Рішення № 88619966, 06.04.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
560/1323/20
Номер документу
88619966
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1323/20

РІШЕННЯ

іменем України

06 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо надання ОСОБА_1 для підписання бланку заяви про призначення/перерахунку пенсії, який не відповідав Додатку 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку/пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" п. 4.1 розділу ІV, щодо визначення розміру пенсії з 29 серпня 2019 року без врахування трудового/страхового стажу, який фактично був станом на 29 серпня 2019 року, без врахування середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2016 -2018 роки , без визначення коефіцієнту страхового стажу на 29 серпня 2019 року, з визначенням коефіцієнту заробітку фактично без урахування волевиявлення, щодо визначення доплати за кожен понаднормативний рік стажу виходячи із розміру мінімальної пенсії встановленої в 2015 році;

зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати ОСОБА_1 для підписання бланк заяви про призначення/перерахунок пенсі, який відповідає Додатку 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку/пенсії відповідно до Закону України "Про загально обов`язкове державне пенсійне страхування" п.4.1 розділу ІV;

призначити ОСОБА_1 пенсію за віком розмір якої визначити з врахування трудовового/страхового стажу, який фактично був станом на 29 серпня 2019 року, з врахуванням середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2016 -2018 роки, з врахуванням коефіцієнту страхового стажу на 29 серпня 2019 року, з визначенням коефіцієнту заробітку з урахуванням волевиявлення щодо періодів, які слід виключити, з визначенням доплати за кожен понаднормативний рік стажу виходячи із розміру мінімальної пенсії встановленої на 2019 рік, виплатити недоотриману пенсію за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20 жовтня 2004 року, як працівнику освіти їй була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ.

Позивач вказує, що після призначення пенсії за вислугою років працевлаштувалась та отримувала заробітну плату на яку нараховували ЄСВ в розмірі визначеному чинним законодавством. Досягнувши пенсійного віку та маючи необхідний стаж для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернулась до відповідача для оформлення необхідних документів, щоб в подальшому отримувати пенсію за віком.

Крім цього, позивач вказує, що оскільки після звернення за призначенням пенсії за віком не отримала рішення про призначення пенсії - продовжувала отримувати пенсію фактично в тому ж розмірі як і раніше, тому звернулась до відповідача із письмовою заявою перевірити правильність визначення розміру пенсії за віком, а у випадку виявлення помилки у визначенні розміру пенсії просила здійснити донарахування сум неотриманої пенсії, неотриману пенсію перерахувати за реквізитами за якими мені перераховується пенсія та надати копію Рішення про призначення пенсії відповідно до поданої по досягненню пенсійного віку заяви та належним чином завірені копії усіх документів наявних у пенсійній справі.

Ознайомившись із відповіддю відповідача, позивач не погодилась із тим, що відповідачем не було здійснено призначення пенсії за віком, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 11 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

26 березня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що після проведення перерахунку пенсії позивачки у зв`язку з уточненням даних згідно її заяви від 12 грудня 2019 року, страховий стаж враховано по 31 жовтня 2019 року та становить 41 рік 8 місяців 6 днів. Тому на думку представник відповідача, вимога позивачки про зобов`язання призначити пенсію за віком з врахуванням трудового/страхового стажу, який фактично був станом на 29 серпня 2019 року є необґрунтованою та не відповідає нормам чинного законодавства.

Враховуючи те, що позивачку переведено з пенсії за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року на пенсію за віком згідно Закону № 1058-1V з врахуванням показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії 2014-2016 роки, підвищено на 17 відсотків (3425,66 грн.), тому відповідач стверджує. що підстав для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком немає.

Крім цього, представник відповідача зазначає, що під час перерахунку пенсії з 29 серпня 2019 року позивачці було автоматично, за допомогою програмного забезпечення оптимізовано заробіток, тобто виключено найбільш несприятливий період, що призвело до збільшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення розміру пенсії (до оптимізації - 0,71214, після оптимізації - 0,77779).

