
Справа № 697/1813/15-а
Провадження № 2-а/697/21/2020
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2020 року
Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Русаков Г.С. розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об`єднаного управління Пенсійного фонду Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов`язання здійснити перерахунок призначеної пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
03.04.2020 з Верховного Суду до Канівського міськрайонного суду Черкаської області надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Канівського об`єднаного управління Пенсійного фонду Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов`язання здійснити перерахунок призначеної пенсії.
Зазначена справа надійшла на новий розгляд після скасування постанови та була передана до провадження судді Русакова Г.С.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви, суддя приходить до висновку, що справа не підсудна Канівському міськрайонному суду Черкаської області з таких підстав.
З 15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справа у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п.1 ч.1 ст. 19 КАС України).
Згідно ч.1 ст. 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
Вичерпний перелік справ, які підсудні місцевим загальний судам як адміністративним судам наведений у ст. 20 КАС України відповідно до якої місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (ч.2 ст. 20 КАС України).
Як встановлено з матеріалів справи позивач просить суд визнати дії відповідача щодо нарахування йому пенсії за віком неправомірними, зобов`язати відповідача призначити йому з 03.10.2012 року, основну та додаткову пенсію відповідно до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а за ст.ст. 49, 51, 56, п.2 ч.3 ст. 57 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 25, ч.1 ст. 27, ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виходячи з його заробітної плати в зоні ЧАЕС за лютий 1987 року у сумі 954 крб. 00 коп. СРСР та за квітень 1987 року у сумі 1389 крб. 00 коп СРСР, у сумі 4590 грн. 55 коп. у місяць, у тому числі: 4333,75 грн. – державна пенсія; 256,80 грн. – додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю (у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком – у відповідності до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а) та в подальшому проводити її виплату з урахуванням вище вказаних правових норм; стягнути з відповідача на його користь не донараховану пенсію за період з 03.10.2012 року по 24.11.2015 року у сумі 130 927 гривень 45 коп.; стягнути з відповідача на його користь не донараховану пенсію за період з 25.11.2015 року по 05.09.2016 року у сумі 30 581 гривень 46 коп., зобов`язати відповідача здійснити йому за період з 03.10.2012 року по 05.09.2016 року нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у наслідок порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом № 2050-ІІІ та Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 159.
Правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем пов`язані зі спорами фізичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, а тому даний позов не підсудний Канівському міськрайонному суду Черкаської області як місцевому адміністративному суду.
Однак, діючим КАС України не передбачено порядок дій суду при надходженні позовів, які не підсудні місцевим загальним судам як адміністративним, а підсудні окружному адміністративному суду (порушення предметної юрисдикції).
Частиною 6 ст. 7 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Статтею 29 КАС України врегульовано питання передачі адміністративної справи на розгляд іншого адміністративного суду у разі порушення правил територіальної юрисдикції.
Так, відповідно до п.2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Слід зазначити, що в силу вимог ст. 318 КАС України порушення правил предметної підсудності є безумовною підставою для скасування в подальшому рішення суду першої інстанції з направленням справи на новий розгляд за встановленою законом підсудністю.
Отже, суд, застосовуючи аналогію закону, виходячи з положень п.2 ч.1 ст. 29 КАС України, дійшов висновку, що дана справа підлягає передачі за предметною підсудністю до належного суду - Черкаського окружного адміністративного суду.
З врахуванням наведеного, керуючись статтями 7, 20, 29, 241, 242, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Канівського об`єднаного управління Пенсійного фонду Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов`язання здійснити перерахунок призначеної пенсії – передати на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду (18002, бульвар Шевченка, 117, м. Черкаси).
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 15 днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя підпис Г . С . Русаков