Рішення № 88620361, 06.04.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
620/369/20
Номер документу
88620361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2020 року Чернігів Справа № 620/369/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить зобов`язати управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації (далі - відповідач) зробити перерахунок соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї за період з 01.07.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 46,45 грн та повернутих надміру виплачених коштів та провести виплату.

В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що відмова у продовженні призначення соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї є протиправною, оскільки не ґрунтується на нормах чинного законодавства України. Вказує, що не навмисно приховала частину свого доходу, а в зв`язку з тим, що не знала, що він був їй нарахований.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 у справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у оскаржуваних правовідносинах діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

10.03.2020 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на нього, відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

17.01.2019 ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення із заявою за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 25).

На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 13.06.2019 № 366/0/188-19 в управлінні соціального захисту проводилася перевірка правильності надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та відповідно до п. 6 Методичних рекомендацій про проведення перевірок особових справ отримувачів допомоги, яка надається відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» ОСОБА_1 повідомлена про проведення перевірки.

25.07.2019 ОСОБА_1 звернулася до управління з заявою № 958, декларацією та пакетом документів для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям повторно.

Рішенням від 26.07.2019 позивачці було відмовлено в призначенні соціальної допомоги на період з 01.07.2019 по 31.12.2019, відповідно до пункту 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Не погоджуючись з даним рішенням, позивач звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовною заявою про його скасування.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним верствам населення.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Відповідно до ст. 4 Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:

- документ, що посвідчує особу;

- довідка про склад сім`ї,

- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї;

- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);

- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в анти терористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Судом встановлено, що до заяви про призначення допомоги позивач додала декларацію про доходи та майновий стан.

На підставі поданих документів та відповідно до пункту 8 Порядку (соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи) відповідачем зроблено розрахунок та позивачу призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2019 по 30.06.2019 в сумі 2825,07 грн, щомісячно, згідно пункту 20 Порядку (соціальна допомога призначається на шість місяців).

При призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям до розрахунку було враховано дохід ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 31.12.2018.

При подачі пакету документів, ОСОБА_1 повідомлена про те, що наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно чинного законодавства, а також повідомлена, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги зобов`язана повідомити управління соціального захисту населення, що підтверджується підписами ОСОБА_1 у заяві № 94 та декларації від 17.01.2019 (а.с. 25, 26).

Як вбачається з матеріалів справи 14.05.2019 при перевірці державної допомоги державним соціальним інспектором через програмне забезпечення АСОПД/КОМТЕХ в ПТК «Обмін з ДФС» виявлено розбіжності в сумах отриманих коштів, а саме сума доходу з центру зайнятості за період 07.2018 по 09.2018 року становить 238,45 грн, а ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан даної суми не вказала та не надала документів, що підтверджують дану виплату.

У результаті прихованих доходів ОСОБА_1 було надміру сплачені кошти та виникла переплату в розмірі 5650,14 коп.

На виконання листа Міністерства соціальної політики України від 13.06.2019 № 366/0/188-19 в управлінні соціального захисту проводилася перевірка правильності надання ДСД малозабезпеченим сім`ям та відповідно до п. 6 Методичних рекомендацій про проведення перевірок особових справ отримувачів допомоги, яка надається відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» ОСОБА_1 повідомлена про проведення перевірки.

При повторному зверненні 25.07.2019 ОСОБА_1 до відповідача з заявою № 958, декларацією та пакетом документів для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, заявниця також додала копію трудової книжки, в якій зазначено, що їй припинено виплату допомоги по безробіттю 01.07.2018, запис № 24, а отже суд вважає безпідставним твердження позивача, що вона не знала, що їй нарахований даний дохід.

Щодо доводів позивача про необізнаність того, які дані про дохід треба подавати, суд не приймає їх до уваги у зв`язку з тим, що абз. 2 ст. 68 Конституції України встановлена пряма заборона на звільнення особи від юридичної відповідальності (в даному випадку сум доходів, які були нараховані позивачу за визначений період) у зв`язку з юридичною необізнаністю.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивачка 01.11.2019 подала заяву № 1210 від 01.11.2019, в який просила переплату, яка виникла по ДСД малозабезпеченим сім`ям вираховувати з допомоги одиноким матерям у 100% розмірі, яку позивач також отримує в управлінні соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації (а.с. 32).

Вказана заява також підтверджує той факт, що ОСОБА_1 визнає, що вона неправомірно отримувала соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та кошти в розмірі 5650,14 грн.

Виходячи з аналізу документів, доданих позивачем до позовної заяви, з чинного законодавства, рішення відповідача про відмову в призначенні соціальної допомоги на період з 01.07.2019 по 31.12.2019 є обґрунтованим та результати його застосування є правомірними.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач в порушення вимог ч. 1 ст. 77 КАС України належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що за правилами, визначеними статтею 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову судові витрати покладаються на позивача.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 ОСОБА_1 було відстрочено сплату нею судового збору до винесення рішення по суті спору.

Таким чином суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до управління соціального захисту населення Ічнянської районної державної адміністрації (пл. Т.Г. Шевченка, 1, м. Ічня, Чернігівська область, 16703, код ЄДРПОУ - 04061895) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Державного бюджету України (р/р UA028999980313161206084025002, код класифікації доходів бюджету: 22030101 УК у м.Чернігові/м.Чернiгiв/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38054398, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 06 квітня 2020 року.

Суддя Д.В. Лобан