
Справа № 174/1065/19
Провадження №2/190/280/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2020 року м.П"ятихатки
П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Фирси Ю.В.,
за участю секретаря Гук С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П`ятихатки цивільну справу за позовом Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованої та виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
в с т а н о в и в:
ДСГП Вільногірської міської ради Дніпропетровської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованої та виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям вказуючи, що за заявою ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, останній рішеннями УСЗН ДСГП «Про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї» призначено відповідну допомогу на період з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року та з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року. При подачі заяви відповідачці було повідомлено про необхідність повідомляти органи, які призначають і здійснюють виплату державної соціальної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на призначення та виплату допомоги, про що свідчить її підпис в заяві.
В результаті перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, з`ясовано, що при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідачем 14.09.2018 року та 18.03.2019 року було надано інформацію про дохід, отриманий донькою відповідача ОСОБА_2 від отриманої стипендії у розмірі 3915,30 грн. та 3135,02 грн. відповідно, в той час як остання з 01.07.2018 року працює пекарем в ТОВ «Омега» та отримувала заробітну плату на даному підприємству з 01.07.2018 року по 30.04.2019 року та з 01.05.2019 року по 31.08.2019 року.
Оскільки відповідачем було надано недостовірні дані про доходи сім`ї, їй надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям в період з 01 вересня 2018 року до 28 лютого 2019 року у сумі 7407,60 грн. та державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям в період з 01 березня 2019 року до 31 серпня 2019 року у сумі 10453,02 грн.
УСЗН ДСГП вжито заходів щодо досудового врегулювання спору з даного питання та позивачем відповідачу було направлено повідомлення про загальну суму надміру нарахованих та виплачених державних соціальних допомог та запропоновано добровільно повернути вищезазначені кошти на розрахунковий рахунок ДСГП, однак станом на 11.12.2019 року добровільних дій зі сторони відповідача з повернення надміру нарахованих допомог на розрахунковий рахунок ДСГП не було.
Просять стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області надміру нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 17860,62 грн.
Позивач департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області свого представника до суду не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, подали до суду заяву з проханням справу розглядати без участі їх представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов визнає в повному обсязі /а.с. 48/.
За таких обставин, оскільки сторони в судове засідання не з`явились, про час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, суд вважає, що судове засідання можливо провести без їх участі, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання технічними засобами, що буде відповідати вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копій заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 14.09.2018 року та від 18.03.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення та просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям /а.с. 4-5, 8-9/.
Також, при подачі заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій ОСОБА_1 подала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 14.09.2018 року та від 18.03.2019 року, в розділі ІІ яких відомості про доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо вказаних декларацій відсутні відомості про дохід ОСОБА_2 отриманого від ТОВ «Омега»/а.с. 6-7, 10-11/.
Згідно копій рішень про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 рішенням від 25.09.2018 року призначена соціальна допомога з 01.09.2018 включно по 28.02.2019 у розмірі 5473,43 грн., рішенням від 10.04.2019 року призначена соціальна допомога з 01.03.2019 включно по 31.08.2019 у розмірі 4214,30 грн. та 3714,30 грн./а.с.12, 13/.
Згідно довідок про доходи від 06.09.2019 року ОСОБА_2 працює в ТОВ «Омега» на посаді пекаря 3 розряду та в період з липня 2018 року по квітень 2019 року отримала заробітну плату у розмірі 21360,63 грн. та з 01 травня 2019 року по 31 серпень 2019 року отримала заробітну плату у розмірі 13503,66 грн. /а.с. 16, 17/.
Згідно копії розрахунку переплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що виникла внаслідок подання неповних даних про доходи сім`ї ОСОБА_1 , за період з 01 вересня 2018 року по 28 лютого 2019 року переплата допомоги становить 7407,60 грн. та за період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року переплата допомоги становить 10453,02 грн. /а.с.18/.
Згідно повідомлення від 23.09.2019 року № 5118/01-78/19-04.2 позивач повідомляв ОСОБА_1 про те, що їй надміру нарахована державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям у сумі 17860,62 грн. та пропонував добровільно внести виплачені суми переплати на рахунок позивача, яке відповідачем отримано 25.09.2019 року /а.с. 19, 20/.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України «Про прожитковий мінімум», цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.
У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (надалі Постанова № 250), контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку у позивача та 14.09.2018 року, 18.03.2019 року ОСОБА_1 зверталася до позивача з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та подавала декларації про доходи та майновий стан, при цьому не повідомила, що її донька ОСОБА_2 отримує дохід у виді заробітної плати, чим не виконала свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, що свідчить про недобросовісність відповідача ОСОБА_1 та набуття нею державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17860,62 грн. без достатніх на те правових підстав, тому надміру нарахована та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям у вказаному розмірі підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, а позов задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.128,141,263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованої та виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`єм - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (51700, м. Вільногірськ, вул. Ю.М. Устенка, 29, код ЄДРПОУ 23928609) - 17860 грн. (сімнадцять тисяч вісімсот шістдесят гивень) 62 коп. надмірно нараховану та виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн..
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення через П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області.
Головуючий суддя Ю.В. Фирса