
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2020 р. № 520/753/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Богодухівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Харківській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Богодухівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просив суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 31.07.2019 року, щодо відмови ОСОБА_1 у призначені дострокової пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити дострокову пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 31.07.2019 року, щодо відмови ОСОБА_1 у призначені дострокової пенсії, на думку позивача, є протиправним.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Третя особа, Богодухівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Харківській області, правом на подання пояснень по справі не скористався.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.08.2018 року позивачу видано посвідчення серія НОМЕР_1 , пред`явник якого має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
23.08.2018 року позивач звернувся до Богодухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій.
Рішенням комісії по вирішенню спірних питань при призначенні та виплаті пенсій в Богодухівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області №35 від 10.09.2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно п.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також, в рішенні вказано, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно п.20 статті 6 після досягнення чоловіками 55 років та наявності страхового стажу не менше 25 років. Крім того вказано, що відповідно до заяви та наданого пакету документів щодо призначення дострокової пенсії за віком стаж роботи позивача складає 12 років 11 місяців 10 днів.
03.07.2019 року позивач подав звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому зазначив, що згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», він учасник АТО має право на достроковий вихід на пенсію за віком після досягнення 55 років та наявності необхідного стажу. Вказав, що в кінці серпня та 10.12.2018 року звернувся до Богодухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою стосовно призначення пенсії зі віком, був наданий пакет документів для проведення розрахунку. Також, зазначено, що розрахунок був зроблений не в повному обсязі. Просив перевірити розрахунки згідно Законів України і дати відповідь.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом № 3376/З-14 від 31.07.2019 року повідомив позивачу, що 23.08.2018 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вказано, що згідно з наданими документами страховий стаж ОСОБА_1 склав 12 років 11 місяців 10 днів. Крім того, вказано, що у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, було прийнято рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до п.4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач, вважаючи лист Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 31.07.2019 року протиправним рішенням, звернувся з даним позовом до суду.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі по тексту - Закон України № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України № 1058-IV встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Таким чином, право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Судом встановлено, що 08.08.2018 року позивачу видано посвідчення серія НОМЕР_1 , пред`явник якого має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
23.08.2018 року позивач звернувся до Богодухівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій.
При цьому, станом на дату звернення про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій, позивач досяг 55 років.
Відповідно до ст.1 Закону України № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.24 Закону України № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до пункту 3-1 Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV з 01.01.2018 до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Відповідно до абзацу третього підпункту 2 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок №22-1) період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Для визначення права на призначення пенсії за віком згідно зі статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно надається довідка про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року (далі - Порядок № 637) за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 637 час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці, за період до 1 травня 1993 р., а також час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків. Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 1 січня 1998 р. по 31 грудня 2003 р. зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб`єкта підприємницької діяльності, а з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2017 р. за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.
Позивач, як на підставу підтвердження страхового стажу, посилається зокрема на довідку ПП «Богодухівбудгаз», відповідно до якої ОСОБА_1 перебував на посаді директора МП «Алексей» з 15.01.1993 року 13.01.2011 року.
При цьому, вказана довідка видана Приватним підприємством «Богодухівбудгаз» про трудові відносини з іншим підприємством - МП «Алексей».
Крім того, позивачем не надано до суду доказів правонаступництва між вказаними організаціями.
За таких обставин, вказана довідка не може бути доказом наявності у позивача страхового стажу з 15.01.1993 року 13.01.2011 року.
Судом встановлено, що позивач з 01.04.1999 року по 05.02.2015 рік перебував на обліку, як фізична особа-підприємець.
Позивачем зазначено, що він з 01.04.1999 року до 05.02.2015 рок був суб`єктом підприємницької діяльності, згідно ст.67 Конституції України, як фізична особа оплачував податки і збори в порядку і розміру встановленим Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємництва», та сплачував єдиний податок щомісяця з них до ПФУ 42 відсотки. Проте, позивачем не надано доказів сплати вказаних платежів у повному розмірі.
Так, позивачем надано до суду довідку Пенсійного фонду України про індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 форми ОК-5 за період з 2010 року по 2015 рік та з 2017 року по 2018 рік.
