Рішення № 88614632, 06.04.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2020
Номер справи
160/12996/19
Номер документу
88614632
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2020 року Справа № 160/12996/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки), -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 21.12.2019 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019, № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019.

2. Ухвалою суду від 26.12.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 13.01.2020 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від позивача надійшло клопотання про поновлення строку звернення до суду.

4. Ухвалою суду від 20.01.2020:

- клопотання про поновлення строку звернення до суду задоволено, визнано поважними причини пропуску та поновлено строк звернення до суду із цим позовом;

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- витребувано від позивача довідку про заробітну плату за спірний період із зазначенням сум нарахованого та сплаченого єдиного внеску;

- витребувано від відповідача: вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019, № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019 з доказами їх направлення та отримання позивачем; інтегровану картку платника податків зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з дати виникнення боргу; пояснення із підтверджуючими доказами, чи подавалась позивачем податкова звітність; розрахунок суми боргу, визначений в оскаржуваних вимогах; усі наявні документи, на підставі яких була сформована оскаржувана у цій справі вимога; пояснення із підтверджуючими доказами, на які системі оподаткування перебував позивач;

- встановлено сторонам строки для надання заяв по суті спорі та доказів.

5. 12.02.2020 надійшов відзив на позов.

щодо строків розгляду справи

6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

8. Позивач вважає протиправним нарахування сум єдиного внеску та формування вимог про сплату боргу (недоїмки), оскільки підприємницької діяльності з серпня 2013 року не веде.

9. Контролюючими органами не направлялась довідка про взяття на облік як платника єдиного внеску, як особі на яку не поширюється дія Закону № 755, позивач заяву про взяття на відповідний облік не подавав.

10. Позивач надав підтвердження працевлаштування та отримання заробітної плати у спірний період, довідкою роботодавця підтвердив нарахування та сплату єдиного внеску за період з вересня 2013 року по дату видачі довідки - 29.01.2020.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач у спірний період був платником єдиного внеску згідно частини першої статті 4 Закону № 2464-VІ.

12. Неотримання доходу від діяльності не звільняє платника від обов`язку сплачувати суми єдиного внеску.

13. Позивач з 27.11.2006 по 15.05.2019, дату припинення діяльності, перебував на обліку у ГУ ДПС Дніпропетровській області, як фізична особа - підприємець. За спірний період позивач не подавав будь-якої звітності.

14. З 01.01.2012 по 01.10.2013 перебував на спрощеній системі оподаткування.

15. Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 7 Закону № 2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

16. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

17. Згідно з абзацом 3 частини восьмої 8 статті 9 Закону № 2464-VІ строк сплати єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування за 2017 рік, до 10 лютого наступного року, тобто 09.02.2018.

18. На підставі вищенаведеного, 09.02.2018 автоматично нараховано єдиний внесок в інтегрованій картці платника єдиного внеску фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 у сумі 8 448 грн (мінімальна заробітна плата 2017 року 3 200 грн х 22 відсотки = 704 грн в місяць) як приватному підприємцю на загальній системі оподаткування.

19. Згідно з абзацом 3 частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VІ, (в редакції з 01.01.2018), фізичні особи-підприємці, які застосовують загальну систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерських господарств зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

20. Вимога від 13.02.2019 № Ф-665-54/427-У включає нарахування за 2017 рік по строку 09.02.2018 за звітний рік в сумі 8 448 грн; за 1 квартал 2018 року по строку 19.04.2018 - 2 457,18 грн (мінімальна заробітна плата 2018 року 3 723 грн х 22 відсотки = 819,06 грн в місяць, за 3 місяці відповідно 2 457,18 грн); за 2 квартал 2018 року по строку 19.07.2018 - 2 457,18 грн; за 3 квартал 2018 року по строку 19.10.2018 - 2 457,18 грн; за 4 квартал 2018 року по строку 21.01.2019 - 2 457,18 грн.

