Ухвала суду № 88598932, 27.02.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
500/363/20
Номер документу
88598932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

Справа № 500/363/20

27 лютого 2020 рокум. Тернопіль Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В.Л., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (адреса: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 року позовну заву було залишено без руху, з наданням позивачу строку до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали для усунення недоліків.

На виконання вказаної ухвали позивачем подано відповідну заяву, до якої долучено :

- відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та отриманих податків;

- довідку про доходи №0181 1611 3217 0127 від 19.02.2020 року.

Оцінивши подані представником позивача матеріали, суд прийшов до висновку про доцільність відкриття провадження у даній адміністративній справі, з огляду на наступне.

Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам статей 160, 161, 171 КАС України.

Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, позовну заяву подано з дотриманням правил підсудності.

Водночас, позивачем у позовній заяві заявлено клопотання про звільнення її від сплати судового збору.

Обґрунтовуючи дане клопотання позивачем зазначено, що у неї відсутні достатні джерела доходу для оплати судового збору.

Щодо даного клопотання суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI із змінами та доповненнями (надалі - Закон № 3674-VI).

Судовий збір згідно з частиною першої статті 3 Закону № 3674-VI справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з положеннями абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102,00 гривень.

Таким чином, при зверненні до адміністративного суду позивач мала б сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 840,80 гривень (2102 грн.*0,4).

Відповідно до частин першої та третьої статті 8 Закону №3674-VI суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Відповідно до положень частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення позивача від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати і єдиною визначальною підставою для правильного вирішення цього питання, в силу положень Закону №3674-VI та аналогічних положень КАС України, - є майновий стан позивача, який є оцінюється саме в залежності від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану конкретної особи та її неспроможність сплатити відповідні кошти.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 року справа Креуз проти Польщі право на суд не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Слід враховувати, що для звільнення від сплати судового збору заявником має бути надано докази, які б переконливо свідчили про наявність у нього виключних обставин, що обумовлюють відсутність можливості сплатити судовий збір як на теперішній час, так і в майбутньому.

Позивачем на обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору додані відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, про те, що інформація про доходи ОСОБА_2 з 1 кварталу 2019 року по 3 квартал 2019 року - відсутні. Також, позивачем подано довідку про доходи №0181 1611 3217 0127 від 19.02.2020 року виданої Головним управлінням ПФУ у Тернопільській області, якою встановлено, що сума пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 року по 29.02.2020 року складає 23627,90 грн.

Суд звертає увагу на те, що 13.02.2018 року Велика Палата Верховного Суду в ухвалі у справі №800/533/17 висловила позицію про те, що доказами майнового стану особи можуть слугувати, зокрема, довідка органу Пенсійного фонду України про розмір виплаченої пенсії за попередній календарний рік та довідка органу доходів і зборів про відсутність інших доходів за попередній рік.

Однак, суд зазначає, що 5-відсотковий розмір річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, згідно довідки про доходи №0181 1611 3217 0127 від 19.02.2020 року (23627,90*5%=1181,40), перевищує розмір судового збору - 840,80 грн.

Таким чином, враховуючи те, що позивач не надала суду доказів, достатніх для звільнення від сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору.

Поряд з цим, поза увагою суду не може залишитись те, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.

Тому, враховуючи те, що предметом спору є захист соціальних прав позивача, а також з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя щодо захисту таких прав, - суд дійшов до висновку про можливість відстрочення сплати судового збору - до ухвалення судового рішення у даній справі.

Разом з тим, частиною 4 статті 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частиною 1 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Частиною 6 статті 80 КАС України встановлено, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Беручи до уваги викладене, з метою правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача документи, необхідні для розгляду справи.

Дана адміністративна справа належить до категорії справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи, та відповідно до статті 12 КАС України підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження - з повідомленням (викликом) сторін.

Керуючись статтями 12, 171, 248, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.

2. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити частково.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору - до ухвалення рішення у справі.

3. Розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

4. Призначити у справі судове засідання на 20 березня 2020 року на 11:30 год. в залі судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: м.Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 20.

5. Встановити відповідачу, суб`єкту владних повноважень, у відповідності до вимог статей 162-164 КАС України, - 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі - для подання відзиву на позовну заяву та доказів (якщо такі є та не були надані позивачем), які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а справу - вирішено за наявними матеріалами.

6. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області разом з відзивом на позовну заяву надати до вищезазначеного судового засідання матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (в належним чином завірених копіях) та оригінал - для огляду судом в судових засіданнях.

7. Повідомити сторонам, що позивач має право протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов подати до суду відповідь на такий відзив, а відповідач - має право подати заперечення на відповідь протягом п`яти днів з дня отримання такої відповіді.

Роз`яснити сторонам, що відзив, відповідь на відзив, заперечення (заяви по суті справи) та додані до них документи повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України та одночасно з їх надісланням (наданням) до суду - повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи (до суду при цьому надається доказ такого надіслання/надання іншим учасникам справи).

Роз`яснити сторонам, що відповідно до частин 4, 8 статті 79 КАС України якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

8. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі: https://adm.te.court.gov.ua/sud1970/gromadyanam/spravy/.

9. Копію ухвали направити учасникам справи. Повідомити відповідача про можливість отримання позовної заяви з доданими до неї матеріалами безпосередньо в приміщенні Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Хрущ В.Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В.Л.