до Міністерства оборони України (розпорядника бюджетних коштів) для розгляду.

Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за №1497/29627 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум» Комісія уповноважена ... приймати рішення про повернення документів до військових частин та військових комісаріатів на доопрацювання (у разі неналежного їх оформлення, подання не за належністю або якщо вони подані не в повному обсязі; ... приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги....

Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи до комісії не надавались, комісією протокольне рішення про відмову в призначенні допомоги не приймалось.

Тому відсутні законні підстави зобов`язувати Міністерство оборони України вчиняти дії, які Міністерство не відмовлялось вчиняти.

Таким чином, позовні вимоги до Міністерства оборони України є непередчасними, та такими що задоволенню не підлягають.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору під час звернення до суду із даним позовом, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодекса адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (юридична адреса: 03168, м. Київ, провул. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022), до Запорізького обласного військового комісаріату (юридична адреса: 69063, м. Запоріжжя, провул. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату в частині не направлення до Міністерства оборони України документів щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, згідно рапорту від 09.08.2019.

Зобов`язати Запорізький обласний військовий комісаріат (юридична адреса: 69063, м. Запоріжжя, провул. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529) подати висновок та документи до нього (рапорт від 09.08.2019) розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України (юридична адреса: 03168, м. Київ, провул. Повітрофлотський, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022) щодо призначення та виплати ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку із частковою втратою працездатності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

У задоволенні інших позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 08.04.2020.

Суддя Р.В. Сацький