21. Отже, вказана вимога включає 8 448 грн нарахування за 2017 рік + 9 828,72 грн нарахування за 4 квартали 2018 року, та станом на 21.05.2019 становить 18 276,72 грн.

22. Вимога від 12.08.2019 № Ф-665-54/427-У включає суму за 2 квартал 2019 року по строку 19.07.2019 - 2 457,18 грн.

23. Згідно із порядком, визначеним пунктом 4 розділу VI Інструкції № 449 після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається в органі доходів і зборів. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис,- в органі доходів і зборів.

24. Вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

25. Відповідно до пункту 5 розділу VI Інструкції № 449, протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов`язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

26. У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення органу доходів і зборів або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності).

27. На підставі вказаного, вимога від 13.02.2019 № Ф-665-54/427-У набула статусу узгодженої 21.05.2019.

28. Вимога від 12.08.2019 № Ф-665-54/427-У набула статусу узгодженої 02.09.2019.

29. Позивачем у позовній заяві не наведено обґрунтованих підстав для звільнення від сплати сум нарахованого єдиного внеску.

30. Відповідно до пункту 13 розділу VII Інструкції, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

31. Отже, з урахуванням тих обставин, що відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення, що додаються до відзиву, оскаржувані вимоги були отримані позивачем особисто та набули статусу узгоджених, просимо повторно вирішити питання щодо поважності причин пропуску строку на звернення з адміністративним позовом.

32. Відповідач із посиланням на висновки Верховного Суду у справі № 804/1678/15, Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 160/2997/19, № 280/2125/19, № 280/2722/19 просив у задоволенні позову відмовити.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

33. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 27.11.2006 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, вид діяльності згідно коду КВЕД 47.89 роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами (основний).

34. Реєстрація припинення підприємницької діяльності проведена 15.05.2019.

35. Позивач знаходився на податковому обліку з 29.11.2006, знятий з податкового обліку 15.05.2019.

36. Згідно записів Витягу з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 18.12.2019 № 1006104897, позивач 29.11.2006 взятий на облік як платник податків, 05.12.2006 позивач взятий на облік як платник єдиного внеску.

37. Згідно інформації з кабінету платника податків позивач виключений з реєстру платників єдиного податку 03.10.2013.

38. Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , позивач:

- з 22.09.2013 прийнятий на посаду фельдшера станції швидкої та невідкладної медичної допомоги Покровської підстанції Комунального закладу «Павлоградська міська станція швидкої медичної допомоги» Дніпропетровської обласної ради;

- з 01.03.2015 посаду перейменовано на фельдшер з медицини невідкладних станів Покровської підстанції;

- 01.07.2017 Комунальний заклад «Павлоградська міська станція швидкої медичної допомоги» Дніпропетровської обласної ради реорганізовано шляхом приєднання до Комунального закладу «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради;

- 01.07.2017 переведений фельдшером з медицини невідкладних станів виїзної бригади екстреної медичної допомоги п.п.б.с. Великомихайлівка Покровської підстанції відокремленого підрозділу Павлоградська станція екстреної медичної допомоги.

39. Згідно довідок Комунального закладу «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради від 10.12.2019 № 30 та № 35 ОСОБА_1 працює у КЗ «ПМСШМД» ДОР, форма працевлаштування - основне, займає посаду фельдшер МНС, за період з січня 2016 року по грудень 2018 року нарахована заробітна плата.

40. Довідками комунального закладу від 29.01.2020 № 39 та № 40 підтверджено розміри заробітної плати ОСОБА_1 за період з січня 2016 року по грудень 2019 року.

41. Довідкою комунального закладу від 29.01.2020 без номера підтверджено, що ОСОБА_1 працює Комунального закладу «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Дніпропетровської обласної ради відокремлений підрозділ Павлоградська станція ЕМД на посаді фельдшера медицини з 22.09.2013 по теперішній час. З вересня 2013 року по теперішній час єдиний соціальний внесок 22% на заробітну плату нарахований та перерахований у повному обсязі.

