Рішення № 88619346, 06.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
520/1031/2020
Номер документу
88619346
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2020 р. № 520/1031/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , податковий номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд :

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року відповідно до заяви від 18.07.2019 року, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого саме і встановлено причинний зв`язок інвалідності 3 групи з Чорнобильською катастрофою, обчислення якої провести відповідно до положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 “ Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, встановивши пенсію в розмірі не нижчому від 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також проводити відповідні виплати без обмеження щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року відповідно до заяви від 18.07.2019 року, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого саме і встановлено причинний зв`язок інвалідності 3 групи з Чорнобильською катастрофою.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 991/03.10-20 від 26.07.2019 року йому протиправно відмовлено в перерахунку пенсії.

Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, у якому не погодився з позовними вимогами, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області в спірних правовідносинах діяло згідно чинного законодавства.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 22.07.2015р. та вкладки до нього № НОМЕР_3 позивачу був встановлений статус особи, яка постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (потерпілий від Чорнобильської катастрофи).

04.08.2015 р. позивачу призначено пенсію по інвалідності 3 групи, потерпілі від аварії на ЧАЕС.

Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 15.05.2017 року у справі № 610/1007/17 встановлено факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер: НОМЕР_1 , в 3 зоні небезпеки в період з 10 листопада 1987 року по 11 грудня 1987 року безвиїзно.

26.06.2019 року, за результатами розгляду документів особової справи позивача на засіданні Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, що діє при Харківській обласній державній адміністрації, прийнято рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" категорії 1 серії А, за зразком затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 11.07.2018 № 551.

03.07.2019р. Харківською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 видано вказане посвідчення серії НОМЕР_4 , категорія 1, група інвалідності 3, строк дії бестроково.

18.07.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду 3 групи, 1 категорії.

26.07.2019 року рішенням № 991/03.10-20 відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно заяви від 18.07.2019 року № 2042 у зв`язку з тим, що відповідно до трудової книжки НОМЕР_5 позивач працював з 01.11.1985 року по 22.08.1993 року в Автобазі тресту “Житомирводстрой”, а довідка № 10 від 27.11.2017 року, що підтверджує стаж роботи з 10.11.1987 року по 11.12.1987 року за списком № 1, видана ВАТ “Житомирводбуд” Житомирська автобаза. Довідок про перейменування підприємства не надано, тому немає можливості провести перерахунок стажу роботи.

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок дій територіальних органів ПФУ при розгляді та вирішенні заяв фізичних осіб громадян з приводу призначення(перерахунку) пенсії конкретизований нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1; далі за текстом Порядок №22-1).

Так, відповідно до п. 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Оцінивши прийняте відповідачем рішення суд зазначає, що підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, інваліду 3 групи, вказано відсутність довідки про перейменування підприємства Автобази тресту "Житомерводстрой" на ВАТ "Житомерводбуд" Житомирська автобаза.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КА України обставини встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як зазначалось вище, Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 15.05.2017 року у справі № 610/1007/17 встановлено факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер: НОМЕР_1 , в 3 зоні небезпеки в період з 10 листопада 1987 року по 11 грудня 1987 року безвиїзно. Рішення набрало законної сили 24.06.2017р.

У вказаному рішенні судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.11.1985 року по 22.09.1993 року перебував у трудових відносинах з Автобазою тресту "Житомирводбуд", правонаступником якої є Житомирська автобаза ВАТ "Житомирводбуд" на посаді слюсаря 2 розряду автоколони № 3, та водія 2 класу.

Отже, суд приходить до висновку, що рішення № 991/03.10-20 від 26.07.2019 року відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії згідно заяви позивача від 18.07.2019 року прийнято без врахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Такими чином позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року відповідно до заяви від 18.07.2019 року, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого саме і встановлено причинний зв`язок інвалідності 3 групи з Чорнобильською катастрофою, обчислення якої провести відповідно до положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 “ Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, встановивши пенсію в розмірі не нижчому від 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також проводити відповідні виплати без обмеження щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового, суд зазначає наступне.

Так, станом на час звернення з заявою про перерахунок пенсії позивач отримував пенсію як інвалід 3 групи з числа потерпілих від ЧАЕС, однак відповідно до Посвідчення серія НОМЕР_4 , видане 03.07.2019р. його статус змінений на учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, група інвалідності 3, що і стало підставою звернення з заявою про перерахунок пенсії.

Згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 54 вказаного Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Пунктом 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 (далі Порядок № 1210) передбачено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 11 Порядку встановлено, що мінімальний розмір пенсії становить: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї: осіб з інвалідністю I групи - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю II групи - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; осіб з інвалідністю III групи - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

Пунктом 12 Порядку встановлено, що у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.

Разом з тим, предметом спору у даній справі є наявність у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії, однак відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачу за його заявою від 18.07.2019р., відповідач фактично не досліджував можливості здійснення перерахунку пенсії з врахуванням зміни статусу позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, група інвалідності 3, не надав належної оцінки додаткам доданим до заяви, та в цілому поданій заяві.

Оскільки суд не може перебирати на себе функцій суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій у вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта, у суду на даний час відсутні підстави для зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 18 липня 2019 року відповідно до заяви від 18.07.2019 року, як особі з інвалідністю - учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо якого саме і встановлено причинний зв`язок інвалідності 3 групи з Чорнобильською катастрофою, обчислення якої провести відповідно до положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 “ Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв`язку з чим у задоволенні даної частини позовних вимог належить відмовити.

Позовні вимоги щодо зобов`язання встановити пенсію в розмірі не нижчому від 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та проводити відповідні виплати без обмеження виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового, також не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними, зверненими на майбутнє, даний спір виник саме з підстав відмови в перерахунку пенсії, розмір та порядок подальшої її виплати в оскаржуваному рішенні відповідача не встановлювались.

Проте, враховуючи вищевикладені судом висновки, суд вважає за необхідне на підставі положень ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду у даній справі.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог статті 139 КАС України. На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , податковий номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 991/03.10-20 від 26.07.2019 року відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головне управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 18.07.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 року про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду у даній справі.

В іншій частині позовні вимог залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.