Рішення № 88628954, 06.04.2020, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
946/8750/19
Номер документу
88628954
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 946/8750/19

Провадження № 2/946/787/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2020 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого - судді Пащенко Т.П.

при секретарі - Топтигіної О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ізмаїл цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому середовищу,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2019 року Державна екологічна інспекція Одеській області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення шкоди, завданої навколишньому середовищу, в розмірі 16868,60 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що ОСОБА_1 здійснила самовільну рубку одного дерева породи «Софора» діаметром 61 см. за межами населеного пункту в полезахисній лісовій смузі в межах території Бросківської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області без дозвільного документу, що є порушенням ст.ст.10,40 Закону України «Про рослинний світ», ст.ст.68,69 Лісового кодексу України. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 12.06.2019 року №Г-00014, який складено громадським інспектором з охорони довкілля Одеської області, ОСОБА_1 здійснила адміністративне правопорушення за ст.65-1 КУпАП. Відповідно до письмових пояснень порушника, вона визнала вину. Своїми діями відповідачка заподіяла шкоду, розмір якої розрахований на підставі такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, яка становить 16868,60 грн. Сума збитків на теперішній час відповідачкою не сплачена. Зважаючи на викладене, позивач просить суд стягнути з відповідачки на користь держави Україна на розрахунковий рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Бросківської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області суму шкоди у розмірі 16868,60 грн., а також просить стягнути з відповідачки судові витрати на оплату судового збору в сумі 1921 грн.

В судове засідання представник позивача не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи була сповіщена належним чином, про причину неявки суд не повідомила, тому суд відповідно до ч.1 ст. 280, ч.4 ст. 223 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів у зв`язку з відсутністю заперечень проти такого вирішення справи представника позивача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно до ст.40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу та таке інше.

Частиною 4 ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», передбачено, що громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до статей 6, 25, 36, Закону України «Про рослинний світ» Державна екологічна інспекція України здійснює державне управління у сфері охорони та контролю використання та відтворення рослинного світу.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», яка встановлює об`єкти правової охорони навколишнього природного середовища, зазначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ч.1 ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубним (лісовим) квитком, що видається безоплатно.

За змістом ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Стаття 107 Лісового кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

В судовому засіданні встановлено, що 12.06.2019 року громадським інспектором з охорони довкілля складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.65-1 КУпАП стосовно ОСОБА_1 (а.с.10).

В подальшому, згідно постанови про накладення адміністративного стягнення №001131, винесеної 26.06.2019 року головним спеціалістом - державним інспектором з ОНПС Одеської області ОСОБА_1 була притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.65-1 КУпАП та на неї накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 грн. (а.с.11). Вказана постанова про накладення адміністративного стягнення не скасована.

Пунктом 6 підпункту 12 Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року №312 (надалі - Положення) встановлено, що Інспекція має право розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Розмір шкоди, нанесений ОСОБА_1 державі, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відповідно до «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року №665 і становить 16868,90 грн. (а.с.9).

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що природні ресурси України є власністю Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України, цим та іншими законами України.

Частиною 1 ст.167 ЦК України встановлено, що Держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Статтею 170 ЦК України передбачено, що Держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до пункту 1 частини 2 Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 року №312, Інспекція входить до органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Отже, Державна екологічна інспекція є уповноваженим Державою органом, який виступає від імені Держави з метою захисту інтересів Держави у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Частиною 2 ст.509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч.2 ст.509 ЦК України, зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Пунктом 3 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, особою, яка її завдала.

Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Таким чином, ОСОБА_1 , як особа, яка неправомірними діями нанесла шкоду державній власності, зобов`язаний сплатити суму шкоди нанесеної Державі.

Відповідно до частини 2 статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», роз`яснення Міністерства юстиції України від 30 травня 2003 року №21-14-1297 та листа Верховної Ради України від 17 червня 2003 року №06/10-576, грошові стягнення за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються в повному обсязі до місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Згідно переліку рахунків для зарахування коштів до бюджету по коду бюджетної класифікації 21081100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», вказана сума шкоди має бути внесена на р/р НОМЕР_1 фонду охорони навколишнього природного середовища Бросківської сільської ради, Ізмаїльського району, код за ЄДРПОУ 37977316, банк - Казначейство України (ЕАП), одержувач УК в Ізмаїл.р-ні / с.Броска / 24062100.

Згідно ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав суду жодного доказу належного, допустимого та достовірного у відповідності до ст.ст.77-79 ЦПК України щодо заперечень проти позову, наданий позивачем розрахунок шкоди відповідач не спростував.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача повинні бути задоволенні в повному обсязі.

Вирішуючи питання про судові витрати, суд керується правилами ст.141 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.13 Конституції України, ст.ст.6,25,36,40 Закону України «Про рослинний світ», ст.ст.68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.11,167,170, 509,1166 ЦК України, ст.ст.11-13,76-82,141,259,263-265,268,280-289 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Одеській області, адреса місцезнаходження юридичної особи: просп.Шевченка,12, м.Одеса, 65058, до ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про стягнення шкоди, завданої навколишньому середовищу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний ідентифікаційний номер - « НОМЕР_2 », на користь держави Україна суму шкоди у розмірі 16868,60 (шістнадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім гривень) грн., зарахувавши на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 фонду охорони навколишнього природного середовища Бросківської сільської ради, Ізмаїльського району, код за ЄДРПОУ 37977316, банк - Казначейство України (ЕАП), одержувач УК в Ізмаїл.р-ні / с.Броска / 24062100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , індивідуальний ідентифікаційний номер - « НОМЕР_2 », судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня) грн. на користь Державної екологічної інспекції в Одеській області на розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 в ДКСУ м.Київ код ЄДРПОУ 38017120, МФО 820172.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду Одеської області через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: Т.П.Пащенко