42. ГУ ДФС у Дніпропетровській області сформовані вимоги про сплату боргу (недоїмки):

- № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019, станом на 21.05.2019, заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 18 276,72 грн, вимога набрала чинності 21.05.2019;

- № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019, станом на 02.07.2019, заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 21 030,90 грн, належить до сплати 2 457,18 грн, вимога набрала чинності 09.09.2019.

43. Згідно наданих копій рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення вимоги про сплату боргу (недоїмки):

- № Ф-665-54/427 від 13.02.2019, по суму боргу зі сплати єдиного внеску станом на 31.01.2019 у розмірі 18 276,72 грн направлена поштовим зв`язком 10.05.2019 та вручена Бабкіну 11.05.2019;

- № Ф-665-54/427 від 12.08.2019, по суму боргу зі сплати єдиного внеску станом на 31.07.2019 у розмірі 21 030,96 грн направлена поштовим зв`язком та вручена Бабкіну 23.08.2019.

відомості інтегрованої картки платника (ІКП)

44. Контролюючим органом здійснені наступні записи в інтегрованій картці платника єдиного внеску у 2018 році:

- 09.02.2018: код операції 17Ц, нараховано розрахункову суму єдиного внеску за рік в розмірі 8 448 грн, нарахування ЄВ № 3464839/еv від 09.02.2018, термін сплати 09.02.2018, збільшено недоїмку;

- станом на 28.02.2018: недоїмка 8 448 грн;

- станом на 31.03.2018: недоїмка 8 448 грн;

- 19.04.2018: код операції 17Х, нараховано ЄВ ФОП в розмірі 2 457,18 грн, в т.ч. на спрощеній системі та фермерам, нарахування ЄВ № 6093082/еv від 19.04.2018, термін сплати 19.04.2018, збільшено недоїмку, недоїмка 10 905,18 грн;

- станом на 30.04.2018: недоїмка 10 905,18 грн;

- станом на 31.05.2018: недоїмка 10 905,18 грн;

- станом на 30.06.2018: недоїмка 10 905,18 грн;

- 19.07.2018: код операції 17Х, нараховано ЄВ ФОП в розмірі 2 457,18 грн, в т.ч. на спрощеній системі та фермерам, нарахування ЄВ № 7474828/еv від 19.07.2018, термін сплати 19.07.2018, збільшено недоїмку, недоїмка 13 362,36 грн;

- станом на 31.07.2018: недоїмка 13 362,36 грн;

- станом на 31.08.2018: недоїмка 13 362,36 грн;

- станом на 30.09.2018: недоїмка 13 362,36 грн;

- 19.10.2018: код операції 17Х, нараховано ЄВ ФОП, в розмірі 2 457,18 грн, в т.ч. на спрощеній системі та фермерам, нарахування ЄВ № 8870676/еv від 19.10.2018, термін сплати 19.10.2018, збільшено недоїмку, недоїмка 15 819,54 грн;

- станом на 31.10.2018: недоїмка 15 819,54 грн;

- станом на 31.12.2018 сальдо на початок року: недоїмка 15 819,54 грн;

- 21.01.2019: код операції 17Х, нараховано ЄВ ФОП, в розмірі 2 457,18 грн, в т.ч. на спрощеній системі та фермерам, нарахування ЄВ № 116314/еv від 21.01.2019, термін сплати 21.01.2019, збільшено недоїмку, недоїмка 18 276,72 грн;

- станом на 31.01.2019: недоїмка 18 276,72 грн;

- станом на 28.02.2019: недоїмка 18 276,72 грн;

- станом на 31.03.2013: недоїмка 18 276,72 грн;

- 19.04.2019: код операції 17Х, нараховано ЄВ ФОП, в розмірі 2 754,18 грн, в т.ч. на спрощеній системі та фермерам, нарахування ЄВ № 3035706/еv від 19.04.2019, термін сплати 19.04.2019, збільшено недоїмку, недоїмка 21 030,90 грн;

- станом на 30.04.2019: недоїмка 21 030,90 грн.