З вказаної довідки вбачається, що сплата страхових внесків та страховий стаж за такі періоди: з січня 2011 року по березень 2011 року, з січня 2012 року по травень 2012 року, з липня 2012 року по грудень 2012 року, з січня 2013 року по грудень 2013 року, за січень 2014 року, з березня 2015 року по вересень 2015 року, з листопада 2015 року по грудень 2015 року, з січня 2017 року по вересень 2017 року, з травня 2018 року по грудень 2018 року відсутні.
Також, Військовою частиною А0536, в якій позивач проходить військову службу, ОСОБА_1 видано довідку №267 від 20.08.2018 року, згідно якої у період з жовтня 2017 року по липень 2018 року за нього було сплачено єдиний соціальний внесок.
При цьому позивач вважає, що має страховий стаж у період з 15.01.1993 року по 05.02.2015 року та у період з вересня 2017 по серпень 2018 року (проходження військової служби у Військовій частині А0536). Проте, вказані періоди не становлять 25 років і більше.
З огляду на вищевикладене, суд позбавлений можливості вважати, що у позивача станом на 23.08.2018 року (дата звернення до пенсійного органу із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій) був наявний страховий стаж не менше 25 років для призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій. Вказане в свою чергу виключає можливість суду зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити дострокову пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Так, рішенням комісії по вирішенню спірних питань при призначенні та виплаті пенсій в Богодухівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області №35 від 10.09.2018 року позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком.
При цьому, позивачем рішення пенсійного органу №35 від 10.09.2018 року не оскаржується.
20.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Богодухівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначені дострокової пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити дострокову пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа Богодухівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Харківській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху,
При цьому, залишаючи позовну заяву без руху суддя виходив з того, що позивач, визначаючи позовні вимоги, не вказав яке саме рішення щодо відмови ОСОБА_1 у призначені дострокової пенсії просить визнати протиправним (за результатом розгляду заяви про призначення пенсії поданою у 2018 році чи у 2019 році).
В ухвалі Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2020 року зазначено, що усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву, в якій чітко визначити яке саме рішення щодо відмови ОСОБА_1 у призначені дострокової пенсії просить визнати протиправним (за результатом розгляду заяви про призначення пенсії поданою у 2018 році чи у 2019 році).
02.03.2020 року на виконання вищевказаної ухвали суду позивачем надано до суду уточнений адміністративний позов, в якому позовні вимоги викладено наступним чином:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 31.07.2019 року, щодо відмови ОСОБА_1 у призначені дострокової пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області призначити дострокову пенсію ОСОБА_1 , відповідно до п. 4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.2 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За таких обставин, правомірність або протиправність рішення комісії по вирішенню спірних питань при призначенні та виплаті пенсій в Богодухівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області №35 від 10.09.2018 року не є предметом доказування у даній справі.
Натомість позивач, вважаючи саме лист Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 31.07.2019 року протиправним рішенням, звернувся з даним позовом до суду.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно положень п.4.3 вказаного Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Судом встановлено, що позивач 03.07.2019 року подав звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області складене в довільній формі, яка не передбачена чинним законодавством та просив перевірити розрахунки згідно Законів України і дати відповідь.
За правовим висновком Верховного Суду, що викладений в постанові від 19.04.2018 року у справі № 601/198/16, - підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому органу ПФУ в установленому порядку.
Відповідно до ч. 5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на те, що позивач 03.07.2019 року подав до пенсійного органу звернення, а не заяву встановленої форми про призначення пенсії, суд приходить до висновку про правомірність відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 3376/З-14 від 31.07.2019 року в порядку Закону України "Про звернення громадян" та відсутність у відповідача правових підстав для призначення дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій. При цьому, вказаним листом не приймалось жодного рішення щодо призначення позивачу дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром 3 під., 2 пов.), третя особа Богодухівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду Харківській області (62103, Харківська обл., м. Богодухів, пл.Поштова, 7) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду із врахуванням приписів Закону України № 540-IX від 30 березня 2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.