
Справа № 560/1284/20
РІШЕННЯ
іменем України
06 квітня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Прийняти до розгляду позовну заяву про скасування постанови від 11.02.2020 року ВП №60892251 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
2. Скасувати постанову від 11.02.2020 року ВП №60892251 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 17.02.2020 надійшла постанова державного виконавця від 11.02.2020 ВП №60892251 про накладення на позивача штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/1855/19.
Позивач вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2019, яке набрало законної сили згідно з ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2019 року (отримана 25.10.2019), головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 19.11.2019 здійснено перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 травня 2019 року відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ. Розмір пенсії на виконання судового рішення склав 2162,87 грн. Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2019 є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (8110,97 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати встановлено у попередньому розмірі. Вказує, що постановою головного державного виконавця від 11.02.2020 ВП №60892251 на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не погоджується з вказаною постановою та вважає, що вона винесена з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати постанову від 11.02.2020 ВП №60892251 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.03.2020 суд залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 .
Відповідач 17.03.2020 подав суду відзив на позовну заяву, згідно з яким просив у задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити повністю. Зазначив, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України "Про виконавче провадження". Також подав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
ОСОБА_1 17.03.2020 року подала до Хмельницького окружного адміністративного суду пояснення, в яких проти задоволення позову заперечила, зазначила, що окремою ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2020 у справі №560/1855/19 визнано протиправним розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.11.2019 №172254.
У зв`язку із неявкою сторін у судове засідання справу судом розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Рішенням від 19.08.2019 року, яке набрало законної сили 18.10.2019 року, Хмельницький окружний адміністративний суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 травня 2019 року відповідно до частини 2 статті 56 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, в редакції цієї норми до внесення змін законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ.
Суд встановив, що розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 172254 від 19.11.2019, прийнятим на виконання рішення суду, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки із застосуванням двоскладової формули, з врахуванням норм частини 2 статті 27 закону України "Про загальнообов`язкове державне страхування", в редакції закону до внесення змін законом України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 17 грудня 2019 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду №560/1855/19 від 16 грудня 2019 року.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) 11 лютого 2020 року у виконавчому провадженні №60892251 на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в розмірі 5100 грн.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 63 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Виконавець під час виконання рішення про заборону вчиняти певні дії або про утримання від вчинення певних дій доводить до відома боржника резолютивну частину такого рішення, про що складає відповідний акт. Після складення акта виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Згідно зі ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Частина третя статті 2 КАС України серед основних засад (принципів) адміністративного судочинства визначає змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.
Суд зазначає, що принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі полягає насамперед у активній ролі суду при розгляді справи. В адміністративному процесі, на відміну від суто змагального процесу, де суд оперує виключно тим, на що посилаються сторони, мають бути повністю встановлені обставин справи з метою ухвалення справедливого та об`єктивного рішення. Принцип офіційності, зокрема, виявляється у тому, що, окрім іншого, суд визначає обставини, які необхідно встановити для вирішення спору, з`ясовує, якими доказами сторони можуть обґрунтовувати свої доводи чи заперечення щодо цих обставин.
В той же час, за визначенням частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми, у розумінні частини першої статті 76 КАС України, є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
За змістом частини другої вищезазначеної правової норми процесуального закону, питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Разом з тим частина перша статті 77 КАС України покладає на кожну сторону обов`язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У якості однієї з підстав для звільнення від доказування частина четверта статті 78 КАС України визначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому преюдиціальність означає юридичне правило, на підставі якого суди, що розглядають справу, зобов`язані прийняти без перевірки і доказів факти, що були встановлені раніше й набрали законної сили за допомогою судового рішення чи вироку в іншій справі. Обставини визнаються встановленими в іншому судовому рішенні у випадку вказівки на відповідні факти в мотивувальній чи резолютивній частинах судового рішення.
Окремою ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду 27 лютого 2020 року у справа № 560/1855/19, яка набрала законної сили з моменту її проголошення, визнано протиправним розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.11.2019 №172254.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вчинені на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №560/1855/19, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2019 року відповідно до частини 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній на дату такого перерахунку.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у місячний термін з моменту отримання цієї ухвали надати Хмельницькому окружному адміністративному суду належним чином заварену копію розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №560/1855/19.
Таким чином, розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.11.2019 №172254 не свідчить про виконання позивачем рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.08.2019 у справі №560/1855/19.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що головним державним виконавцем правомірно винесено постанову від 11.02.2020 ВП №60892251 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на позивача, а тому в задоволенні позовним вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно відмовити.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі, з врахуванням вимог ст. 139 КАС України, судові витрати, що підлягають розподілу відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови - відмовити.
Судові витрати, що підлягають розподілу, відповідно до ст. 132 КАС України, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , код ЄДРПОУ - 43316784) Третя особа:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Головуючий суддя О.О. Михайлов