45. Постановами Покровського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 21.11.2019 та від 12.08.2019 відкриті виконавчі провадження № 60671274 та № 59825132 відповідно.

46. На заяву позивача від 12.12.2019 орган примусового виконання 12.12.2019 надав позивачеві копії вимог про сплату боргу (недоїмки) № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019, № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019, заяви про відкриття виконавчих проваджень, постанов про відкриття виконавчих проваджень та інші матеріали.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

47. Відповідно до пункту 1.3 статті 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов`язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зборів на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

48. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI).

49. Статтею 1 Закону № 2464-VI наведено визначення наступних термінів:

- єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;

- максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок;

- мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця;

- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

50. Згідно статті 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

51. Виключно цим Законом визначаються, зокрема: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність.

52. Згідно пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

53. Правила обліку платників єдиного внеску врегульовані статтею 5 Закону № 2464-VI.

54. Облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

55. Відповідно до підпунктів 1, 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю;

56. Згідно пункту 3 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI, в редакції до 31.12.2017, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

57. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов`язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача (частина четверта статті 7 Закону № 2464-VI).

58. В редакції до 01.01.2018, єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

59. У зв`язку з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», внесено зміни до Закону № 2464-VI, які набули чинності з 01.01.2018.

60. Згідно пункту 3 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI, в редакції з 01.01.2018, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

61. Частиною четвертою статті 8 Закону № 2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

62. Відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

63. Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

64. Органи доходів і зборів мають право проводити перевірки у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України (пункт 2 частини першої статті 13 Закону № 2464-VI).

65. Згідно частини першої статті 25 Закону № 2464-VI:

- рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;

- положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

- орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;

- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;

- платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

66. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 469, далі - Інструкція № 449).

67. Згідно пункту 3 Розділу VI Інструкції № 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

68. У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

69. Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

70. Пунктом 4 Розділу VI Інструкції № 449 встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

71. «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 20.06.2016 № 422 (далі - Порядок № 422) визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

72. Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 422 базовий запис - первинний запис в інформаційній системі.

73. Облікові показники - показники, що інтегруються в процесі ведення оперативного обліку.

74. Оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення первинних показників через їх перетворення в облікові показники в ІКП.

75. Первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо).

76. Згідно з розділом ІІ «Інтегрована картка платника» Порядку № 422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.

77. ІКП відкриваються автоматично кожному платнику у разі:

- нарахування сум грошових зобов`язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, самостійно визначених платником (за фактом надходження податкових декларацій, розрахунків, уточнюючих розрахунків);

- нарахування сум грошових зобов`язань і пені з податків, зборів та сум єдиного внеску, визначених органом ДФС (акт перевірки, податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про застосування штрафних санкцій по єдиному внеску, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску);

- сплати податків, зборів та єдиного внеску за фактом надходження інформації органів Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) про надходження сум податків, зборів, єдиного внеску.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо сплати єдиного внеску роботодавцем

78. Надаючи оцінку доводам позивача щодо неправомірності нарахування сум єдиного внеску як фізичній особі-підприємцю у зв`язку із нездійсненням з 2013 року господарської діяльності, суд погоджується із ними з огляду на працевлаштування позивача та сплатою за останнього роботодавцем сум єдиного внеску у періоди з 2017 по 2019 рік включно.

79. Метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

80. Таким чином, позивач є застрахованою особою і єдиний внесок за нього нараховував та сплачував роботодавець, а розмір внеску мав бути не меншим мінімального, що виключає обов`язок по сплаті єдиного внеску позивачем як фізичною особою підприємцем, який не здійснював підприємницьку діяльність, що призвело б до подвійної сплати єдиного внеску у мінімальному розмірі.

81. Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

82. Застосування судом вищенаведених правових норм відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 27.11.2019 у справі № 160/3114/19, від 04.12.2019 у справі № 404/2149/19, від 23.01.2020 у справі № 480/4656/18, від 18.03.2020 у справі № 140/1777/19.

щодо автоматичного обчислення суми єдиного внеску

83. Суд зазначає, що оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) сформовані у зв`язку із автоматичним внесенням до інтегрованої картки платника (ІКП) зобов`язань зі сплати сум єдиного внеску.

84. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач посилався на облікові дані з інформаційної системи органу доходів і зборів, як підставу формування вимоги про сплату боргу (недоїмки), здійснення нарахування на підставі алгоритму автоматичного розрахунку, та пункту 4 Розділу VI Інструкції № 449.

85. Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 2464-VI виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску.

86. Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом № 2464-VI, в частині адміністрування - ПК України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (частина четверта статті 8 Закону № 2464-VI).

87. Порядок 1) нарахування, 2) обчислення та 3) сплати єдиного внеску визначені відповідними статтями Закону № 2464-VI.

88. Таким чином: нарахування єдиного внеску здійснює платник, правильність здійсненого нарахування - перевіряє орган доходів і зборів (пункти 2, 3 частини другої статті 6, частина третя статті 9); звітність про нарахування подає платник (частина двадцять восьма статті 8); донарахування здійснює орган доходів і зборів із застосуванням штрафних санкцій (пункт 3 частини одинадцятої статті 25).

89. Обчислення єдиного внеску здійснюється (стаття 9 Закону № 2464-VI):

а) платником: обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина друга статті 9 Закону № 2464-VI).

б) органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом № 2464-VI: обчислення єдиного внеску, здійснюється на підставі (частина третя статті 9 Закону № 2464-VI):

- актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску;

- звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів;

- бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

90. Таким чином, частина третя статті 9 Закону № 2464-VI встановлює чіткий перелік документів (в подальшому доказів у судовому процесі), на підставі яких органами доходів і зборів здійснюється обчислення єдиного внеску.

91. В розглянутому спорі:

- акти перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску не складались, перевірка в порядку пункту 2 частини першої статті 13 Закону № 2464-VI не проводилась;

- звітність платником до органів доходів і зборів не подавалась;

- бухгалтерські та інші документи не перевірялись.

(щодо вчинення запису в ІКП)

92. При вчиненні в ІКП записів були відсутні первинні документи, визначені пунктом 2 розділу І Порядку № 422.

93. В розглянутому спорі були відсутніми й підстави автоматичного відкриття ІКП, визначені розділом ІІ «Інтегрована картка платника» Порядку № 422.

94. Відповідач не обґрунтував підстав та унормування процедури автоматичного відкриття ІКП та внесення в нього записів, процедури проведення інвентаризації даних.

(щодо формування вимоги)

95. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією № 449.

96. Пунктом 4 Розділу VI Інструкції № 449 встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі: актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів.

97. Згідно пункту 3 Розділу VI Інструкції № 449 надсилання платникам вимоги про сплату боргу (недоїмки) передбачено у трьох випадках:

- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

98. Статтею 1 Закону № 2464-VI визначено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

99. Таким чином, в розглянутих правовідносинах первісно мала б бути обчислена недоїмка, в порядку частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI, однак, як зазначено вище, відповідне обчислення відповідачем не здійснено та не оформлено.

100. Доводи відповідача про достатність відомостей облікових даних з інформаційної системи для внесення відомостей в ІКП, обчислення недоїмки по єдиному внеску та формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) не відповідають вищенаведеним нормам права, оскільки відповідач не застосував та не виконав вимоги частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI, а керувався пунктом 4 Розділу VI Інструкції № 449, акту нижчої юридичної сили.

101. У разі належного проведення перевірки з метою обчислення єдиного внеску відповідачем були б встановлені обставини нарахування та сплати єдиного внеску за позивача роботодавцем.

щодо повторного розгляду питання про додержання позивачем строку звернення до суду

102. Суд не знайшов підстав для перегляду питання про додержання позивачем строку звернення до суду, та вбачає правильним та справедливим у розглянутому випадку поновлення позивачеві таких строків.

