Рішення № 88619991, 07.04.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2020
Номер справи
560/1206/20
Номер документу
88619991
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1206/20

РІШЕННЯ

іменем України

07 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок і виплату ОСОБА_1 доплату, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, з обов`язковим врахуванням всіх видів грошового забезпечення на момент звільнення;

- перераховану недоплату до пенсі виплатити однією загальною сумою в повному за період з 01.01.2018 року без будь яких обмежень, та сплачувати пенсію ОСОБА_1 щомісяця в повному обсязі, починаючи з 01.01.2018.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% грошового забезпечення.

Після проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", розмір пенсії встановлений при її призначенні у відсотковому співвідношенню до суми грошового забезпечення відповідної посади зменшився до 70%.

Не погодившись із проведеним перерахунком, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії із розрахунку 80% грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом № 334-239/С-03/8-2200/20 від 13.02.2020 року відмовило у проведенні такого перерахунку, вказуючи, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення.

Позивач вважає, що відповідач протиправно змінив розмір його пенсії, обмеживши її максимальним розміром 80% відповідних сум грошового забезпечення, тому звернувся до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.03.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику сторін.

На адресу суду 20.03.2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що здійснюючи перерахунок пенсії позивачу в розмірі 70% від суми грошового забезпечення, зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством, що регулює правовідносини у сфері перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, оскільки статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діє з 01.05.2014) встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Враховуючи викладене, вважає, що право позивача на отримання пенсії за вислугою років не порушене, зміст та обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не звужено, підстав для задоволення позову немає.

Також у відзиві відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Суд, враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, вважає, що у задоволенні даного клопотання необхідно відмовити.

20.03.2020 року Головне управління ПФУ у Хмельницькій області заявило клопотання про залучення до участі у справі Хмельницького обласного військового комісаріату, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача для надання пояснень по справі.

Враховуючи те, що відповідач не обгрунтував, яким чином судове рішення може вплинути на права та обов`язки Хмельницького обласного військового комісаріату, суд вважає, що у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи необхідно відмовити.

20.03.2020 року відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду, в якому зазначив, що позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії та види грошових забезпечень, які враховані для призначення пенсії, з травня 2018 року, проте до суду звернувся лише 27.02.2020 року, тобто, з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що про можливе порушення своїх прав позивач дізнався з листа відповідача № 334-239/С-03/8-2200/20 від 13.02.2020 року. Разом з тим, рішенням Верховного Суду від 24.04.2018 року у справі №646/6250/17 визначено, що позовні вимоги, пов`язані з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду необхідно відмовити.

Щодо розгляду справи по суті суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області та з 31.10.2002 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% суми грошового забезпечення, з урахуванням надбавок за УП, за таємність, за класність.

Згідно з довідкою Хмельницького обласного військового комісаріату №ХС47790 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103), розмір грошового забезпечення позивача обрахований з врахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, та надбавки за вислугу років.

На виконання вимог Постанови №103 та на підставі вказаної довідки, Головне управління ПФУ України в Хмельницькій області провело перерахунок пенсії позивача, із визначенням розміру пенсії з розрахунку, що не перевищує 70% відповідних сум грошового забезпечення.

15.01.2020 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% суми грошового забезпечення та надання копій документів.

Головне управління ПФУ у Хмельницькій області листом № 334-239/С-03/8-2200/20 від 13.02.2020 року повідомило позивача про те, що немає підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діє з 01.05.2014) встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Вважаючи дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% суми грошового забезпечення такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ), зокрема, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції станом на час призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80".

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262-XII, згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Саме така, змінена редакція статті 13 Закону №2262-XII була застосована Головним управлінням ПФУ у Хмельницькій області при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії, його пенсія обчислювалась, виходячи з розміру 80% грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.

Тобто, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм вбачається, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Таким чином, у рішеннях Конституційного Суду України зазначено, що розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по зразковій справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18), у якій Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Хмельницькій області протиправно здійснило перерахунок пенсії позивача з розрахунку 70% суми грошового забезпечення відповідно до Постанови №103, на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення.

Суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2018 року із розрахунку 80% грошового забезпечення.

Щодо позовної вимоги про зобов`язати Головного управління ПФУ у Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії з обов`язковим врахуванням усіх видів грошового забезпечення на момент звільнення, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що для здійснення перерахунку пенсії позивача, Хмельницький обласний військовий комісаріат на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, якою затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підготував та направив до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області довідку № ХС47790 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 (далі - Постанова №103), відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача обрахований з врахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, та надбавки за вислугу років.

Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.

Згідно матеріалів справи, суд встановив, що позивач не звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням відповідних доплат та надбавок, а звертався про перерахунок пенсії із врахуванням 80% сум грошового забезпечення.

Під час розгляду даної справи суд не наділений правом надавати оцінку довідці Хмельницького обласного військового комісаріату, поданої до пенсійного фонду для перерахунку пенсії, оскільки позивачем не заявлено позовних вимог до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання довідки протиправною. Так само суд не знайшов підтвердження того, що довідка Хмельницького обласного військового комісаріату №ХС47790 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій визнана недійсною, скасована чи відкликана Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.

Відповідачем проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 16.03.2018 року, виданої уповноваженим органом, яким є в цьому випадку Хмельницький обласний військовий комісаріат, тому не може бути задоволена вимога позивача про проведення перерахунку з врахуванням інших видів (складових) грошового забезпечення та в інших розмірах, ніж ті, які зазначені в довідці від 16.03.2018 року, яку не складає (формує) Головне управління ПФУ в Хмельницькій області.

Отже, вказана вимога є передчасною, оскільки не була предметом розгляду органом пенсійного фонду та рішення щодо перерахунку пенсії з врахуванням відповідних доплат та надбавок відповідним органом не приймалось, а тому позовна вимога зобов`язання Головного управління ПФУ у Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії з обов`язковим врахуванням всіх видів грошового забезпечення на момент звільнення позивача задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги позивача про виплату перерахованої недоплати по пенсії однією загальною сумою в повному обсязі за період з 01.01.2018 року без будь-яких обмежень, та сплачувати позивачу довічну пенсію щомісячно в повному обсязі, суд зазначає, що підстав для задоволення вказаної позовної вимоги немає, оскільки будь-якого рішення щодо обмеження пенсії позивача граничним розміром відповідачем не приймалось, як і не було здійснено до цього часу перерахунку та виплати позивачу пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 06.03.2018 року по справі №696/1016/17.

При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, така вимога є передчасною, і відповідно задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх часткового задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський