
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2020 року Справа № 280/1767/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Апеляційного суду Запорізької області до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 , про визнання дій протиправними та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
16 березня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Апеляційного суду Запорізької області (далі – позивач) до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 (далі – третя особа), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо накладення постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кудрановського Ю.В. від 24 лютого 2020 року у виконавчому провадженні №60936771 штрафу на Апеляційний суд Запорізької області в розмірі 5100,00 грн.;
скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кудрановського Ю.В., від 24 лютого 2020 року винесену у виконавчому провадженні №60936771, про накладення на Апеляційний суд Запорізької області штрафу в розмірі 5100,00 грн.
Ухвалою суду від 23.03.2020 відкрито спрощене провадження у справі, а розгляд справи призначено без виклику/повідомлення учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірна постанова про накладення штрафу є протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України, у зв`язку з чим підлягає скасуванню. Так, позивач посилається на те, що на виконанні у Відділі перебуває виконавчий документ, за яким Апеляційний суд Запорізької області зобов`язано перерахувати та виплатити ОСОБА_1 складові грошового утримання. Вказує, що після отримання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження позивач вчинив всі залежні він нього дії для виконання вимог виконавчого документа, а саме провів відповідний перерахунок, а також звернувся до Державної судової адміністрації України для виділення коштів для перерахування їх стягувачу. Разом з тим, на момент виникнення спірних правовідносин грошові кошти не виділено, а всі рахунки Апеляційного суду Запорізької області в органах Казначейства закриті ще з грудня 2019, у зв`язку із ліквідацією Апеляційного суду Запорізької області, відповідно до Указу Президента України від 29.12.2017 №452/2017. Позивач зазначає, що державним виконавцем зазначені обставини необґрунтовано не було враховано, що призвело до протиправного винесення спірної постанови. Просить задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача та третьої особи відзив/пояснення щодо заявлених позовних вимог не надходили.
30.03.2020 від Міністерства юстиції України судом отримано засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №60936771.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2020 по справі №280/729/19 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , серед іншого:
зобов`язано Апеляційний суд Запорізької області перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 надбавки за вислугу років за періоди 18.05.2011 року по 31.12.2011 року в розмірі визначеному ч.4 ст.44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;
зобов`язано Апеляційний суд Запорізької області перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 за період з 18.05.2011 року по 31.12.2011 року заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди включно з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку і порушенням строків їх виплат».
На виконання рішення в зазначеній частині ОСОБА_1 видано виконавчий лист.
19.12.2019 до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшла заява Панкеєва ОСОБА_2 . ОСОБА_3 про відкриття виконавчого провадження.
26.12.2019 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №60936771, якою зобов`язано боржника – Апеляційний суд Запорізької області виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
24.02.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про накладення штрафу ВП №60936771, якою на позивача накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення суду у встановлений строк без поважних причин.
Позивач, не погодившись з постановою про накладення штрафу, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Згідно ч.2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.75 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Отже, згідно Закону України «Про виконавче провадження» накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути застосоване лише при умові, що судове рішення не виконане без поважних причин, тобто коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Поважними в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення (захворювання, стихійне лихо, тощо).
Разом з тим, суд не може погодитись з правомірністю накладення на позивача штрафу, з огляду на таке.
Так, судом встановлено, що відповідно до Указу Президента України віл 29.12.2017 №452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» постановлено ліквідувати, зокрема Апеляційний суд Запорізької області.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань з 02.10.2018 Апеляційний суд Запорізької області перебуває у стані припинення.
Згідно повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області з 12.12.2019 рахунки Апеляційного суду Запорізької області закрито.
Суд зазначає, що відповідно до статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно пункту 2 частини 3 статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України.
З матеріалів справи встановлено, що 21.01.2020 Апеляційний суд Запорізької області звернувся до голови ДСА України з листом в якому повідомляв про те, що на виконання рішення у справі №280/729/19 здійснено перерахунок грошового утримання ОСОБА_1 та донараховано суму в розмірі 19738,05 грн. А також, повідомлено про те, що всі рахунки Апеляційного суду Запорізької області закриті.
Також, відповідне повідомлення було направлено позивачем і до Відділу примусового виконання рішень, в якому зазначено про проведений ОСОБА_1 перерахунок грошового утримання та зазначено на те, що грошові кошти можуть бути виключно ДСА України за рахунок бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів».
Разом з тим, зазначені обставини державним виконавцем враховано не було, та необґрунтовано накладено на позивача штраф за невиконання рішення суду.
Суд зазначає, що застосування штрафу є заходом примусу, який спонукає боржника виконати вимоги виконавчого документу, проте, в даному випадку цілі накладення штрафу не досягаються, оскільки у позивача відсутня реальна можливість виконати рішення суду без виділення відповідних асигнувань ДСА України, оскільки божник не має ані коштів, ані відкритих рахунків.
Такий правовий висновок висловив Верховний Суд України постановах від 24 березня 2015 року (справа №21-66а15) та від 02 грудня 2015 року (справі №21-5115а15), а також Верховний Суд у постанові від 28.02.2019 по справі №822/1080/17.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про те, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваної постанови про накладення штрафу, у зв`язку така постанова підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо накладення постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кудрановського Ю.В. від 24 лютого 2020 року у виконавчому провадженні №60936771 штрафу на Апеляційний суд Запорізької області в розмірі 5100,00 грн., суд зазначає, що такі позовні вимог фактично охоплюються вимогами про визнання протиправною та скасування спірної постанови, а відтак задоволенню не підлягають.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Апеляційного суду Запорізької області.
Оскільки позивача було звільнено від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 287 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Апеляційного суду Запорізької області (69005, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 162, код ЄДРПОУ 02891457) до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул.Городецького, буд.13, код ЄДРПОУ 00015622), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), про визнання дій протиправними та скасування постанови – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 24 лютого 2020 року ВП №60936771 про накладення на Апеляційний суд Запорізької області штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.04.2020.
Суддя І.В. Новікова