103. Відповідач надав на підтвердження вручення позивачеві оскаржуваних вимог копії корінців вимог № Ф-665-54/427 від 13.02.2019 (сформованої станом на 31.01.2019) та № Ф-665-54/427 від 12.08.2019 (сформованої станом на 31.07.2019), коли як у цій справі оскаржуються вимоги № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019 (сформована станом на 21.05.2019) та № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019 (сформована станом 02.07.2019), що свідчить про неодноразове формування таких вимог.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

104. Вирішуючи спір по суті, суд виходить із завдання адміністративного судочинства, та зазначає про фактичну сплату сум єдиного внеску за позивача роботодавцем та оцінює процедуру прийняття оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) на відповідність статті 19 Конституції України.

105. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, судом встановлено, що обчислення сум недоїмки по єдиному внеску та відображення нарахувань в інтегрованій картці здійснено органом доходів і зборів без проведення перевірки, у порядку встановленому ПК України, без встановлення обставин сплати за позивача єдиного внеску роботодавцем та непровадження позивачем господарської діяльності у спірний період.

106. Суд також погоджується із доводами позивача щодо допущеної бездіяльності відповідача щодо невжиття заходів до припинення підприємницької діяльності у зв`язку із неподанням фінансової звітності протягом року.

107. Недодержання встановленої законом процедури прийняття суб`єктом владних повноважень рішень призводить до їх незаконності, що неодноразово зазначав Верховний Суд та відображено у чисельній практиці Європейського суду з прав людини.

108. Оскаржувані вимоги про сплату боргу (недоїмки) прийняті всупереч порядку, встановленому абзацом сьомим частини першої статті 5, частиною третьою статті 9 Закону № 2464-VI (у формі незастосування) та пунктам 3, 4 Розділу VI Інструкції № 449 (у формі неправильного застосування).

109. Фактично здійснені послідовні дії відповідача відкриття ІКП в 2018 році, внесення записів за періоди 2016-2018 роки (попередні та поточні періоди), формування вимоги про сплату борги (недоїмки) не є вчиненими у законному порядку та спосіб, отже є протиправними та такими, що порушують права та законні інтересі позивача та суперечать принципу належного урядування.

110. Недодержанням передбаченого порядку обчислення єдиного внеску відповідач ухиляється від виконання обов`язку, покладеного на нього законом, уникаючи виконання такого обов`язку та покладаючи тягар відповідальності та негативні наслідки на позивача.

111. В розглянутому спорі, у разі відмови у задоволенні позову та визнання правомірними оскаржуваних вимог про сплату боргу (недоїмки), які є виконавчими документами, суду належало б зазначити про додержання органом доходів і зборів абзацу сьомого частини першої статті 5, частини третьої статті 3 статті 9 Закону № 2464-VI та правомірність обчислення єдиного внеску, у тому числі при фактичній сплаті такого внеску за спірний період роботодавцем.

112. Здійснюючи контроль легальності у розглянутому спорі, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову в частині визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).

113. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

щодо судового збору

114. Частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою-підприємцем, складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 01.01.2019 становить 1 921 грн.

115. При поданні адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі:

- 768,40 грн згідно квитанції № 0.0.1541672872.1 від 03.12.2019;

- 768,40 грн згідно квитанції № 0.0.1541667564.1 від 03.12.2019.

116. Ціна позову складає: 18 276,72 грн (вимога № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019) + 2 754,18 грн (вимога № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019) = 21 030,90 грн.

117. Судовий збір складає 768,40 грн, оскільки 21 030, 90 грн (ціна позову) х 1% = 210,31 грн, що є меншим за мінімальну ставку.

118. Сума у розмірі 768,40 грн підлягає поверненню, як надмірно сплачений судовий збір, шляхом подання відповідного клопотання.

119. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

120. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) - задовольнити повністю.

121. Визнати протиправною та скасувати вимогу № Ф-665-54/427-У від 13.02.2019, сформовану Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.

122. Визнати протиправною та скасувати вимогу № Ф-665-54/427-У від 12.08.2019, сформовану Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.

123. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

124. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Верба