Рішення № 88624682, 07.04.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.04.2020
Номер справи
640/11320/19
Номер документу
88624682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2020 року м. Київ № 640/11320/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН»До Третя особаДержавної фіскальної служби України Державної казначейської служби України Управління Державної казначейської служби України в Оболонському районі м.Києвапровизнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» (далі-позивач/ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН») звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1/ДФС України) та Державної казначейської служби України (далі - відповідач 2/ДКС України), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління Державної казначейської служби України в Оболонському районі м.Києва (далі-третя особа) про визнання протиправними дій відповідача 2 щодо зарахування до Державного бюджету України коштів на особовому казначейському рахунку ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» в загальній сумі 2 379 119,00 грн., в погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за липень та серпень 2018 року; визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо не зарахування на рахунок ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» у системі електронного адміністрування ПДВ, коштів у загальній сумі 2 379 119,00 грн., сплачених з особового казначейського рахунку ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» в погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за липень та серпень 2018 року та зобов`язання відповідача 1 збільшити в даних системи електронного адміністрування ПДВ ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» реєстраційний ліміт у сумі 2 379 119,00 грн. та відобразити відповідне збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 04.07.2019 р. відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 13.08.2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13.08.2019 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги мотивовані протиправними діями відповідача щодо зарахування сум ПДВ, сплачених позивачем, згідно поданих податкових декларацій на бюджетний рахунок Державної казначейської служби України, а не е на електронний рахунок ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» в системі електронного адміністрування ПДВ.

Відповідачі в письмових відзивах на позов вказали на правомірність своїх дій вимогам чинного законодавства.

Третя особа в письмових пояснення з приводу заявлених позовних вимог вказала на зарахування коштів ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» до Державного бюджету України та просила розглядати справу за відсутності її представника.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні.

За клопотанням позивача, на підставі частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» за підсумками поданої декларації з податку на додану вартість від 20.08.2018 р. № 9176087265 виникли податкові зобов`язання по сплаті ПДВ на суму 1 506 494,00 грн.

Платіжним дорученням від 30.08.2018 р. позивачем сплачено суму зобов`язання з ПДВ за липень 2018 року на суму 1 506 494,00 грн.

Однак, позивачем встановлено, що відповідач 2 зарахував сплачені позивачем кошти не на електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, а на бюджетний рахунок Державної казначейської служби України.

За результатом поданої позивачем декларації з податку на додану вартість від 20.09.2018 р. № 920262334, у ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» виникли податкові зобов`язання по сплаті ПДВ на суму 842 625,00 грн., яка сплачена останнім 27.09.2018 р. згідно платіжного доручення № 837.

Аналогічне зарахування вказаних коштів проведено відповідачем 2, а саме не на електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, а на бюджетний рахунок Державної казначейської служби України.

Зазначені вище зарахування стали підставою для відображення в системі електронного адміністрування ПДВ ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» заборгованості у розмірі 2 412 696,00 грн., з яких 2 379 119,00 грн. - сума коштів, сплачених позивачем за насідками поданих декларацій.

ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» звернулось до відповідача 1 з листом від 17.01.2019 р. № 17.01.19/1, яким просило збільшити реєстраційну суму товариству на електронному рахунку останнього, на яку платник має право зареєструвати податкові зобов`язання, на суму коштів, сплачених на бюджетний рахунок казначейства на загальну суму 2 379 119,00 грн.

Листом від 26.03.2019 р. № 14036/6/99-99-12-03-01-15 ФС України вказало на відсутність підстав для збільшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати ПН/РК в СЕА ПДВ.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-VI.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

- суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.

Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків визначений Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок №569).

Згідно з пунктом 4 Порядку №569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.

Відповідно до п. 200-1.4 ст. 200-1 Податкового кодексу України, на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:

а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу;

б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому пунктом 43.4-1 статті 43 цього Кодексу.

З рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов`язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді (п. 200-1.5 ст. 200-1 Податкового кодексу України).

Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах «а» - «в» пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов`язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.

З викладеного вбачається, що для забезпечення збільшення реєстраційної суми платник податку повинен перерахувати кошти в рахунок погашення узгоджених податкових зобов`язань з ПДВ, визначених у податковій звітності з ПДВ, на електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ, а не безпосередньо на бюджетний рахунок.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, за наслідками поданих ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» декларацій з податку на додану вартість від 20.08.2018 р. № 9176087265 та від 20.09.2018 р. № 920262334, податковим органом нараховано позивачу зобов`язання з ПДВ, відповідно до сум, зазначених в деклараціях, які сплачено позивачем згідно платіжних доручень від 30.08.2018 р. на суму 1 506 494,00 грн. та 27.09.2018 р. на суму 842 625,00 грн.

Проте, вказані кошти в сумі 2 379 119,00 грн., відповідачем 2 протиправно зараховано не на електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, а на бюджетний рахунок Державної казначейської служби України, що призвело до відображення в системі електронного адміністрування ПДВ ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» заборгованості у розмірі 2 412 696,00 грн., з яких 2 379 119,00 грн. - сума коштів, сплачених позивачем за насідками поданих декларацій.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача 2 щодо зарахування до Державного бюджету України коштів на особовому казначейському рахунку ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» в загальній сумі 2 379 119,00 грн., в погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за липень та серпень 2018 року та протиправну бездіяльність відповідача 1 щодо не зарахування на рахунок ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» у системі електронного адміністрування ПДВ, коштів у загальній сумі 2 379 119,00 грн., сплачених з особового казначейського рахунку ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» в погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за липень та серпень 2018 року.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог Порядку № 569 на відповідача 1 покладено обов`язок щодо обчислення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН. Тобто саме на відповідача покладається обов`язок щодо забезпечення автоматичного збільшення в СЕА ПДВ реєстраційного ліміту - суми, на яку платник податків має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму непогашеного від`ємного значення ПДВ.

Відтак, враховуючи, встановлену відповідачем 1 бездіяльність щодо не забезпечення належного зарахування коштів до СЕА ПДВ, суд доходить висновку про наявність правових підстав для про зобов`язання відповідача 1 збільшити в даних системи електронного адміністрування ПДВ ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН» реєстраційний ліміт у сумі 2 379 119,00 грн. та відобразити відповідне збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході судового розгляду не довів обґрунтованість своїх висновків і правомірності прийнятих на їх підставі рішень.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню в повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» (04210, м.Київ, просп. Г. Сталінграда, 20 А, оф. 411, код ЄДРПОУ 39282278) задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної казначейської служби України щодо зарахування до Державного бюджету України коштів на особовому казначейському рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» в загальній сумі 2 379 119,00 грн., в погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за липень та серпень 2018 року.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» у системі електронного адміністрування ПДВ, коштів у загальній сумі 2 379 119,00 грн., сплачених з особового казначейського рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» в погашення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за липень та серпень 2018 року.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України збільшити в даних системи електронного адміністрування ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» реєстраційний ліміт у сумі 2 379 119,00 грн. та відобразити відповідне збільшення в системі електронного адміністрування ПДВ.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРГАНІК ГРЕЙН» (04210, м.Київ, просп. Г. Сталінграда, 20 А, оф. 411, код ЄДРПОУ 39282278) судові витрати в сумі 5 763,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м.Києві (04655, Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) та Державної казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіона, 6, код ЄДРПОУ 37567646).

Рішення суду відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П.Васильченко