
Справа № 464/562/20
пр.№ 2-а/464/48/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.04.2020 м. Львів
Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Мички Б.Р.
секретар судового засідання Куйдич О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №464/562/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову серії ЕАК № 2019305 про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 24.01.2020 відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.121 КУпАП. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що 24.01.2020 інспектором патрульної поліції 3 роти 3 батальйону молодшим лейтенантом поліції Сеник Ю.М. було винесено вищевказану постанову. З її змісту вбачається, що він, 24.01.2020 о 22 год. 38хв. у м. Львів, по вул. Кульпарківській, 226а керував трансопртним засобом SKODA OCTAVIA н.з. НОМЕР_1 обладнаним засобами пасивної безпеки та був непристебнутим ременем безпеки, чим порушив п.2.3в ПДР України за що передбачена відповідальність за ч.5 ст. 121 КУпАП.
Ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 06.03.2020 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив вищевказану постанову скасувати.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, причин неявки суду не повідомив, надав суду відзив на адміністративний позов. В відзиві зазначили, що оскаржувана постанова є бланковою на її звороті міститься інформація про права та обов`язки передбачені ст. 268 КУпАП, статтею 63 Конституції України, порядок сплати штрафу і наслідки його несплати, а підпис позивача на оскаржуваній постанові свідчить про її ознайомлення з вищезгаданими нормами. Щодо процедурного порушення, вважають що таке порушення не повинно сприйматись як безумовне свідчення протиправності прийнятого за наслідками розгляду справи про адміністративні правопорушення рішення. Натомість, вчинені суб`єктом владних повноважень процедурні порушення підлягають оцінці з огляду на те, наскільки ці порушення вплинули на можливість порушника захистити свої права та чи призвели процедурні порушення на встановлення обставин порушення та на наслідки.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши її дійсні обставини та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.01.2020 постановою серії ЕАК №2019305 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Згідно з даною постановою позивач визнаний винним у тому, що він 24.01.2020 о 22 год. 38хв. у м. Львів, по вул. Кульпарківській, 226а керував транспортним засобом SKODA OCTAVIA н.з. НОМЕР_1 обладнаним засобами пасивної безпеки та був непристебнутим ременем безпеки, чим порушив п.2.3в ПДР України за що передбачена відповідальність за ч.5 ст. 121 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до положень КУпАП вищевказані обставини встановлюються на підставі доказів.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст.251 Кодексу України про адміністративне правопорушення).
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з п.24 Постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» звернуто увагу на неприпустимість спрощеного підходу до розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягують до відповідальності.
Відповідно до ч.5 ст. 121 КУпАП, порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2.3в ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний на автомобілях, обладнаних засобами пасивної безпеки користуватися ними і не перевозити пасажирів, не пристебнутих ременями безпеки.
Ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Незважаючи на вказані обставини, відповідачем не спростовано дані покликання позивача, не надано суду достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, документів (матеріалів), на підставі яких було прийнято рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. В матеріалах справи відсутні показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає серед іншого рішення про скасування постанови і закриття справи.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи відсутність достатніх та належних доказів на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку, що прийняте рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, прийнятим без повного та всебічного з`ясування усіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 9, 73-77, 90, 229, 242, 244-246, 286 КАС України,
у х в а л и в :
Позов задовольнити повністю.
Постанову серії ЕАК № 2019305 про накладення штрафу по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, від 24.01.2020 відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.121 КУпАП - скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення з урахуванням Перехідних положень КАС України.
За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 02.04.2020.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП, код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження: м.Львів, вул. Перфецького, 19.
Головуючий Б.Р.Мичка