Представник відповідача також зазначив, що при перевірці документів пенсійної справи було встановлено, що при проведенні перерахунків пенсії з 29 серпня 2019 року (заява від 29 серпня 2019 року) та з 01 грудня 2019 року (заява від 12 грудня 2019 року) невірно проведено обчислення доплати за понаднормативний стаж згідно норм ст. 28 Закону (замість 11 років з 29 серпня 2019 року враховано 1 рік та замість 21 року з 01 грудня 2019 року враховано 11 років). З врахуванням зазначеного, пенсійну справу позивачки з 29 серпня 2019 року та з 01 грудня 2019 року приведено у відповідність до норм чинного законодавства. Розмір пенсії з 29 серпня 2019 року та з 01 грудня 2019 року залишився без змін і становить 2000,00 грн.

Таким чином, на переконання представника відповідача, враховуючи, що позивачка є працюючою особою, то перерахунок доплати за понаднормативний стаж у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність не здійснюється (розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначений станом на 01 січня 2016 року).

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п`ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Відповідно до наказу голови Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 березня 2020 року №76-в, головуючий у цій справі суддя Салюк П.І. у період з 23 березня 2020 року по 05 квітня 2020 року перебував у відпустці.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що з 02 жовтня 2004 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти згідно п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

29 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про перехід на пенсію за віком, розмір якої обчислено за нормами Закону № 1058-ІV.

За вказаною заявою відповідачем здійснено розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 29 серпня 2019 року: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17%) х 0,77779 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 3425,66 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,31417 (коефіцієнт страхового стажу) = 1076,24 грн. (основний розмір пенсії) + 10,74 грн. (доплата за 1 рік понаднормативного стажу (1074,00 грн. х 1 %) = 1086,98 грн. (загальний розмір пенсії) + 477,02 грн. (доплата до мінімальної пенсійної виплати, 1564,00 грн.) = 1564,00 грн. (розмір пенсії) + 436,00 грн. (доплата до 2000 грн. ) = 2000,00 грн. (розмір пенсії).

18 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася із заявою в якій просила перевірити правильність обчислення розміру пенсії за віком.

Листом від 17 січня 2020 року № П-2477-П-02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що згідно заяви від 12 грудня 2019 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону з 01 грудня 2019 року з врахуванням страхового стажу 41 рік 8 місяців 6 днів (враховано по 31 жовтня 2019 року), коефіцієнт страхового стажу становить 0,41667. Проведення перерахунку пенсії з врахуванням стажу та заробітної плати було недоцільним.

Розрахунок пенсії з 01 грудня 2019 року: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17%) х 0,77779 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 3425,66 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41667 (коефіцієнт страхового стажу) = 1427,37 грн. (основний розмір пенсії) + 118,14 грн. (доплата за 11 років понаднормативного стажу (1074,00 грн. х 11 %) =1545,51 грн. (загальний розмір пенсії) + 92,49 грн. (доплата до мінімальної пенсійної виплати, 1638,00 грн.) - 1638,00 грн. (розмір пенсії) + 362,00 грн. (доплата до 2000 грн.) = 2000,00 грн. (розмір пенсії).

При перевірці документів пенсійної справи встановлено, що при проведенні перерахунків пенсії з 29 серпня 2019 року (заява від 29 серпня 2019 року) та з 01 грудня 2019 року (заява від 12 грудня 2019 року) невірно проведено обчислення доплати за понаднормативний стаж згідно норм ст. 28 Закону (замість 11 років з 29 серпня 2019 року враховано 1 рік та замість 21 року з 01 грудня 2019 року враховано 11 років). З врахуванням зазначеного, пенсійну справу з 29 серпня 2019 року та з 01 грудня 2019 року приведено у відповідність до норм чинного законодавства. Розмір пенсії з 29 серпня 2019 року та з 01 грудня 2019 року залишився без змін і становить 2000,00 грн.

Розрахунок пенсії з 01 грудня 2019 року наступний: 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17%) х 0,77779 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 3425,66 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,41667 (коефіцієнт страхового стажу) = 1427,37 грн. (основний розмір пенсії) з 225,54 грн. (доплата за 21 рік понаднормативного стажу (1074,00 грн. х 21 % ) = 1652,91 грн. (загальний розмір пенсії) + 347,09 грн. (доплата до 2000 грн.) = 2000,00 грн. (розмір пенсії).

Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року (далі Закон № 1058-ІV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно із статтею 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Отримуючи пенсію за вислугу років, позивач не отримувала будь-який інший вид пенсії з передбачених Законом № 1058-ІV, тому звертаючись до відповідача із заявою 29 серпня 2019 року про призначення пенсії за віком, позивач використала право на призначення пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вперше.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на інший.

Водночас, ОСОБА_1 раніше було призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що передбачені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Тобто, за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV в серпні 2019 року позивач звернулася вперше.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

На думку суду, ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" може бути застосована лише за бажанням та згодою пенсіонера при переведенні його з одного виду пенсії на інший вид в межах правового регулювання одним Законом України.

У той же час, позивач не висловлював бажання стосовно застосування вказаної норми. Крім того, як встановлено судом, позивач не зверталася про переведення на інший вид пенсії, а звернулася про призначення пенсії за віком вперше.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №428/450/17, особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв`язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону №1058-ІV як вперше призначена.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постановах від 06 березня 2018 року у справі № 520/6664/17, від 05 липня 2018 року у справі № 565/645/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку, що відповідач не надав суду доказів, які б могли спростувати доводи позивача і не довів правомірність своїх дій.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно не здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення пенсії за віком 29 серпня 2019 року вперше, пенсію позивачці слід нараховувати із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2016 - 2018 роки починаючи з 29 серпня 2019 року.

При цьому, визначаючись щодо позовних вимог про визнати протиправними дій головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо надання ОСОБА_1 для підписання бланку заяви про призначення/перерахунку пенсії, який не відповідав Додатку 3 до Порядку подання та оформлення документів для призначення/перерахунку/пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" п. 4.1 розділу ІV, щодо визначення розміру пенсії з 29 серпня 2019 року без врахування трудового/страхового стажу, який фактично був станом на 29 серпня 2019 року, без визначення коефіцієнту страхового стажу на 29 серпня 2019 року, з визначенням коефіцієнту заробітку фактично без урахування волевиявлення, щодо визначення доплати за кожен понаднормативний рік стажу виходячи із розміру мінімальної пенсії встановленої в 2015 році, суд зазначає наступне.

Бланк заяви про призначення-перерахунок пенсії знаходиться у вільному доступі та жодних перешкод щодо подачі заяви, яка передбачена Додатком З Порядку № 22-1, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не може бути створено, тому вимога позивачки про надання для підписання бланку заяви про прнзначення/перерахунок пенсії, який відповідає Додатку 3 Порядку подання та оформлення документів для прнзначення/перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на думку суду є безпідставною.

Суд встановив, що після проведення перерахунку пенсії позивачки у зв`язку з уточненням даних згідно її заяви від 12 грудня 2019 року, страховий стаж враховано по 31 жовтня 2019 року та становить 41 рік 8 місяців 6 днів, що підтверджується рішенням № 968030183655 від 16 січня 2020 року та розрахунком стажу. Тому суд вважає, що вимога позивачки про зобов`язання призначити пенсію за віком з врахуванням трудового/страхового стажу, який фактично був станом на 29 серпня 2019 року є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.

Під час перерахунку пенсії з 29 серпня 2019 року позивачці було автоматично за допомогою програмного забезпечення оптимізовано заробіток, тобто виключено найбільш несприятливий період, що призвело до збільшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення розміру пенсії (до оптимізації - 0,71214, після оптимізації - 0 77779), тому у задоволенні позовних вимог у цій частині також слід відмовити.

Враховуючи, те що позивачка є працюючою особою, то перерахунок доплати за понаднормативний стаж у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність не здійснюється, тому суд вважає, що відповідачем вірно визначено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначений станом на 01 січня 2016 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії 2014-2016 роки, таким чином звузивши право особи на майно (грошові кошти), яке їй належить, при цьому, відповідачем частково доведено правомірність своїх дій під час призначення пенсії позивачу, відтак суд вважає за можливе задоволити даний адміністративний позов частково.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 - 2018 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 - 2018 роки, починаючи з 29 серпня 2019 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк