
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
06 квітня 2020 р. № 400/421/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.12.2019 р. № 000039-5006-1402,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до ГУ ДФС у Миколаївській області з вимогою визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №000039-5006-1402 від 02.12.2019, яким позивачці визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 20833,33 гривень.
Ухвалою суду від 16.03.2020 відповідача ГУ ДФС у Миколаївській області замінено на належного ГУ ДПС у Миколаївській області.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтувала тим, що відповідачем неправомірно визначено їй податкове зобов`язання, оскільки придбаний нею у звітному періоді автомобіль Volkswagen Toureg не є об`єктом оподаткування.
По-перше, позивачка зазначає, що відповідно до вимог Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є власники легкових автомобілів, середньоринкова вартість яких становить понад 1564875 гривень. Середньоринкова вартість автомобілю має бути визначена центральним органом виконавчої влади, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля. Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).
Натомість згідно офіційного прайс-листа дилера вартість транспортного засобу, який належить позивачу становить 1501188,48 гривень, що є меншою ніж вартість автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2019 році.
По-друге, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, позивачці належить на праві власності автомобіль Volkswagen Toureg, 2019 року випуску, об`єм двигуну 2967 см.куб., тип пального дизель.
Відповідач, розраховуючи вартість автомобіля, напевно зазначив наступні критерії Volkswagen Toureg, 2019, об`єм двигуна 2967 см.куб., тип пального дизель та програмою на www.me.gov.ua. Але, за цією програмою середньоринкова вартість транспортного засобу позивача виходить 1346124,78 гривень, що є меншим ніж середньоринкову вартість транспортного засобу.
По-трете, як вбачається з договору №931770 від 21.03.2019, укладеного між ТОВ «Автогран Миколаїв», офіційний дилер Volkswagen в Миколаєві та ОСОБА_1 , позивачка придбала транспортний засіб за ціною 1441200 гривень, ціна без ПДВ 1201000 гривень, що також є меншою ніж 357 розмірів мінімальної заробітної плати.
По-четверте, при розрахувані об`єму двигуна транспортного засобу позивача, що становить 2967 см.куб., здійснив закруглення до найближчого основного об`єму циліндру двигуна, тобто, врахував об`єм циліндру транспортного засобу позивача як 3,0, а ні 2967 см.куб. При цьому, будь якими нормами чинного законодавства не передбачена можливість збільшення контролюючим органом розміру об`єму циліндрів двигуна автомобіля з метою визначення середньоринкової його вартості. Разом з тим, точний робочий об`єм двигуна транспортного засобу визначається фахівцями експертної служби МВС під час проведення експертного дослідження, або вноситься до Єдиного державного реєстру МВС адміністратором територіального сервісного центру МВС з наданих власником супроводжуючих документів (сертифікат відповідності, акт технічної експертизи транспортного засобу, акт огляду транспортного засобу, тощо).
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 10.052018 у справі №822/1809/16.
Відповідач позов не визнав. Просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що об`єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1564875 гривень, а також з року випуску яких минуло не більше 5 років. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування. Використання калькуляторів розрахунку середньоринкової вартості автомобіля для цілей оподаткування транспортним податком не передбачено діючим законодавством у 2019 році. Отже, визначення середньоринкової вартості транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до ст.267 ПК України належить виключно до повноважень Мінекономрозвитку. Зігдно переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2019 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, автомобіль Volkswagen Toureg, 2019 року, середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2019 року.
В судовому засіданні 16.03.2020 представник відповідача підтримав свою позицію, викладену у відзиві, представник позивача не з`явився.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 06.04.2020 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проживає у м. Миколаєві та 21.03.2019 уклала договір купівлі-продажу №931770 автомобіля з ТОВ «Автогранд Миколаїв», відповідно до якого придбала автомобіль Volkswagen Toureg, 2019 року випуску, дизельний двигун 2967 см3, АКПП, загальною вартістю 1441200 гривень (без ПДВ 1201000 гривень).
02.12.2019 уповноваженою особою ГУ ДПС у Миколаївській області винесено податкове повідомлення-рішення №00039-5006-1402 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 20833,33 гривень.
20.12.2019 ОСОБА_1 подала заява до ГУ ДПС у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення-рішення №00039-5006-1402.
08.01.2020 ГУ ДПС у Миколаївській області відмовило ОСОБА_1 у скасуванні податкового повідомлення-рішення №00039-5006-1402.
Відповідно до п.267.1.1. ст.267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
267.2.1. Об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до інформації, яка оприлюднена на офіційному сайті Мінекономрозвитку: http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA автомобіль Volkswagen Toureg, двигун 3,0, дизель, оподатковуються у 2019 році до 1 року.
Ставка податку визначена п.267.4 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль.
За таких обставин, автомобіль позивачки є об`єктом оподаткування та за нього необхідно сплачувати транспортний податок.
Щодо аргументів позивачки, про те, що середньоринкова вартість автомобіля визначається на підставі офіційних прайсів-листів виробників (дилерів), з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ», відповідно до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка затверджена Постановою №66, то необхідно зазначити, що це стосується саме дій Мінекономрозвитку.
Саме Мінекономрозвитку на підставі прайсів дилерів та інформації ДП «Держзовнішінформ» визначає середньоринкову вартість автомобілів. Відповідач самостійно не визначає середньоринкову вартість автомобілів.
Також суд не приймає посилання позивачки на ту обставину, що ціна, яку вона заплатила за договором купівлі-продажу, менше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Це є договірною ціною, а для цілей оподаткування необхідно керуватися, середньоринковою ціною, яку визначає саме Мінекономрозвитку. Розрахована Мінекономрозвитку середньоринкова вартість автомобіля Volkswagen Toureg, двигун 3,0, дизель складає 1606665,06 гривень, що більше ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
У цьому випадку суд враховує позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 18.03.2020 у справі № №П/811/1192/16 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88336318), від 02.03.2020 у справі №820/3033/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/87995627), від 23.01.2020 у справі № №826/11933/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/87129631) та багатьох інших.
Щодо посилання позивачки на відмінність у об`ємі двигуна, а саме 2967 см.куб у техпаспорті, та 3,0 у Переліку, то це відповідає загальноприйнятим правилам заокруглення, і поза будь-яким розумним сумнівом, Мінекономрозвитку у Переліку автомобілів, які підлягають оподаткування у 2020 році, мав сам обсяг двигуна 2967 см.куб.
Підстав для скасування податкового-повідомлення рішення №000039-5006-1402 від 02.12.2019 суд не вбачає.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивачку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 43144729) відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко