
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/9057/19
Провадження 2-а/711/16/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2020 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді: Кондрацької Н.М.
за участісекретаря судовогозасідання-Мелещенко О.В.,розглянувшиу відкритомусудовому засіданнів залісуду вм.Черкаси справуза позовомПриватного підприємства«Інститут зпитань іхтіології»до Головногоінспектора будівельногонагляду інспекційноговідділу УправлінняДержавної архітектурно-будівельноїінспекції уЧеркаській областіРешетило ОксаниМиколаївнипро визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, -
в с т а н о в и в:
Позивач Приватне підприємство «Інститут з питань іхтіології» звернулося до суду з позовною заявою до Головного інспекторабудівельного наглядуінспекційного відділуУправління Державноїархітектурно-будівельноїінспекції уЧеркаській областіРешетило О.М.про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.
Ухвалою суду від 22.11.2019 року прийнято та відкрито провадження по справі і призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження з повідомленям сторін.
Представником відповідача за довіреністю Єременко Л.В. подано до суду клопотання про передачу даної справи для розгляду до Черкаського окружного адміністративного суду. Зазначено, що справа не підлягає до розгляду Придніпровським районним судом м. Черкаси як місцевим адміністративним судом, оскільки позивачем оскаржується постанова про притягнення підприємства до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», постанови КМУ №244 від 06.04.1995, якою затверджено Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а не щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення відповідно до КУпАП.
В судове засідання сторонни не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, були належним чином повідомленні про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що Приватне підприємство «Інститут з питань іхтіології» звернулося до суду з позовом до головного інспектора будівельного нагляду управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Решетило О.М. про визнання протиправною та скасування постанови № 26/1023-7-1.18/1182 від 18.10.2019 року, якою ПП «Інститут з питань іхтіології» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 90315 грн.
Відповідно доп.п.1,2ч.1ст.4КАС України,адміністративна справа-переданий навирішення адміністративногосуду публічно-правовийспір, уякому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Пунктом 19 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В даномувипадку позивачемоскаржується акт -постанова суб`єктавладних повноважень,винесена 18.10.2019 головнимінспектором управління ДАБІу Черкаськійобласті РешетилоО.М.щодо вчиненняпідприємством правопорушення,передбаченого п.8ч.3ст.2ЗаконуУкраїни «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Статтею 19 КАС України визначено справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, зокрема за п.1 ч.1 цієї статті, - у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За статтею 20 цього Кодексу розмежовано предмету юрисдикцію адміністративних судів. Так, місцевим загальнимсудам якадміністративним судампідсудні,зокрема адміністративнісправи зприводу рішень,дій чибездіяльності суб`єктіввладних повноваженьу справахпро притягненнядо адміністративноївідповідальності. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Повноваження Держархбудінспекції щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначені статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекції. України, що затверджена постановою КМУ від 09.07.2014 №294 та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2011 №553.
Відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (суб`єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності передбачена, як зазначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також статтею другою Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою КМУ №244 від 06.04.1995.
Правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб`єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб`єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України (ст. 1 ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»).
Як передбачено п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинене щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Натомість, відповідно до частини першої статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Такимчином,враховуючи викладеніобставини танорми чинногозаконодавства,суд вважає,що вданому випадкупредметом оскарженняпозивача -юридичної особиє індивідуальний акт постановаінспектора Управління ДАБІу Черкаськійобласті від18.10.2019,що винесенане відповіднодо нормКодексу Українипро адміністративніправопорушення,а яктака,що винесенавідповідно доположень законодавствапро відповідальністьза правопорушенняу сферімістобудівної діяльності,а томупідстави длярозгляду даноїсправи Придніпровськимрайонним судомм.Черкаси,як місцевимзагальним судом,відсутні.
Відповідно доп.3ч.1ст.29КАС України,суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За нормами ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
В даному випадку суд вважає можливим застосувати аналогію закону (ч. 6ст. 7 КАС України), та передати дану адміністративну справу для розгляду за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Відповідно дочастин 1,2статті 30КАС України,спори міжадміністративними судамищодо підсудностіне допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 29цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 7, 19, 20, 25, 29, 30, 243, 248, 294, 295, 286 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Передати адміністративнусправу запозовом Приватногопідприємства «Інститутз питаньіхтіології» доГоловного інспекторабудівельного наглядуінспекційного відділуУправління Державноїархітектурно-будівельноїінспекції уЧеркаській областіРешетило ОксаниМиколаївнипровизнання протиправноюта скасуванняпостанови пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушення до Черкаського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначенихчастиною другоюстатті 299 цього Кодексу.
Головуючий: Н. М. Кондрацька