
Справа № 420/6261/19
УХВАЛА
03 квітня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення способу виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 по справі № 420/6261/19 за його адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу в частині, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
12.03.2020 Одеським окружним адміністративним судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі № 420/6261/19, згідно з яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу в частині, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити частково:
визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України «Про застосування до працівників УПП в Одеській області ДПП дисциплінарних стягнень» від 02.09.2019 № 601 в частині звільнення командира батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції;
визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України «По особовому складу» від 26.09.2019 № 752 о/с щодо звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
поновлено старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді командира батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з 26.09.2019;
стягнуто з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період 26.09.2019 по 12.03.2020 в сумі 99 034,32 грн (дев`яносто дев`ять тисяч тридцять чотири грн 32 коп.);
допущено негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді командира батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з 26.09.2019 та в частині стягнення з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць в сумі 18 274,11 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
31.03.2020 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення способу виконання зазначеного судового рішення, в якій заявник просить змінити спосіб його виконання, так як наявні обставини, які унеможливлюють його виконання. Зокрема, посада командира батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України була скорочена наказом Національної поліції України від 25.07.2019 № 749, яким реорганізовано управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції шляхом скорочення усіх батальйонів №№ 1, 2, 3, 4 управління та створено полк управління у складі двох батальйонів по 8 рот у кожному. Отже посада, на якій поновлено позивача в управлінні відсутня. В той же час, позивачу відомо, що на теперішній час 2 посади командирів батальйону полку управління є вакантними та є рівнозначними посаді, з якої його було звільнено, отже наявні підстави для зміни порядку виконання судового рішення.
З урахуванням положень п. 23 ст. 1 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширення на території України коронавірусу COVID-19", розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 № 93-р "Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби спричиненої коронавірусом 2019-nCoV", у зв`язку з поширенням на території України коронавірусу COVID-19 та введенням Урядом України протиепідемічних заходів, з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання, суд дійшов висновку про необхідність розгляду заяви в порядку письмового провадження без виклику осіб.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви та зміни способу виконання судового рішення.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Судом встановлено, що посада командира батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України була скорочена наказом Національної поліції України від 25.07.2019 № 749, яким реорганізовано управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції шляхом скорочення усіх батальйонів №№ 1, 2, 3, 4 управління та створено полк управління у складі двох батальйонів по 8 рот у кожному.
Як зазначає заявник та не заперечується іншими учасниками справи, станом на теперішній час боржником за виконавчим листом - Департаменту патрульної поліції Національної поліції України вимоги виконавчого листа не виконано.
В постанові Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» (далі - постанова Пленуму Верховного Суду №9) зазначено, що працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося попереднє місце роботи.
Таким чином, поновлення ОСОБА_1 повинно відбутися на посаді Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з 26.09.2019.
В той же час наказом Національної поліції України від 25.07.2019 № 749 реорганізовано управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції шляхом скорочення усіх батальйонів №№ 1, 2, 3, 4 управління та створено полк управління у складі двох батальйонів по 8 рот у кожному.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію» Переміщення поліцейських здійснюється:
1) на вищу посаду - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з визначеним строком служби); за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону;
3) на посади, нижчі ніж та, на якій перебував поліцейський: у зв`язку зі скороченням штатів або реорганізацією в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії; через службову невідповідність - на підставі висновку атестації з урахуванням професійних і особистих якостей; за ініціативою поліцейського; як виконання накладеного дисциплінарного стягнення - звільнення з посади відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри, відповідно до статті 87 цього Закону;
Відповідно до ч. 2 зазначеної статті посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.
Отже за змістом Закону України «Про Національну поліцію» рівнозначною є посада, - якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено аналогічне спеціальне звання поліції.
Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
У взаємозв`язку з наведеним, суд звертає увагу, що відповідно до положень ч. 3 ст. 129-1 Конституції України: Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України", пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України", пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України», тощо).
Подальше існування такого стану речей та невжиття ефективних заходів щодо виконання рішення суду могло б свідчити про відсутність в Україні ефективних механізмів правового захисту та порушення принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права.
З урахуванням вищевикладеного та беручи до уваги те, що рішення суду станом на час розгляду даної заяви не виконане через наявність обставин, що роблять його виконання в зазначений у резолютивній частині рішення спосіб неможливим, суд дійшов висновку про необхідність встановлення способу його виконання.
На підставі викладеного та керуючись ст. 378 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення способу виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 по справі № 420/6261/19 за його адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу в частині, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.
Встановити спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 по справі № 420/6261/19 в частині поновлення на посаді шляхом поновлення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді командира батальйона полку управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з 26.09.2019.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк