
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/359/20
06 квітня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі: судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо невиплати йому пенсії по інвалідності;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області поновити нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , сплатити заборгованість за період з 01.03.2016 по 30.06.2017.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є одержувачем пенсії по інвалідності, проживав на території Луганської області, в зв`язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції позивач змушений був покинути своє місце проживання та переїхав спочатку до міста Чугуїв Харківської області, потім до міста Городок Хмельницької області, а зараз проживає у місті Чортків Тернопільської області, де з 11.01.2018 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.
За період з березня 2016 року по червень 2017 року йому була припинена виплата пенсії, з приводу чого він звертався до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, Городоцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (де перебував на обліку з 01.07.2017) про виплату заборгованості. Згідно з відповідями органів пенсійного фонду інформація про наявність заборгованості по виплаті пенсії відсутня.
У вересні 2019 року позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою виплатити йому суми належної пенсії, проте відповідач у своєму листі від 18.09.2019 №615/04-13 обмежився інформацією щодо сум пенсії, виплаченої в 2017 році, без проведення перевірки фактів невиплати пенсії за 2016-2017 роки.
ОСОБА_1 вважає неправомірними дії (бездіяльність) відповідача щодо не виплати заборгованості з пенсії за період з березня 2016 року по червень 2017 року включно та посилається на права та гарантії, встановлені Конституцією України, та на положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV)
Вважає протиправними посилання органів пенсійного фонду на постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 № 365, якою встановлений спеціальний порядок здійснення соціальних виплат для осіб, які тимчасово переселилися з району проведення антитерористичної операції, в тому числі особливості виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам, оскільки цей підзаконний нормативний акт не є законом, а тому не може змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.
Ухвалою суду від 05.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено судове засідання на 27.02.2020 о 10.30 год.
25.02.2020 до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні (а.с.26-30). Зазначає, що відповідно до матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 пенсія по інвалідності призначена Управлінням Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області на підставі заяви від 18.08.2014, в подальшому у лютому 2015 пенсія переведена до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, де позивач перебував на обліку як пенсіонер із статусом внутрішньо переміщеної особи на підставі довідки від 12.01.2015 до липня 2017 року. З липня 2017 року пенсійну справу передано з Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області, де відновлено виплату пенсії з 01.07.2017. Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначило пенсію ОСОБА_1 з 01.11.2017 відповідно до його заяви від 12.10.2017.
Також відповідач зазначає, що у період з 01.03.2016 по 30.06.2017 ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області, тому питання щодо поновлення виплати пенсії має вирішуватися відповідно до пунктів 17-18 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 № 365, згідно з якими поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у разі їх припинення здійснюється на підставі рішення комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що внесене разом з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, з місяця, що настає за тим, в якому було усунуто факти, виявлені під час здійснення верифікації.
Враховуючи наведене, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вказує, що не порушувало право ОСОБА_1 на отримання пенсії. Також зазначає про пропущення строку звернення до суду, визначеного статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з цим позовом.
Ухвалою суду від 27.02.2020 задоволено клопотання представника відповідача та залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у зв`язку з цим розгляд справи відкладено до 11.30 год 24.03.2020, зобов`язано третю особу подати до суду письмові пояснення щодо предмета спору, підстав та причин, за яких було припинено виплату пенсії позивачу з 01.03.2016 та надати суду належним чином засвідчені докази на підтвердження підстав та причин зняття позивача з обліку та припинення виплати пенсії.
17.03.2020 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшли пояснення (а.с.83-88), у яких третя особа просила у позові відмовити.
У поясненнях третьої особи зазначено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійному фонді України Харківської області з 01.02.2015 по 29.02.2016 за матеріалами електронної справи, паперова пенсійна справа не надходила. Після обміну інформацією з органами соціального захисту населення виплату пенсії ОСОБА_1 було призупинено з 01.03.2016 у зв`язку з непідтвердженням фактичного місця проживання/перебування. Рішення Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області не було оскаржене. В подальшому електронну пенсійну справу було передано за запитом у Городоцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області. Заборгованість щодо виплати пенсії позивачу відсутня. Також третя особа вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України.
Ухвалою суду від 24.03.2020 розгляд справи відкладено до 12.30 год 06.04.2020.
У судове засідання 06.04.2020 учасники справи не прибули, хоча належним чином повідомленні про дату, час та місце судового розгляду справи.
Від позивача 03.04.2020 до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з частиною дев`ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, розгляд справи проведено за відсутності позивача, представника відповідача та третьої особи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 , який проживав у місті Антрацит Луганської області, у зв`язку з переїздом на нове місце проживання у село Левада Городоцького району Хмельницької області на підставі заяви від 18.08.2014 №10576 Управлінням Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області призначена пенсія по інвалідності, що підтверджується розпорядженням від 27.08.2014 № 7081 (а.с.31-32).
На підставі заяви ОСОБА_1 від 12.01.2015 у зв`язку з переїздом на нове місце проживання у місто Чугуїв Харківської області та згідно з атестатом від 12.02.2015 №56, пенсія позивача з 01.02.2015 з Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області переведена до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) (а.с.33-34).
ОСОБА_1 перебував на обліку як пенсіонер в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області) із статусом внутрішньо переміщеної особи на підставі довідки від 12.01.2015 № 6340002956 про взяття на облік, особи переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с.35).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) після обміну інформацією з органами соціального захисту населення, за якою не підтверджено фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 (а.с.92), було призупинено з 01.03.2016 виплату пенсії позивачу. Рішення Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) не оскаржувалось.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.07.2017 № 9196 (а.с.36) та з врахуванням довідки від 27.07.2017 № 0000280827 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.38), рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області від 07.09.2017 № 10 призначено пенсію позивачу з 01.07.2017 (а.с.37, 39); у липні 2017 року пенсійну справу передано з Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області.
З 01.12.2017 пенсію ОСОБА_1 було призначено Чортківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області відповідно до його заяви від 12.10.2017 б/н, із врахуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.10.2017 № 0000357500 та протоколу комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, житлових субсидій та відшкодування частини невикористаної субсидії, про включення до ЄДАРПу інформації про пільговика за місцем фактичного проживання та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 08.12.2017 № 25 (а.с.40-44).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» від 22.08.2018 № 628, Чортківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області реорганізоване шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке є правонаступником його прав та обов`язків.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 у вересні 2017 року звертався до Городоцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, у якому просив здійснити заходи щодо виплати йому пенсії за період з березня 2016 року по червень 2017 року. У відповідь на його заяву надана відповідь про те, що позивач взятий на облік у Городоцькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з 01.07.2017, пенсія йому призначена на підставі поданих документів з врахуванням довідки від 27.07.2017 № 0000280827 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII), постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 № 637, постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 № 365 (а.с.12-13).
З аналогічною заявою позивач звертався у січні 2018 року до Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, а у вересні 2019 року до Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області. З відповідей органів пенсійного фонду від 08.02.2018 №690/02 та 18.09.2019 №615/04-13 відповідно вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії у Головному управління Пенсійного фонду в Тернопільській області з 01.12.2017, до цього по 30.11.2017 пенсія виплачувалась Городоцьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області, заборгованості по виплаті пенсії немає (а.с.14-17).
Позивач вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиплати йому пенсії по інвалідності.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Підпунктом 6 пункту 4 Порядку № 28-2 передбачено, що Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
За приписами пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії. Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії. Заяву до органу, що призначає пенсію, про запит пенсійної справи особи, яка потребує опіки (піклування), якій опікуна (піклувальника) не призначено і яка перебуває на довготривалому лікуванні у закладі охорони здоров`я, подає адміністрація цього закладу. Заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
Згідно із абзацом першим частини першої статті 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.
Як передбачено пунктом 1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок призначення № 365), цей Порядок визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 Порядку призначення № 365 передбачено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
За правилами пункту 5 Порядку призначення № 365 для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки.
Відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку призначення № 365 територіальний орган Пенсійного фонду України не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) пенсії надсилає запит про отримання електронної справи отримувача пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України, де отримувач пенсії перебував на обліку, або до визначеного Пенсійним фондом України його територіального органу, якщо пенсіонер не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження. Протягом п`яти робочих днів із дня отримання такого запиту територіальний орган Пенсійного фонду України надсилає відповідну електронну справу до територіального органу Пенсійного фонду України, до якого подано заяву про призначення (відновлення) пенсії.
Згідно із пунктами 10 - 12 Порядку призначення № 365 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї (крім осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати. Питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2000 р., N 5, ст. 178), за умови включення до складу таких комісій представників органів, що здійснюють соціальні виплати. Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого подання. За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Пунктами 14, 15 Порядку призначення № 365 визначено, що у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи.
Крім того, згідно із пунктом 1 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок здійснення контролю № 365), цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю № 365 визначено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до підпункту 2 пункту 12 Порядку здійснення контролю № 365 соціальні виплати припиняються у разі: встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Згідно із пунктом 15 Порядку здійснення контролю № 365 поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі, припинених відповідно до підпункту 2 пункту 12 цього Порядку, здійснюється за рішенням комісії, прийнятим на підставі подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що внесене разом з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Як вбачається із пояснень третьої особи Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області ОСОБА_1 припинено виплату пенсії з 01.03.2016 через встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування.
Таке рішення позивач не оскаржував. Про поновлення йому пенсії до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) не звертався.
Лише 27.07.2017 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області з заявою, у якій просив запросити документи його пенсійної справи з Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області. На підставі заяви ОСОБА_1 від 27.07.2017 № 9196 та довідки від 27.07.2017 №0000280827 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи Управлінням Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області призначено з 01.07.2017 пенсію позивачу (а.с.36-39).
Пенсія у період з 01.03.2016 по 30.06.2017 ОСОБА_1 не нараховувалася. Фактичне місце проживання позивача у цей період за адресою: АДРЕСА_1 , не підтверджене (а.с. 92). Разом з тим, електронна пенсійна справа позивача перебувала в Управлінні Пенсійного фонду України у Чугуївському районі Харківської області (Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області). Відомості про фактичне місце проживання позивача у цей період у суду відсутні.
Разом з тим, суд не може надавати оцінку правомірності дій Управління Пенсійного фонду України у Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області) щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2016, оскільки такі не входять до предмета позовних вимог, а згідно з положеннями частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до вимог цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312).
Отже, за приписами наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» умовою призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження такої особи на обліку місця перебування на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, що підтверджується відповідною довідкою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з пунктом 9 цього Порядку у разі зміни місця проживання/перебування (крім зміни місця проживання в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці: району, міста без поділу на райони, району в місті, селища, села) заявник звертається за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Оскільки ОСОБА_1 відповідно до довідки від 12.01.2015 № 6340002956 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, з січня 2015 проживав за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.35), то саме за місцем фактичного проживання позивача та перебування його на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області) мало вирішуватися питання щодо наявності підстав для поновлення виплати пенсії з 01.03.2016.
З 27.07.2017 фактичне місце проживання ОСОБА_1 підтверджене у селі Левада Городоцького району Хмельницької області відповідно до довідки від 27.07.2017 №0000280827 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, тому відповідно з 01.07.2017 Управлінням Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області призначено пенсію позивачу (а.с.37-39);
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05.10.2017 № 0000357500 фактичне місце проживання ОСОБА_1 з жовтня 2017 року - АДРЕСА_2 . Оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області виплачено пенсію позивачу по листопад 2017 року, то Чортківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області призначено пенсію позивачу з грудня 2017 року.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (як правонаступник Чортківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області) у цій справі не допускав будь-якої бездіяльності щодо невиплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , пенсія була призначена на підставі рішення відповідної комісії, яка призначає (відновлює) таку соціальну виплату, з наступного місяця в якому було припинено виплату пенсії внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 за попереднім місцем обліку пенсіонера.
При цьому суд зазначає, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відсутні підстави поновити нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за період, коли він не перебував на обліку у цьому територіальному органі Пенсійного фонду України, а так само відсутні підстави виплатити заборгованість за період з 01.03.2016 по 30.06.2017, оскільки заборгованість існує, коли вона нарахована, але не виплачена. Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області) як територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання позивача не проводило нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 01.03.2016 по 30.06.2017, а тому відсутня заборгованість щодо пенсійних виплат.
У разі незгоди з діями і рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області), які стосувалися припинення виплати пенсії, позивач не позбавлений права на їх оскарження до суду.
Таким чином, з огляду на відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області обов`язку та повноважень на вирішення питання щодо виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01.03.2016 по 30.06.2017, через перебування позивача в цей період на обліку в іншому пенсійному органі Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області (Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області), рішенням якого такі виплати були припиненні та яке не оскаржувалось позивачем, то позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своїх дій та відсутність підстав для поновлення нарахування та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , сплати заборгованості за період з 01.03.2016 по 30.06.2017, позовні вимоги є безпідставними.
При цьому суд вважає посилання відповідача та третьої особи щодо застосування строків звернення до суду, передбачених статтею 122 КАС України, необґрунтованими з огляду на таке.
Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Застосовуючи строки у зазначеній сфері, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб`єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку. якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.
Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд у випадку визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації права громадян на соціальний захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).
Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
Аналогічна правова позиція стосовно застосування процесуального строку у спорах, пов`язаних із правом особи на соціальний захист, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, від 09.07.2019 у справі 676/1557/16-ц, у постанові Верховного Суду, від 22.01.2019 у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017).
Отже, позивач не пропустив строк звернення до суду з позовними вимогами. Проте з огляду на встановлені обставини у справі, та враховуючи положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову в позові.
Підстави для розподілу між сторонами судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи 14035769).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд 2 поверх, місто Харків, Харківська область, 61022, ідентифікаційний код юридичної особи 14099344).
Повний текст рішення складено та підписано 06.04.2020.
Суддя Чепенюк О.В.
Згідно з оригіналом:
Суддя Чепенюк О.В.